Харків’янка отримувала виплати ВПО, перебуваючи за кордоном – що вирішив суд

Жінка звернулась до Управління соціального захисту та стала на облік як внутрішньо переміщення особа. Однак з’ясувалось, що вона виїхала за кордон та не повідомила про цей факт. Її вимагають повернути надміру виплачену допомогу в розмірі 6 тисяч гривень. Про це йдеться у рішенні Орджонікідзевського районного суду Харкова, опублікованому 4 листопада 2024 року.

28.12.2023 року жінка звернулася до Управління соціального захисту із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. За даними верифікації, працівники управління з’ясували, що 06.03.2024 року вона перетнула державний кордон України у пункті перетину Рава-Руська та станом на 04.09.2024 року перебувала за межами країни. 

“Рішенням управління від 02.01.2024 року жінці, призначено допомогу у розмірі 3 тисячі гривень щомісячно, починаючи з 01.12.2023 року”, – вказується у матеріалах справи.

Яким було рішення суду? 

Суд задовольнив позов. З жінки на користь управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради стягнуть надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам, внаслідок зловживання з її боку, у розмірі 6 тисяч гривень.

“За даними верифікації, працівниками управління встановлено, що 06.03.2024 року відповідачка здійснила перетин державного кордону України у пункті перетину Рава-Руська та станом на 04.09.2024 року перебувала за межами країни. Згідно із п. 6 Порядку, якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більше як 30 календарних днів підряд чи більше як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов’язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв’язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису). Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Отже, розмір надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідачки складає 6 тисяч гривень. Про розмір незаконно отриманої суми допомоги відповідачки повідомлено листом управління від 13.09.2024 року № 10-29/5581/4-02/24 з пропозицією повернути незаконно отримані бюджетні кошти у добровільному порядку. Враховуючи, що надміру виплачені кошти у добровільному порядку в установлені строки відповідачкою не повернуті, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки ці кошти”, – наголосив суд. 

Джерело