В Україні здорожчання яєць є типовою тенденцією на тлі осіннього скорочення пропозиції. Цього разу ціни злетіли стрімко, вони додали відразу 10 гривень і коштують вже 50−75 гривень за десяток. Це розпочалося у жовтні, і зрештою за місяць вартість яєць зросла на 60%. Про це йдеться у публікації NV Бізнес.
Виконавчий директор асоціації Союз птахівників України Сергій Карпенко пояснює, що цінам на яйця притаманна виражена сезонність, адже на ринку значну частку займають домогосподарства, а саме понад 50%. Збільшення основних виробничих витрат, збитковість сектору в весняно-літній період, сезонний фактор — все це вкупі штовхає ціни вгору з настанням осені.
«Найдешевші промислові яйця зазвичай у весняно-літній період», — каже Карпенко.
Мовляв, збільшення пропозиції від господарств та умови зберігання яєць у спеку вимагають високої оборотності продукції в торгівлі, і це змушує продавців знижувати відпускні ціни. З приходом осінніх холодів тенденція змінюється на протилежну і їхня вартість рухається вгору. Він звертає увагу і на вартість комбікормів, які подорожчали.
«Лише з початку року фуражна пшениця зросла в ціні на 70%, фуражна кукурудза — на 80%, шрот соняшниковий додав у ціні 60%», — пояснює Карпенко.
А ще майже вдвічі зросла вартість електроенергії для промислових споживачів. Також це стосується кормових добавок, ветеринарних препаратів, запчастин, пакувальних матеріалів, які купляють переважно за кордоном, а отже за валюту. Збільшились і зарплати, логістичні витрати та додаткові витрати на альтернативні джерела енергозабезпечення. Експерт наголошує: сезонне скорочення виробництва стосується лише приватних господарств, в осінній період воно скорочується на 30% порівняно з літніми місяцями, а взимку — до 50%.
«Промислове виробництво залишається стабільним», — запевняє Карпенко.
Вочевидь, восени частково попит перетікає в цей сегмент. За словами експерта, обсяги виробленої у цьому сегменті продукції повернулись на довоєнний рівень. Адже у 2022 році окупанти знищили деякі підприємства сектору.
«Після початку повномасштабного вторгнення було втрачено низку потужностей з виробництва яєць, яка оцінюється в 20% від загальнонаціонального виробництва у 2021 році», — наголошує Карпенко.
З того часу виробники поступово відновлювали та нарощування поголів’я курей. Наразі, за оцінками асоціації, промислове виробництво яєць досягло рівня середньомісячного виробництва у 2021 році. На формування цін впливає і попит кінцевих споживачів, який також може досить динамічно змінюватися. У будь-якому разі, прогнозувати подальшу цінову динаміку на стратегічний продукт експерт не зважується. Проте, за його спостереженнями, споживчі ціни на яйця у вересні цього року були нижчими на 20% від торішніх в той самий час, а жовтневі ціни — на 15% меншими порівняно із жовтнем 2023 року.
Які ціни на продукти встановляться до кінця року
Вартість основних продуктів буде і надалі повзти угору. Овочі та молочні продукти в Україні суттєво зросли в ціні, розповів “24 каналу” аналітик Максим Гопка.
Попри сезонне очікування збільшення пропозиції, овочі в Україні подорожчали. На загальну врожайність вплинула сильна літня спека, яка і не дає цінам суттєво знизитися.
“Також збільшується вартість пального, яка впливає й на збирання продукції, логістику та подальше зберігання”, – заявляє Гопка.
За останні пів року ціни на молочну сировину суттєво збільшилися. Відповідно це вплинуло на вартість молочних продуктів.
“За даними моніторингу УКАБ, закупівельні середньозважені ціни трьох ґатунків на молоко сировину становлять 22,20 гривні з ПДВ. З початку року ціна зросла на 26%. На ринку в формуванні ціни спостерігаються залежності від внутрішніх надоїв. Ріст закупівельних цін продовжується через активний попит на сировину та зменшення поголів’я тварин”, – пояснює Гопка.
За словами Гопки, закупівельні ціни на свиней за останній місяць знизились. Водночас до кінця року вартість може зрости.
“Вартість кормів зростає, що й впливає на подальше ціноутворення. Ріст можливий від 5 до 10%. На цінову ситуацію вплинуло сезонне коливання попиту та пропозиції. Споживча активність дещо знижується із сезонною переорієнтацією на альтернативні види білка”, – акцентує аналітик.
Ціни в супермаркетах на свинину за останній місяць:
- Середня ціна на ошийок становить 288 гривень за кілограм, за останній місяць ціна зросла на 0%,
- Ціна на свинячу лопатку становить 171 гривню за кілограм, за місяць ціна зросла на 0%,
- Ціна на грудинку становить 179 гривень за кілограм, за місяць ціна зросла на 4%.