Кабінет міністрів України вніс на розгляд Верховної Ради анонсований законопроєкт про реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Законопроєктом передбачено нові правила оцінювання потреб людей з обмеженими можливостями. Також пропонується замінити вираз “медико-соціальна експертиза” на термін “оцінювання повсякденного функціонування людини”. Основною метою законопроєкту є, зокрема, цифровізація проходження експертизи та запровадження прозорих механізмів для оскарження рішень медичних комісій.
Проєктом закону передбачено замінити застарілу систему медико-соціальної експертизи. Також пропонується внести зміни до ряду законодавчих актів, зокрема до основ законодавства України про охорону здоров’я, повідомляє уповноважений Кабміну у ВР Тарас Мельничук. Одна з важливих змін полягає в тому, що медичний висновок щодо тимчасової непрацездатності особи буде оформлятися на весь період до моменту, поки людина не зможе повернутись працювати через свій стан здоров’я.
“Встановити, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості стану, що призводить до тимчасової втрати працездатності”, – повідомляє Мельничук.
Також передбачено, що оцінка повсякденного функціонування людини відбуватиметься в експертних комісіях, які будуть сформовані у кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що реформування МСЕК пов’язане із застарілістю нинішньої системи, яка з’явилась ще до набуття Україною незалежності.
Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року МСЕК перестане існувати, а лікарні, які хочуть працювати в оновленій системі комісії, матимуть пройти додатковий відбір. Медики МСЕК повинні подавати заявки на роботу, однак основною умовою для них буде наявність лікарської практики в Міністерстві охорони здоров’я.
Скандали, пов’язані з МСЕК
Нещодавно ексначальник Одеського обласного ТЦК та СП Євген Борисов намагався оформити собі групу інвалідності, перебуваючи у слідчому ізоляторі. Впродовж дев’яти місяців його адвокати намагалися отримати для нього направлення на медико-соціальну експертну комісію. Також адвокати наполягали, що Борисов має чимало хвороб, тому потребує постійного нагляду лікарів.
На початку місяця в Києві затримали лікарку, яка хотіла отримати хабар від ветерана за призначення йому інвалідності. Вона та її спільник, військовий, який перебував у розшуку за самовільне залишення частини (СЗЧ) вимагали від учасника бойових дій 5 тис. доларів. За це вони обіцяли надати чоловікові III групу інвалідності (з перспективою пізніше отримати II групу). Працівниця медзакладу мала корупційні зв’язки у МСЕК та при обшуку в неї знайшли печатки районних ТЦК міста.