Новий скандал вибухнув навколо високопоставлених працівників МСЕК, тепер – у Львові. Жінка, за даними слідства, не задекларувала гараж, який перебуває в оренді, а також дві автівки преміумкласу – Mercedes-Benz GLE 300D Coupe та BMW X5. Вартість майна перевищує 5,9 млн грн, уточнили 11 листопада в Офісі генерального прокурора.
Як зазначили в ОГП, йдеться про заступницю головного лікаря Львівської обласної МСЕК. У межах розслідування перевіряється також її причетність до прийняття безпідставних рішень про присвоєння груп інвалідності. Заступниці головного лікаря повідомлено про підозру у декларуванні недостовірної інформації (ч. 1 ст. 366-2 КК України).
ОГП не оприлюднив прізвище підозрюваної, але на сайті установи заступницею головного лікаря з медичної роботи вказана Руслана Іваночко (іронія – крім цього, на сайті можна знайти план антикорупційних заходів для МСЕК). 28 жовтня “Суспільне” повідомляло, що в керівника Львівської обласної МСЕК Володимира Ришоти та його заступниці Руслани Іваночко проводять обшуки.
З матеріалів справи також відомо, що 16 жовтня відбулись обшуки у приміщенні МСЕК – в межах справи про хабарництво, яке організували службовці Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи. За версією слідства, медики вимагали хабарі за встановлення групи інвалідністю. Вартість послуги становила від 3 до 5 тис. доларів. Під час обшуків вилучили 249 медико-експертних справ мешканців Львівщини, журнали довідок для людей з інвалідністю тощо.
У Департаменті стратегічних розслідувань Нацполіції вважають, що до злочинної схеми причетні посадовці Залізничної міжрайонної МСЕК, Шевченківської міжрайонної МСЕК, Галицької міжрайонної МСЕК, комісії міжрайонної спеціалізованої фтизіопульмонологічної МСЕК, Сихівської міжрайонної МСЕК.
У 2023 році Руслана Іваночко задекларувала майже 320 тис. грн зарплати в МСЕК, 64,6 тис. грн зарплати в ЛНМУ імені Данила Галицького і 20,7 тис. грн соціальних виплат. Також посадовиця задекларувала придбану у 2019 році квартиру у Львові площею 74,1 м2, придбану у 2015 році квартиру у Львові на 29,5 м2, придбані у 2022 році нежитлове приміщення та паркомісце, земельну ділянку у Великому Любіні (куплена у 2013 році), ділянку та житловий будинок на 149,8 м2 у Зимній Воді (куплені у 2023 році). Також Руслана Іваночко задекларувала подаровані гроші – загалом майже 3,5 млн грн.
Її чоловік Ігор Кравчук, який є членом госпітальної військово-лікарської комісії №2 при Львівській обласній лікарні, задекларував квартиру 2011 року у Львові на 146,8 м2 та гараж, придбаний у 2013 році. Також чоловіку належать два автомобілі – Seat Ateca (2021 року) і Volkswagen T-Roc (2021 року). Медик вказав 248,9 тис. грн зарплати та 167,3 тис. грн соціальних виплат. Подружжя, крім того, задекларувало готівкою 261 тис. грн, 67,5 тис. євро і 60 тис. доларів.
Очільники МСЕК – мільйонери, а відповідальність ділиться на двох
У темі скандалів з доходами очільників МСЕК з’явився несподіваний поворот – з’ясувалося, що абсолютна більшість з них – аж 18 з 25 – є офіційними мільйонерами. Очільники центрів медико-соціальної експертизи володіють елітною і наддорогою нерухомістю, мають рахунки у банках на сотні тисяч у різних валютах. Вони їздять на дорогих автомобілях та й, взагалі, ні у чому собі не відмовляють і навіть більше – конфіскувати їхні статки неможливо. Українські ЗМІ вирішили дослідити багатства очільників МСЕК і скласти рейтинг найзаможніших з них. Передбачувано, перше місце у цьому рейтингу належить Тетяні Крупі з Хмельныцької МСЕК.
Водночас директор НАБУ Семен Кривонос вже встиг нагадати про кримінальну відповідальність для тих, хто не лише отримував, алей давав хабарі. За його словами, у випадку з МСЕК покарання за хабарництво мають понести обидві сторони. При цьому Кривонос каже, що конкретно справою очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи вже займаються детективи НАБУ, жодних інших подробиць він не оприлюднював.