6 листопада значно зросли у вартості українські євробонди та ВВП-варранти. Інвестори сподіваються, що обраний президент США Дональд Трамп здатен заморозити або завершити війну в Україні. Інформатор поспілкувався з аудитором Михайлом Крапивком щодо того, як подорожчання українських боргових облігацій вплине на економіку та на пересічних громадян.
Михайло Крапивко нагадує, що більшість українських боргових облігацій та ВВП-варрантів котувалися у доларах. Тому збільшення вартості облігацій є у т.ч. перерахунком долару у євро (долар на фоні новин про перемогу Трампа дещо змінив свій курс відносно інших валют). Якщо курс євро до долара стає меншим, то все, що котується у доларах, дорожчає в євро. При цьому, як вважає експерт, долар у середньостороковій перспективі повернеться до попереднього значення, бо його зростання не вигідне американським експортерам товарів.
“Збільшення вартості цих облігацій нічого не змінює. Якщо не змінюється курс гривні до долара, то у нас нічого не змінюється. Те, що облігації подорожчали – це вторинний ринок. Україна, як держава-імітент, з цього нічого додаткового отримувати не буде. Хто встиг придбати облігації, тепер зможе дорожче продати. На цьому можуть зіграти наші банки, вони скуповували облігації внутрішньої державної позики. Це можуть заробити ще окремі приватні інвестори та фінансово-промислові групи”, – зазначає Михайло Крапивко.
Економіст наголошує, що звичайні громадяни від різниці вартості цих облігацій нічого не отримають. Поточни відсотки за облігаціями збережуться у відповідній валюті, умови не змінюються. Відповідно якщо гривня суттєво подешевшає – виплачувати борги в іноземній валюті для Уряду стане складніше.
При цьому українські боргові папери, попри високий дохід завдяки ним для окремих західних кредиторів, все одно виглядають не найбільш вигідною інвестицією. Враховуючи залякування дефолтом та прохання урядовців відтермінувати погашення боргових облігацій, українські цінні папери виглядають скоріше спекулятивними.
Як ринки капіталу реагують на перемогу Трампа
Управляючі інвестиційними фондами в жовтні активно скуповували доларові облігації України, сподіваючись на перемогу Дональда Трампа на виборах у США і очікуючи, що це прискорить завершення війни з Росією. А от українські єврооблігації зростають на тлі перемоги Трампа:
- З погашенням у 2029 році з купонною ставкою 1,75% на 1,72%, до 60,71 долара.
- З погашенням у 2030 році з купонною ставкою 0% на 2,79%, до 49,12 долара.
- З погашенням у 2034 році з купонною ставкою 1,75% на 3,6%, до 47,97 долара. Зі ставкою 0% – на 4,3% до 38,15 долара.
- З погашенням у 2035 році з купонною ставкою 1,75% на 3,68%, до 47,16 долара. За ставкою 0% – на 4,54%, до 50,37 долара.
- З погашенням у 2036 році з купонною ставкою 1,75% на 3,80%, до 46,63 долара. Зі ставкою 0% – на 4,44%, до 49,75 долара.
- ВВП-варанти України з погашенням на 2041 рік зросли на 1,14%, до 73,44 доларів.
У жовтні українські облігації принесли майже 6% прибутку, ставши одними з найуспішніших на ринках, що розвиваються. Їхня вартість наблизилася до 50 центів за долар на всій кривій погашення. Варранти, виплати за якими залежать від економічних показників України, торгуються за ціною, вищою за 70 центів за долар, що є найвищим показником із 2022 року, коли вони впали до менш ніж 15 центів. Управляючі фондами розраховують на те, що президентство Трампа призведе до швидшого припинення вогню, як вважає Дмитро Божко із Dragon Capital.
Фондовий ринок США теж відреагував на відомості про перемогу Дональда Трампа. Ф’ючерси на основні американські індекси демонструють зростання: ф’ючерс на S&P 500 зростає на 1,21% до 5882,5 пункту; ф’ючерс на Dow Jones — на 1,3%, до 42 930 пунктів; ф’ючерс на NASDAQ Composite — на 1,18%, до 20581 пункту.