У США вже у вівторок, 5 листопада, стартують президентські вибори. За можливість очолювати Білий дім найближчі чотири роки змагаються кандидатка від Демократичної партії Камала Гарріс та кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп. Останні соцопитування показують, що шанси на перемогу у них практично зрівнялися. Все це – через ситуацію, яка виникла у семи ключових штатах, від яких й залежить весь результат виборів. Детальніше про це – у матеріалі Інформатора.
Як проходять вибори у США: всі нюанси
5 листопада 2024 року в США відбудуться президентські вибори. Ця дата не випадкова – вибори президента США завжди проходять першого вівторка після першого понеділка листопада.
У день виборів більшість виборців фізично голосує на дільницях. Втім частина американців уже віддали голоси заздалегідь за допомогою дострокової системи або голосування поштою. За даними станом на неділю, 3 листопада, таким правом скористалися понад 75 млн осіб – майже половина від загальної кількості виборців у 2020 році.
За посаду президента цього року змагаються два кандидати: Дональд Трамп від Республіканської партії та Камала Гарріс – від Демократичної партії. Кандидатів тільки двоє, бо історично склалося так, що у політичній системі США домінують лише дві партії – консервативні республіканці (їхній колір червоний, а символ – слон) та демократи – ліберальна партія (синій колір, символ – осел).
У США навіть з’явилися такі поняття як “сині” та “червоні” штати. Виборці цих штатів на президентських та інших виборах голосують переважно за одну партію – Республіканську партію в “червоних штатах” і Демократичну партію в “синіх” штатах. Є й штати, де голосування коливається між кандидатами від Демократичної та Республіканської партії, і вони відіграють ключову роль на виборах, це так звані “хиткі штати”.
Особливістю президентських виборів у США є те, що вони непрямі, тобто переможець – не завжди той, хто отримав більшість голосів. В сучасній історії США такі випадки відбувалися вже двічі, наприклад, у 2016 році Гілларі Клінтон набрала майже на три мільйони голосів більше, ніж Дональд Трамп, але все-таки програла. Це сталося й на виборах у 2000 році, коли Ал Ґор набрав більше голосів, але перемога дісталася Джорджу Бушу-молодшому.
Кожен з 50 штатів проводить голосування окремо та простою більшістю голосів визначає, кого з кандидатів підтримають виборці від цього штату. За Конституцією США, вирішальну роль відіграє Колегія виборщиків, до якої входять представники від усіх штатів США – “виборщики”.
Кожен штат має певну кількість голосів Колегії виборщиків. Загалом на кону 538 голосів: 100 діляться порівну між 50 штатами, а решта – пропорційно населенню. Щоб перемогти, кандидату в президенти потрібна підтримка 270 з 538 виборщиків – тобто половина (269) + один голос.
Тобто, формально американці голосуватимуть не персонально за Камалу Гарріс чи Дональда Трампа, а за “виборщиків”. Тому важливо, як проголосує той чи інший штат. Найбільше “виборщиків” у Каліфорнії – 54. А в таких маленьких за населенням штатах як Вермонт, Вайомінг, Північна та Південна Дакота їхня кількість мінімальна – по 3 виборщики.
Все вирішать “хиткі штати”
Як вже згадано вище, у більшості штатів давно склалася традиція голосування за одну із партій. Жителі штату Нью-Йорк десятиліттями голосують на президентських виборах за кандидата-демократа, демократичною вважається й Каліфорнія, а Техас давно підтримує республіканців.
У таких штатах немає великого сенсу вести агітацію, адже переконати велику кількість виборців змінити вподобання важко. Тому результат кожних виборів залежить від так званих “хитких штатів” – зазвичай вони з невеликою перевагою підтримують або демократів, або республіканців. До таких штатів відносять Пенсильванію, Аризону, Джорджію, Вісконсін, Неваду, Мічиган та Огайо.
У кожному з них рейтинги двох кандидатів рівні, розрив значно менший від статистичної похибки. Це означає, що і Камала Гарріс, і Дональд Трамп під час кампанії левову частку уваги та рекламних бюджетів присвятили саме цим штатам, обділяючи решту.
