Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба наголошує на можливих негативних наслідках для країни після того, як Дональд Трамп повернеться до Білого дому. За його словами, навіть якщо Трамп спробує призупинити війну, це навряд чи змусить Росію змінити свою поведінку. Оскільки Путін, на його думку, сприймає ситуацію як частину боротьби за власну історичну спадщину.
На думку Кулеби, війна з приходом до влади Трампа може лише посилитися. А Україна може заплатити високу ціну за нерозуміння ситуації, особливо через тиск щодо компромісу з Росією. Про це він написав у конці для The Economast.
Між 2016 і 2022 роками західні дипломати та журналісти часто зверталися до українських чиновників з питаннями, які стосувалися можливих територіальних поступок України для досягнення миру. Ця більше, ніж проста цікавість відображала переконання, що можна досягти миру, пожертвувавши частиною українських інтересів. Проте, як показує ситуація з лютого 2022 року, така стратегія не дала результатів і лише призвела до посилення агресії Росії.
З моменту переобрання Дональда Трампа Кулеба знову наголошує на появі тих самих питань, що ставилися до повномасштабного вторгнення Росії, і це стає болісним для України, бо може привести до нових політичних помилок. Ідеї, які Трамп і його оточення висловлюють щодо завершення війни, будуть мати серйозні наслідки для всієї ситуації, попереджає Кулеба.
Проте основне питання, яке потрібно поставити, на його думку, полягає не в українській позиції, а в тому, як змусити Путіна погодитися на припинення бойових дій. Зараз, коли Росія активно просувається у своїй окупації України, Путін, здається, вважає, що Захід слабкий і нездатний надати Україні належну підтримку.
Водночас аналізуючи ситуацію, експерти припускають, що Путін веде цю війну з амбіціями, що перевищують просто територіальні цілі. Він вважає себе спадкоємцем історії великих російських імператорів і бачить підкорення України як ключову частину своєї спадщини. У разі невдачі він став би першим російським лідером, який не зміг здійснити свою мету, що неприпустимо для нього, наголошує Кулеба.
Трамп, з іншого боку, також не може дозволити собі виглядати слабким. Його політика повинна бути значно кращою за стратегію Байдена, і він може вважати, що нинішній курс не зупинить просування Росії. Проте потрібно розуміти, що ця стратегія провалиться не через свою принципову помилковість, а через те, що вона недостатньо реалізована. Напівзаходи призвели до напіврезультатів, і багато хто вважає, що Трамп може призупинити фінансову допомогу Україні, щоб змусити її йти на поступки. Але навіть тоді Зеленський, ймовірно, не поступиться і все одно отримає підтримку від Європи та частково від США.
Відсутність фінансування може мати серйозні наслідки для України, яка, не отримуючи необхідну допомогу, втратить свої позиції. Якщо Трамп примусить Україну прийняти важкі мирні умови, може виникнути внутрішній опір, що загрожуватиме стабільності країни. Це може стати перемогою Путіна, який хоче показати світові, що Україна не здатна вижити як незалежна нація. Однак таке рішення ляже на совість Трампа, адже він не може дозволити Україні стати його Афганістаном, додав ексголова МЗС.
Ні Зеленський, ні Путін не погодяться на умови типу Мінських угод, які лише тимчасово зупинили бойові дії в 2014 році. Обидва лідери вклали величезні зусилля в цю боротьбу, щоб тепер здаватися. Ідея про те, що Україна може поступитися територією заради миру, є хибною.
“Війна не припиниться, якщо Україна поверне свої кордони станом на 1991 рік, або якщо сторони домовляться про нову лінію розмежування. Війна завершиться лише тоді, коли Путін визнає право України на існування як незалежної демократичної держави”, – зазначив Кулеба.
Взагалі ж, на його думку, жоден із трьох лідерів – Трамп, Путін чи Зеленський – не може дозволити собі програти. Це війна, що визначає їхнє майбутнє. Трамп не може просто залишити Україну напризволяще, він не може дозволити собі виглядати слабким, що змусить його врешті-решт відновити допомогу, але вже значно ослабленій Україні. Тому ті, хто очікує деескалації від Трампа, можуть бути приголомшені, адже найближчі місяці можуть принести зворотний ефект – ескалацію ситуації. Зеленський і Путін бачать у Трампі можливість схилити терези на свою користь, а Трамп буде змушений реагувати на їхні дії, підсумовує Кулеба.
Наостанок, він зазначив, що поки що зарано говорити про те, як розвиватиметься ситуація в Україні. Але одне зрозуміло точно: якщо Україна хоче перемоги, їй потрібно змусити Росію прийняти мир на її умовах.
Завершення війни у 2025 році: які плани у Зеленського
Зеленський хоче закінчити війну цієї осені чи у 2025 році. Про це він розповів на початку вересня 2024 року під час засідання контактної групи у форматі “Рамштайн”. Він закликав західних партнерів вжити заходів, щоб припинити російську агресію вже цієї осені. Пізніше Зеленський заявив, що нинішня ситуація на фронті створює умови для досягнення миру не пізніше 2025 року.
Також Зеленський зазначив, що Росія просувається на фронті, але виснажується. На тлі цього боротьба на Сході триває в складних умовах, а українські бригади чекають на необхідну зброю.
Водночас за словами голови ГУР МО України Кирила Буданова, влітку 2025 року у російських економіці та суспільстві вистрілять одразу кілька проблем, наслідки яких важко прогнозувати. Поки втома від бойових дій не стала критичною, РФ хоче “у своєму розумінні” здобути якусь “перемогу” в Україні та завершити війну.