В Україні почали масштабно виготовляти недорогі ударні дрони, що керуються простим дешевим комп’ютером з ШІ та комп’ютерним зором. Вони не тільки дешеві, а ще й мають високий ступінь влучань. Українські компанії готуються до промислового виробництва нового покоління дронів-камікадзе, які не піддаються впливу російських систем РЕБ, пише 15 листопада The Wall Street Journal.
Ідеться про успішну інтеграцію виробниками недорогих комп’ютерів у складні, компактні системи, здатні повторювати можливості, раніше доступні лише у набагато дорожчому обладнанні. Це, на думку WSJ “ще більший прорив, який назріває”, – автоматизовані дрони масового виробництва.
“У рамках значного кроку, про який раніше не повідомлялося, українські виробники безпілотників швидко нарощують виробництво недорогих ударних дронів, що керуються простим дешевим комп’ютером, до промислових масштабів. Київ збирається отримати десятки тисяч мініатюрних комп’ютерів Auterion, відомих як Skynode, які мають вийти на поле бою на початку наступного року”, – пише WSJ
Видання зауважує, що Україна, населення якої становить лише одну чверть населення Росії, покладається на технологічну перевагу, щоб стримувати численні хвилі російських танків і піхоти. Зокрема, маючи обмежені поставки артилерійських боєприпасів, Україна з минулого року все більше покладається на ударні безпілотники, щоб стримувати російську навалу.
Росіяни протидіють українським безпілотникам насамперед за допомогою засобів РЕБ, які можуть їх збивати, заглушуючи сигнал між диспетчером і апаратом. Через це зараз лише один із п’яти FPV-дронів вражає свою ціль. Натомість технологія автопілота зводить нанівець цей контрзахід, інтегруючи в дрон електронну систему керування за допомогою програмного забезпечення, завантаженого на дешевий мінікомп’ютер.
Таку технологію наведення зараз використовують у дорогих ракетах, але українські фахівці зуміли адаптувати її для маленьких, дешевих і розумних безпілотників, здатних відстежувати та вражати рухомі цілі, завдяки чому дрон захоплює свою ціль камерою і комп’ютером і заходить на ціль без необхідності дистанційного керування оператором, стверджує WSJ.
Видання пише, що українські фахівці розробили програмне забезпечення, яке дозволяє крихітному елементарному комп’ютеру вартістю близько 15 доларів, направляти безпілотник до цілі за допомогою камери, яка коштує приблизно стільки ж. Такі ударні дрони мають показник влучання приблизно дев’ять із 10.
Україна масштабує виробництво дронів і вдосконалює їх ШІ
Це вже не новина, українські військові мають на озброєнні спеціальні дрони, які оснащені штучним інтелектом. Встановлений на дронах ШІ може вражати ворожі цілі з високою точністю. А ще один його величезний плюс – такий дрон невразливий до дії систем радіоелектронної боротьби.
Про те, що Україна отримала універсальний машинний зір Skynode S для дронів від американської Auterion, портал Defense Express писав ще у червні 2024 року. Тоді ж наголошувалося, що їхня ефективність підвищилася з 20% до 90% влучень. Однак про плани виробляти десятки тисяч таких дронів досі не повідомлялося.
Глава Міністерства оборони України Рустем Умєров ще 1 лютого 2024 року повідомив про плани Агенції оборонних закупівель на цей рік. Вони передбачали укладення контрактів на сотні тисяч безпілотників. За даними на 21 вересня 2024 року, цей план давно вже перекритий у кілька разів. Однак він вважає, що це далеко не межа і безпілотників буде ще більше.
За жовтень 2024 року українські військові завдали приголомшливих втрат ворогу за допомогою безпілотників різної модифікації: понад 52 тисячі вражених цілей. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів про нараду, присвячену використанню безпілотників на полі бою. Під час зустрічі обговорили ефективність БПЛА, зокрема ударних дронів-бомбардувальників, які виконали понад 7000 місій, попри складні погодні умови.