Найбільшу вагу для кандидатів має штат Пенсильванія з 19 голосами виборщиків. Далі Мічиган та Джорджія – по 16, Північна Кароліна – 15, Арізона – 11, Вісконсін – 10 та Невада – 6.
Коли чекати результати?
Як правило, стає зрозуміло, хто переміг на виборах, вже до ранку наступного дня після виборів, цього року це 6 листопада. Перші екзитполи з’являться 5 листопада після 17:00 за північноамериканським східним часом (після 00:00 за Києвом). Однак їх оголошуватимуть лише у штатах, де перевага того чи іншого кандидата очевидна. Екзитполи в ключових “притримають” до кінця голосування, щоб не вплинути на результат.
Зазвичай спочатку рахують голоси, подані у день виборів. Потім дострокові та поштові, а також бюлетені, які заповнили військові та американці за кордоном. Перевірка включає порівняння кількості поданих голосів із кількістю активних виборців. Підрахунок – це завантаження кожного бюлетеня в електронні сканери. У деяких випадках потрібний ручний підрахунок або подвійна перевірка. Порядок обробки голосів є відкритим для громадськості, контролювати процес можуть партійні спостерігачі.
Результати виборів-2024 у США матимуть історичне значення. І це незалежно від того, хто на них переможе.
Камала Гарріс може стати першою жінкою-президентом в історії США. А також першою темношкірою жінкою з південноазіатським корінням, яка обійме цю посаду.
А от Трамп може стати першим президентом, засудженим за тяжкий злочин (засуджений за 34 пунктами у справі про хабарі). Йому також висунули обвинувачення принаймні у двох інших кримінальних справах.
За традицією, урочиста церемонія присяги й вступу на посаду президента США відбувається 20 січня. До того часу новообраний президент має призначати міністрів кабінету та скласти плани роботи.
Урочистості проводять публічно на сходах будівлі Капітолія – Конгресу США – у Вашингтоні. І лише після церемонії інавгурації новий президент вирушає до Білого дому, що є і місцем роботи, і місцем проживання президентів США з 1800 року.
Інформатор нагадує, що, сам передвиборчий процес, на якому обирають кандидатів у президенти, теж доволі складний. Він проходить в кілька етапів:
- праймеріз – відбір партійних кандидатів для участі у виборах президента;
- кокуси – партійні збори для первинного висування кандидатів у президенти.
Праймеріз і кокуси проводяться на рівні штатів на початку весни в рік виборів. Вони мають різний вигляд залежно від штату та партії, але мета в них одна: виявити рівень підтримки кандидатів у президенти та обрати з них того, хто представлятиме партію на загальних виборах у листопаді.
Після того, як на рівні штатів відбулися всі праймеріз і кокуси, політичні партії проводять свої Національні з’їзди, щоб офіційно обрати кандидатів від партії у президенти й віцепрезиденти, які й боротимуться за посади в Білому домі. На з’їзди збираються делегати від кожного з 50 штатів США, щоб проголосувати за кандидата від партії на виборах президента країни. Для номінації йому необхідно отримати просту більшість голосів делегатів.
Саме на Національних зборах Демпартії у липні президент США Джо Байден зняв свою кандидатуру з виборів 2024 року та висунув замість себе віцепрезидентку Камалу Гарріс. Усі делегати-демократи, які раніше мали проголосувати за Байдена, могли тепер віддати свій голос за кого завгодно, оскільки їхній кандидат, який переміг на праймеріз (тобто, Байден), більше не балотувався. Але переважна більшість делегатів підтримала висунення Гарріс, так вона й стала кандидаткою у президенти від Демократичної партії.
Що обіцяють американцям Трамп та Гарріс?
Обидвоє кандидатів у президенти давно розкрили всі карти щодо того, що очікувати громадянам США у найближчі чотири роки. Звісно ж, їхня політика відрізняється.
Так, Дональд Трамп дав низку обіцянок виборцям щодо пожвавлення економіки. Його плани включають запровадження мит від 10% до 20% на весь імпорт та до 60% на товари з Китаю. За його словами, такі тарифи захистять робочі місця американців, простимулюють внутрішнє виробництво та зменшать залежність від іноземних товарів. Також він обіцяє повернути усі податкові пільги, які запровадив у 2017 році, а також знизити ставки для фізичних та юридичних осіб. Його пропозиції включають скасування податків на чайові та на виплати соціального забезпечення.
