РФ все частіше застосовує по Києву безпілотні літальні апарати Shahed-136, устатковані термобаричною бойовою частиною. Її небезпека полягає як у самій особливості підриву, так і в наявності поряд з вибуховими рідинами контейнеру з 9-мм вражуючими елементами. Фахівці кажуть: тепер правила поведінки цивільного населення мають знову зазнати змін, втім, навіть саме використання подібної зброї по мирним мешканцям є військовим злочином.
Розробили американці проти моджахедів
Про особливості застосування БпЛА з термобаричною бойовою частиною розповів у ефірі телеканалу “Київ24” авіаексперт, колишній інженер з випробувань КБ “Антонов” Костянтин Криволап. Відомо, що вперше про використання дронів з термобаричною частиною стало відомо восени 2023 року. Декілька таких БпЛА застосували по Україні навесні 2024-го. І от зараз їх почали використовувати все частіше.
“У квітні наш Інститут судово-медичних експертиз проводив дослідження такого дрона, тоді він був ще без частини, нашпигованої елементами враження – кульками. Тоді певний час було тихо. А зараз вже їхнє застосування стало більш частішим”, – зазначив Криволап у ефірі телеканалу, додавши, що інформації про те, якими є потужності виробництва саме таких Шахедів у РФ, наразі немає.
За словами авіаексперта, термобарична бойова частина ракет суттєво більш небезпечна, ніж звичайна вибухівка, якою оснащували більш ранні Шахеди. Такі боєзапаси складаються з самої запалюваної суміші, що розташована у спеціальній капсулі, та іншоої суміші, яка її підриває.
“Коли ці суміші потрапляють до квартири, аж надто до підвалу чи нижніх поверхів, – вони розповсюджуються по всім щілинам, бо ці рідини є трохи важчими за повітря. Цю суміш розробили американці, спеціально, аби мати змогу діставати моджахедів у їхніх печерах”, – розповів Костянтин Криволап.
Як працює термобарична бойова частина
Під час підриву запалювана суміш створює нищівний ефект: вона вже присутня в усіх приміщеннях, куди змогла потрапити через щілини та отвори. І в момент вибуху вона просто випалює увесь кисень, що є у повітрі. При цьому, каже Криволап, створюється досить висока температура – близько 3,5 тисячі градусів за Цельсієм.
“Тепер до правила двох стін треба ставитись значно серйозніше, і всі приміщення повинні бути закриті максимально – відтак, двері між кімнатами, до сантехнічних приміщень повинні бути постійно закриті, аби уникнути проникнення суміші. Це єдине, що зараз можна запропонувати, окрім походу до, власне, укриття – сховища захищають, бо там, як правило, двері більш герметизовані, і туди суміші складніше потрапити”, – додав авіаексперт.
Також, за словами Криволапа, дрони з термобаричною бойовою частиною є терористичною та неконвенційною зброєю. У випадку застосування проти мирного населення, каже він, можна говорити вже про скоєння військового злочину. Окрім того, додає експерт, разом з сумішами у бойовій частині таких дронів можуть розміщуватись контейнери з кульками діаметром 9мм – їх там більше 2 тисяч одиниць.
“Це вже перетворює дрон на серйозну зброю, бо, навіть якщо його збивають у повітрі, вибуховий пристрій може спрацювати, тоді термобарична частина просто вигорить і шкоди не завдасть, а от самі кульки будуть сипатись з гори і становитимуть небезпеку: підходити до вікон, аби подивитись, “що там бахкає”, в жодному разі не можна”, – додає фахівець.
Дрони запускають великими зграями і трьома хвилями: як Шахеди опиняються над Києвом
Нагадаємо, днями Інформатор розповідав про те, як саме БпЛА опиняються над Києвом, ще й у великій кількості. Виявилося, що ворог запускає їх на різній висоті, великими зграями та трьома хвилями – тим самим, він пробує дезорієнтувати протиповітряну оборону української столиці.
Також ми писали про те, що Київ пропонують захистити від атак Шахедів за допомогою новітньої системи спостереження та радіолокаційного виявлення дронів. Її можна розміщувати на літальних апаратах-прив’язних аеростатах. На трос чіплятиметься кабель, який з’єднуватиме їх з командним пунктом напряму. Саме такі апарати вже закуповує Польща, а супротивник використовує подібні аеростати у глибині своєї території з комунікаційною метою.