Запорізькій АЕС знову загрожує блекаут через обстріли Росії – Міненерго

Тимчасово окупована Запорізька атомна електростанція у понеділок, 21 жовтня, вкотре опинилась на межі блекауту. Через ворожі обстріли відключилась одна з двох ліній електропередач, які з’єднують ЗАЕС із енергосистемою України. І це становить загрозу для її повноцінного функціонування.

Про це повідомили у пресслужбі Міненерго. Зазначається, що відключення сталося о 12:18. Забезпечення зовнішнього живлення ЗАЕС знову під загрозою. Тобто про безпечне функціонування станції наразі не йдеться. Це значить, що є загроза для  радіаційної безпеки.

“Сьогодні, 21 жовтня, о 12:18 через систематичні ворожі обстріли відключилась одна з двох ліній електропередачі, що з’єднують тимчасово окуповану Запорізьку АЕС із об’єднаною енергосистемою України”, – йдеться у повідомленні.

У міністерстві наголосили, що як тільки дозволить безпекова ситуація, енергетики зроблять усе можливе для відновлення лінії живлення ЗАЕС. І зазначили, що про  безпечну експлуатацію найбільшої в Європі атомної станції можна буде говорити тільки тоді, коли вона повернеться під контроль України. 

Окупація ЗАЕС

Запорізька атомна електростанція є найбільшою у Європі. Армія РФ захопили її 4 березня 2022 року. Вона розміщує на станції військову техніку та боєприпаси, тим самим створюючи радіаційну загрозу. Крім того, загарбники постійно обстрілюють місто Запоріжжя та саму станцію, руйнуючи ЛЕП та спричиняючи відключення її енергоблоків. Не забуваючи при цьому звинуватити  в обстрілах ЗСУ.

Відомо, що окупанти почали використовувати Запорізьку АЕС для навчання пілотів FPV-дронів. А тренуються вони, обстрілюючи Нікополь Дніпропетровської області. Через постійну радіаційну загрозу, МАГАТЕ на генеральній конференції ухвалило резолюцію щодо ядерної безпеки в Україні. Росію закликали негайно деокупувати Запорізьку АЕС. 

Президент Володимир Зеленський заявив, що для повернення Запорізької АЕС під контроль України ведуться політичні кроки. Однак, як визнав глава держави, їх поки що недостатньо. Ситуація на полі бою також не сприяє поверненню станції під контроль Києва.

 

Джерело