Нова реальність: Зеленський на самміті в Орбана спостерігав ЄС на межі розколу

Зеленський мабуть намагався не привертати особливої уваги до свого візиту у Будапешт, на саміт Європейської політичної спільноти 7 листопада. Цей саміт частина лідерів Євросоюза збиралася бойкотувати через огидну поведінку Орбана. Все змінилося у мить після перемоги Трампа на виборах у США, другом якого проголошує себе правитель Угорщини. Нова політична реальність настала миттєво: вона загрожує європейській допомозі для України та навіть власне існуванню ЄС. Цю реальність ще не побачити, але дуже легко відчути, вказав у коментарі Інформатору український політолог Євген Магда. 

Нова політична реальність

Зеленський серед учасників саміту Європейських лідерів

Зеленський вже виступив на саміті Європейської політичної спільноти. Ось основні тези його промови:

  • Мир через силу — єдиний шлях до стабільності в Європі.
  • Україна не погодиться на “поступки” Путіну — це загроза для всієї Європи.
  • Підтримка США важлива для зміцнення Європи, і навпаки.
  • Росія прагне глобального домінування, а не лише територій.
  • Європа не повинна шукати прихильності у авторитарних режимів, таких як Північна Корея.
  • Потрібно посилювати санкції та використати російські активи для відновлення України.
  • Єдність і тиск на Росію — ключ до справедливого миру.
  • За словами політолога Віталія Кулика, на зустрічі також можуть говорити про перспективу воєнного зіткнення з Росією, як продовження війни в України. Особливо, якщо США відмовляться від допомоги Україні.

“Говоритимуть про речі, яких немає в ЄС, як одного голосу: питання безпеки, енергетики, клімату, питаннях квот, прозорості кордонів – в першу чергу йдеться про нові протекціоністські заходи з боку, зокрема Польщі, Словаччини і Угорщини. І чи є зараз та сама єдина Європа? Чи час закривати європейські проєкти і кожному консолідуватися на національному егоїзмі? Варто говорити про це і про те, як протидіяти загрозам”, – зауважив експерт у коментарі Інформатору.

А ось, що про саміт каже політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда під час спілкування з нами:

“З одного боку ми бачимо красиву картинку, де всі вітаються та обіймаються. А з іншого боку – всі напружено обговорюють нову політичну реальність, яка на сьогоднішній момент склалась. Її ми не побачимо, а відчуємо”.

На саміт до Орбана поїхали всі, бо Орбан – друг Трампа

На саміті в ЄС зібралися європейські лідери
На саміті зібралися європейські лідери

Інтерес навколо саміту розрісся не просто так – приймав учасників угорський прем’єр Віктор Орбан. Якщо раніше в очах багатьох євролідерів він був “лобістом інтересів Кремля в ЄС”, тепер на перший план вийшла дружба Орбана з Трампом.

Тож перемога останнього вплинула на рішення деяких лідерів, зокрема Зеленського, все ж приїхати на саміт, вважає політолог Петро Олещук.

“Так, між Трампом і Орбаном є певні зв’язки, це і сам Трамп підтверджував. Для Орбана перемога Трампа – це можливість суттєво підвищити свою політичну капіталізацію. Тож факт цієї дружби міг бути аргументом для декого, щоб не бойкотувати захід”, – зауважив експерт у коментарі Інформатору.

Зеленський і Орбан
Зеленський і Орбан

Водночас політолог Євген Магда сказав, що дружба Трампа і Орбана тут може бути не настільки важливою:

“Це [обрання Трампа президентом США] виклик, на який європейським лідер потрібно швидко реагувати”, – сказав експерт Інформатору.

Тим часом Путін провів засідання на “Валдаї”

У свою чергу, Володимир Путін запланував виступ на засіданні дискусійного клубу “Валдай”. Взагалі конференція стартувала ще 4 листопада, але його промова відбудеться 7 листопада, одночасно з самітом в ЄС.

За офіційними пресрелізами Кремля, в Сочі планують запропонувати “не західні ідеї для вирішення світових проблем”, а також “дати зрозуміти, що у провідних розвинених стран немає монополії”.

Коротше кажучи, Путін знову повторюватиме про “багатополярний світ”, якого він і добивається. І ці заяви спрямовані як раз на нову американську владу. Ось, що про це каже політолог Петро Олещук:

“Не виключено, що це будуть заяви, зроблені для зовнішнього вжитку, як він це робить останнім часом – реакція внутрішньоросійської аудиторії його не цікавить. І це можуть бути заяви, які потім будуть підставою для зовнішніх обговорень”, – підкереслив експерт під час спілкування з Інформатором.

Все це – підготовка до переговорів?

Трамп обіцяв швидко завершити війну. Після виступу з переможною промовою 6 листопада він подзвонив і Путіну, і Зеленському. Експерти кажуть, що з цього, цілком імовірно, розпочався обіцяний Трампом процес.

Інформатор напередодні писав, що може означати для України перемога республіканця. Все зводиться до того, що він планує посадити за стіл переговорів Київ і Москву. І тепер чи не все залежатиме від сили дипломатії, кадрові зміни в якій відбудуться незабаром, як повідомив Зеленський 5 листопада.

Джерело