Столичні школи та ліцеї самостійно закуповують засоби навчання та обладнання, що має допомагати у викладанні предмета “Захист України”. Орієнтовна вартість, на яку розраховують навчальні заклади, подекуди відрізняється в рази, і, судячи з усього, кожен із закладів вирішує проблему наявності стендів та манекенів самостійно. Деякі з них підходять до питання зовсім креативно, закуповуючи обладнання для гри у лазертаг чи страйкбол.
Десятки відповідних оголошень про проведення закупівель обладнання Інформатор розшукав у електронній системі публічних закупівель Prozorro. Для прикладу, ліцей “Домінанта”, що у Дніпровському районі Києва, закуповує комплект мультимедійного обладнання для навчання цьому предмету, зокрема, інтерактивну панель на базі Android. Очікувана вартість такої дошки – 232 тис грн.
А спеціалізована школа №307, що по вул. Лісківській у Дніпровському ж районі, вже придбала комплект для проведення уроків: це тренажер для проведення серцево-легеневої реанімації, торс дорослого, обладнаний електронікою, балістичні каски та шоломи, тренувальні манекени для тампонування ран з системою подачі крові. Також купили навчальні протипіхотні міни різних типів, гранати, набір моделей ран та ушкоджень тощо, загальна ціна закупівлі склала 148 тис грн.
Цікаво, що деякі школи виходять зі складної ситуації креативно. Найвідчайдушніші рішення демонструють у спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №277 Деснянського району. Окрім усього іншого, там вирішили закупити обладнання для гри в лазертаг. Школярам закуплять самі тагери (прилади для стрільби лазерним промінням), пов’язки на голову гравців, Wi-Fi роутери, необхідні для гри, контрольні точки, зарядні пристрої – тобто, все необхідне обладнання для облаштування у школі повноцінної бази для гри.
Крім того, школа №277 закуповує комплекти для гри у страйкбол (3 штуки) – із захисними шоломами, плитоносками, окулярами тощо. Закуповують також зброю і кульки для неї. Зважаючи, що йдеться про гру з підвищеним рівнем небезпеки, ймовірно, у страйкбол гратимуть все ж більш дорослі учні старших класів.
Звісно, окрім лазертагу і страйкбольних обладунків, купують і менш екстравагантні (і більш звичні) елементи: манекени для відпрацювання навичок надання невідкладної допомоги, пневматичний стрілецький тир, рації, біноклі, компаси тощо. Відповідний тендер був оголошений 14 листопада 2024-го, і нині перебуває на етапі подання пропозицій. Очікувана вартість лоту складає майже 2,15 млн грн.
Скандал через “Захист України” вибухнув наприкінці літа: виявилося, що Київ не бере участі у загальноукраїнській програмі
Нагадаємо, скандал з приводу вивчення київськими школярами предмету “Захист України” почався у серпні 2024 року, коли депутатка Київради від “Голосу”, волонтерка Аліна Михайлова розповіла, що Департамент освіти Києва був єдиним, хто відмовився долучитись до проходження курсу із “Захисту України” викладачами саме з цього предмету. У підсумку, зазначила вона, київські школярі не вмітимуть керувати БпЛА і надати першу допомогу, як їхні однолітки.
А невдовзі столичний департамент освіти відповів на закиди щодо небажання реалізовувати оновлену освітню програму “Захист України” в київських школах. У Департаменті освіти і науки КМДА кажуть, що Міносвіти не запросило столицю до участі у Всеукраїнському педагогічному експерименті, що запроваджує нову програму Захист України.