Ще Трамп критикує НАТО. Йому не подобається, що деякі члени не виконують зобов’язання щодо військових витрат у розмірі не менше 2% ВВП. І погрожує їм, що вони не зможуть повною мірою розраховувати на колективну оборону. Трамп дає й зрозуміти, що може припинити підтримку та тиснути на Київ.
Щодо мігрантів Трамп та його кандидат на посаду віцепрезидента Джей Ді Венс обіцяють провести “наймасштабнішу депортацію в історії Америки”. Трамп планує переглянути програми для біженців та скасувати громадянство за правом народження для дітей нелегальних мігрантів.
Натомість Камала Гарріс виступає проти планів Трампа підвищити мита на імпорт. Вона називає це “національним податком з продажу” на товари першої потреби, який обійдеться середній американській родині в 4000 доларів на рік.
Податковий план демократки також відрізняється. Гарріс обіцяє великі пільги сім’ям із низьким та середнім доходом, які заробляють від 32 800 до 63 000 доларів на рік. Одночасно із підвищенням податків для тих, хто заробляє мільйони. За словами Гарріс, податкова пільга у розмірі 6000 доларів батькам новонароджених “допоможе купити дитяче ліжечко, автокрісло або дитячий одяг”. А податкова пільга у розмірі 50 тисяч доларів для малого бізнесу допоможе створити нові робочі місця.
Щодо мігрантів Гарріс, ймовірно, продовжить політику Джо Байдена. Вона також хоче відновити репродуктивні права жінок у всій Америці. Гарріс обіцяє накласти вето на будь-яку спробу Конгресу запровадити заборону на аборти на національному рівні. Кандидатка від демократів також наголошувала, що перемога Трампа негативно відзначиться на війні в Україні – казала, що, якщо до Білого дому повернеться Трамп, “у Києві сидітиме Володимир Путін”.
Переможе Трамп чи Гарріс? Що показують опитування та кажуть букмекери?
Шанси Дональда Трампа та Камали Гарріс на виборах 5 листопада практично рівні. За даними опитування The Wall Street Journal, минулого тижня 47% виборців були готові підтримати Трампа, 45% – Гарріс.
За десять днів до виборів кандидати зрівнялися в семи “хитках” штатах. Опитування Bloomberg News/Morning Consult давало по 49% з похибкою в один відсоток. Загальнонаціональне опитування Reuters/Ipsos показало 44% для Гарріс і 43% для Трампа.
Більш свіже дослідження Times/YouGov свідчить про невелику перевагу Гарріс в чотирьох із семи ключових штатів. Вона лідирує у Вісконсіні (49% проти 45%), Пенсільванії (49% проти 46%), Мічигані (48% проти 45%) та Неваді (48% проти 47%). Трампа більше підтримують у Північній Кароліні (49% проти 48%) та Джорджії (48% проти 47%). В Аризоні в обох по 48%.
За день до виборів опитування NBC показує загальнонаціональні рейтинги на рівні 49% на 49%. Середні рейтинги за ключовими штатами такі:
- Арізона – 49,1% проти 46,5% (на користь Трампа);
- Вісконсін – 48,2% проти 47,4% (на користь Гарріс);
- Джорджія – 48,6% проти 47,1% (на користь Трампа);
- Мічиган – 47,9% проти 47,1% (на користь Гарріс);
- Невада – 47,9% проти 47,3% (на користь Трампа);
- Пенсільванія – 47,9% проти 47,7% (на користь Трампа);
- Північна Кароліна – 48,4% проти 47,2% (на користь Трампа).
А от прогнози букмекерів значно відрізняються від опитувань. Популярна букмекерська контора Polymarket прогнозує, що ймовірність перемоги на президентських виборах республіканця Дональда Трампа складає 59%, а демократки Камали Гарріс – 41%.
Як показує статистика, у більшості випадках букмекери правильно прогнозують результати, бо за них відповідають своїми грошима. Втім, до історичних виборів залишаються лічені години, ще трохи – й розкриється найбільша електрольна інтрига року.