Кабмін розглянув пропозиції бюджетного комітету Верховної Ради та вніс до парламенту доопрацьований законопроект №12000 про Державний бюджет України на 2025 рік. Цифри свідчать, що фінансування прокуратури та судів порівняно з 2024 роком збільшиться, хоча прожитковий мінімум для розрахунку окладів суддів залишиться на тому ж замороженому рівні в 2102 грн. Видатки на Мінкульт збільшені порівняно з першим читанням проекту Бюджету на 2025 рік майже на півмільярда.
Збільшення витрат на прокуратуру та суди
“Від першого читання проекту бюджету-2025 до другого вирішила ще й щомісяця виплачувати суддям місцевого суду спеціальну доплату у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. У першому читанні проєкту держбюджету-2025 була норма щодо можливої виплати щоквартальної премії в розмірі до 40% посадового окладу за кожен місяць, і це всупереч Закону «Про судоустрій і статус суддів», де не передбачені премії суддям. Отже, у другому читанні проєкту держбюджету-2025 знайшли спосіб для «премій суддям» і просто збільшили базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду з 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб до 35 прожиткових мінімумів.
Тобто по суті збільшили зарплату суддям з 63 060 гривень до 73 570 гривень. А ще додайте доплати — і вийде більше, ніж у воїна на передовій. Нагадаю, що вчителям влада дала принизливу доплату в 1 тис грн”, – написала народний депутат Ніна Южаніна.
Народний депутат зазначила, что на зарплати прокурорам у 2025 році виділять додаткових 1,7 млрд грн.
“Уряд хоч і врахував вимогу залишити базовий розмір, з якого розраховується оклад прокурора, на рівні 2024 року (а це 1600 грн), проте суму додаткових коштів на оплату праці зменшив тільки на 1 млрд грн (з додаткових 2,7 млрд, що передбачались у першому читанні бюджету-2025). Будуть «добирати» надбавками та преміями. При мінімальному окладі в 40 тис. грн середня зарплата прокурора сьогодні — 68 тис. грн. А 1,7 млрд грн – це приблизно ще додаткових 15 тис. грн щомісяця для кожного прокурора, або додаткових 10 тис. гривень щомісяця на кожного працівника прокуратури. Звісно, що кошти закладаються не для підвищення зарплати кожного прокурора, тим більше не для кожного працівника прокуратури. Отак діють у неправовій державі — чи то страх, чи то залежність переважають навіть під час загрози виживання країни”, – написала Ніна Южаніна.
Збільшення витрат на Міністерство культури
Видатки на Мінкульт збільшені порівняно з першим читанням проекту Бюджету на 2025 рік майже на півмільярда. Про це повідомила народний депутат, заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук. Таким чином, Кабмін врахував пропозиції профільного комітету, який очолює Микита Потураєв. Загалом на Міністерство культури та стратегічних комунікацій в 2025 році планують виділити 11,3 млрд грн.
Як зазначила Євгенія Кравчук, Кабмін у проекті бюджету 12000 до другого читання після опрацювання пропозицій депутатів збільшив фінансування на:
- Український культурний фонд на 105 млн грн (всього 251 млн грн)
- Український інститут книги на 100 млн грн (всього 278, 5 млн грн).
Втім, за словами Кравчук, «МЗС не відстояло збільшення видатків на Український інститут (так і залишилось 65 млн грн)». Також без змін фінансування Держкіно, яке з кінця 2021 року перейшло в управління Кабміну. На забезпечення стратегічних комунікацій, інформаційної безпеки, заходів з європейської та євроатлантичної інтеграції має місце збільшення на 200 млн грн (всього 405 млн грн). Таким чином загальне збільшення фінансування Міністерство культури та стратегічних комунікацій України складає майже півмільярда – 488 млн грн.
«Звісно, що цього недостатньо і багато в чому доведеться покладатись на донорів і філантропів. Тому важливим завданням є паралельна розробка і прийняття законопроекту про меценатство в сфері культури, а також про державно-приватне партнерство. Дуже добре, що залишилась сума з 1-го читання на Суспільне мовлення – 2 млрд 175 млн грн. Це достатні кошти, щоб зберегти регіональну мережу і розвивати власне виробництво», – додала Кравчук.
Також Державна служба України з етнополітики та свободи совісті отримала збільшення у фінансуванні на 25 млн грн (всього 64 млн грн). Ці кошти будуть спрямовані на реалізацію закону «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій», а також проекти для підтримки нацменшин.
Крім того, є хоч і невелике, але збільшення фінансування для Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, майже на 9 млн грн (всього 230,5 млн грн). Це є євроінтеграційним зобов‘язанням.
«Однозначно Держбюджет – 2025 за напрямком культури став кращим . Безумовно, хотілось би ще збільшення, але будемо працювати над залученням донорської допомоги» – зазначила Євгенія Кравчук.
Ухвалення держбюджету-2025: основні етапи
Як писав Інформатор, 31 жовтня Верховна Рада підтримала держбюджет на 2025 рік у першому читанні. За відповідне рішення проголосували 247 народних депутатів. Заплановані доходи (без грантів та міжбюджетних трансфертів) – 2 трильйони 7 мільярдів гривень. Це на 411 мільярдів більше, ніж у 2024 році.
Згідно з регламентом, розгляд у другому читанні проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік завершується не пізніше 20 листопада, а остаточне прийняття – не пізніше 1 грудня. Докладніше про проєкт бюджету на 2025 рік Інформатор писав тут.