Українці, які в’їхали в Польщу ще до повномасштабного вторгнення, обирають самостійно орендувати житло. Дослідження показує, що загалом 67,5% таких мігрантів у 2024 році винаймають квартири. Порівняно з 2022 роком, коли орендою користувалося лише 27,6%, це значний стрибок – майже у 2,5 рази. Зміни в житлових пріоритетах означають, що українці адаптуються до нового життя за кордоном. До цього співгромадяни обирали проживання у гуртожитках, готелях або в родичів.
За даними дослідницької групи Openfield, українці в Польщі поступово відходять від короткострокових варіантів проживання на користь довготривалої оренди. Якщо у 2022 році лише чверть мігрантів обирала для проживання квартири, то вже у 2023 році їх було майже 60%. Про це повідомляє інформаційний портал “in Poland”. Експерти пояснюють цю тенденцію економічною стабільністю, яку надає працевлаштування та соціальна підтримка в Польщі. Також наголошується на бажанні облаштувати своє життя через невизначеність “коли можна буде повернутись додому”. Зростає не тільки попит на квартири економкласу, але й на житло середнього рівня, що свідчить про покращення фінансових можливостей українців.
“За останні роки українці, які оселилися в Польщі (до 24 лютого 2022 року), почали активно інтегруватися у місцевий ринок нерухомості. Це пов’язано з тим, що багато з них планують залишатися в Польщі на довгий період, оскільки війна триває, а перспективи повернення до України залишаються невизначеними -, зазначає “in Poland”, посилаючись на дослідження.
Експерти прогнозують, що ця тенденція залишиться у 2025 році. Вони вважають, що багато українців, які залишаються в Польщі, починають розглядати покупку власного житла як довгострокову інвестицію. Це значно підвищує роль українських мігрантів на польському ринку праці.
Українці в Європі
Водночас Польща погіршила умови для біженців з України. Це зроблено для того, щоб зберегти українських працевлаштованих переселенців. Зокрема, соцдопомогу будуть отримувати тільки ті громадяни України, діти яких вчаться в польських школах. А це свідчить про намагання Польщі адаптувати українців до життя у своїй країні.
Також уряд Ірландії розробляє нові правила для українських біженців, які прибуватимуть до країни, починаючи з березня 2025 року. Серед основних змін — припинення надання безкоштовного державного житла. Це частина комплексних заходів, які спрямовані на зменшення навантаження житлової системи країни та оптимізацію використання державних ресурсів.
І поки Європа адаптує свою державну політику з управління потоком біженців під нові реалії, українці в Чехії у першому кварталі 2024 року сплатили майже вдвічі більше податків, ніж Прага витратила на соцпідтримку. Різниця між доходами та видатками склала 2,9 мільярда крон (приблизно 117 мільйонів євро).