Ключові фахівці без бронювання: нардеп Шуляк пояснила, як мобілізація працівників критичних галузей шкодить економіці

Народний депутат Олена Шуляк вказала на проблему бронювання ключових працівників як одну з основних для бізнесу в умовах війни. Вона наголосила, що для успішної оборони країни “тил і фронт повинні працювати злагоджено, як один механізм”. Натомість, за її словами, часто мобілізують спеціалістів з оборонної, енергетичної сфер та інших критично важливих підприємств, що завдає шкоди економіці й не завжди приносить реальну користь для ЗСУ.

Шуляк наголосила на необхідності того, щоб Міністерство економіки ретельно аналізувало кожну галузь, розуміло важливість підприємств і забезпечувало там відповідне бронювання працівників. Вона підкреслила, що намагання залучити жінок на позиції чоловіків у виробничих секторах не вирішує питання нестачі кадрів:

“Можна скільки завгодно казати про перенавчання жінок, але від цього кількість кваліфікованих працівників не зросте”, – заявила вона в ефірі Новини Live.

Шуляк також зауважила, що відсутність прозорих правил бронювання створює корупційні ризики та знижує рівень довіри до мобілізаційних процесів. За словами Шуляк, суспільство потребує справедливих правил, що забезпечать баланс між потребами армії та економіки.

“В суспільстві на справедливість величезний запит. Не може бути так, що одних мобілізують, а інші, хто заплатить, уникають цього. Потрібна зрозуміла й чітка система правил”, – додала вона.

Бізнес незадоволений зупинкою бронювання і аудитом, влаштованим владою

Європейська бізнес-асоціація на фоні призупинення процедури бронювання отримала десятки звернень зі скаргами від представників бізнесу. Тому Кабінет міністрів просять автоматично продовжити електронне бронювання на два місяці. Про це повідомляється на сайті асоціації.

Уряд України має намір посилити вимоги щодо віднесення підприємств до розряду критично важливих для проведення бронювання працівників від мобілізації. Таке рішення може бути прийняте після завершення аудиту, який проводиться для підприємств, які набули цього статусу після 31 травня 2024 року.  

Нагадаємо, що вже з листопада на український бізнес чекають суттєві зміни. Кількість компаній, які можуть бронювати своїх працівників, суттєво скоротиться. Це пов’язано з аномальним зростанням кількості заброньованих працівників, що викликало занепокоєння влади

При цьому зупинка процесу бронювання працівників через аудити створює ризик для діяльності великих підприємств, особливо в металургії та гірничодобувній галузі, заявив голова Федерації металургів Сергій Біленький. Він пояснив, що ця галузь потребує стабільності у кваліфікованому робочому персоналі, зокрема й у працівниках призовного віку.

Джерело