Екологи хочуть оштрафувати київський крематорій на 122 мільйони за отруєння повітря

Державна екологічна інспекція Столичного округу виставила претензію за порушення законодавства в частині охорони атмосферного повітря СКП “Київській крематорій”. Це не нове порушення і вже далеко не перша претензія до комунальної установи, що підпорядковується КМДА. До речі, реконструкція обладнання та заміна печей навіть передбачена програмою економічного та соціального розвитку Києва на 2024-2025 роки, але поки не склалося.

Тим часом, збитки, завдані внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зростають. За повідомленням пресслужби Державної екологічної інспекції Столичного округу, наразі вони сягнули 122,6 млн грн.

“Збитки визначені на підставі невиконання СКП “Київський крематорій” умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами, зокрема через неналежне виконання запланованих заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин та недосягнення встановлених дозволом нормативів гранично допустимих викидів”, – пояснюють в екологічній інспекції.

Неодноразові попередні штрафи за забруднення повітря, хоча й на значно менші суми, не призвели до дотримання нормативів щодо викидів. Але й навантаження на крематорій з початком повномасштабної війни посилилося, через шо на початку 2024 року був оголошений тендер на створення проєкту реконструкції обладнання. Він мав бути готовим до початку жовтня, проте, згідно з тендерною документацією, процедура затягнулась на більше, ніж півроку. Наразі експертний звіт з проходження проєктно-кошторисної документації очікується в листопаді. 

Критика від військових щодо стану крематорію

Як повідомляв Інформатор, після початку повномасштабного вторгнення військові критикували стан столичного крематорію. Через це наприкінці 2023 року в залах для прощання вирішили розпочати ремонтні роботи. З бюджету кошти на це не виділяли.

«Будівлі крематорію зведені ще у 1970-х роках, тобто їм майже пів століття. Безумовно, вони потребують повноцінного оновлення, що ми і планували зробити у 2021 році. Однак будівлі були визнані об’єктами культурної спадщини, адже створені за унікальним проєктом», – пояснював заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. 

Історична цінність будівель ускладнює проведення будь-яких ремонтних робіт, тому що за законодавством перед початком потрібно провести дослідження й потім починати реставрацію. Її в КМДА обіцяли провести у 2024 році.

Джерело