Адвокат та ексвійськовий ЗСУ Масі Найєм різко розкритикував українців, які не мобілізуються. Водночас він наголосив, що в суспільстві є багато людей, охочих стати на захист держави, однак їм не вистачає “визначеності” щодо майбутнього їх самих та їхніх родин. Найєм розповів в інтерв’ю Камілі Грабчук, що ухилянти – це спадщина радянської системи.
Ба більше, Найєм назвав “росіянами” українців, які ухиляються від мобілізації. Адвокат закликав про них забути.
“Я не кажу, що ухилянти це добре. Ухилянти – це погано, ухилянти – це росіяни, фактично. Давайте прирівняємо (їх до росіян) і забудемо про них”, – сказав він.
Причина, яка зупиняє громадян під час мобілізації – це невизначеність, низький статус ветерана та проблеми для сімей, наголосив Найєм.
“Є досить здорові нормальні люди, які хочуть воювати чесно. Їм потрібна визначеність, визначеність їм та їхнім сім’ям. Я до кінця життя віритиму, що люди насправд, не так сильно бояться смерті, скільки невизначеності щодо їхніх сімей”, – підсумував він.
Масі Найєм у червні 2022 року отримав на фронті тяжке поранення голови та очі. Його доправили до лікарні імені Мечникова у Дніпрі, де врятували.
Найєм уже не перший раз висловлюється за максимальну мобілізацію в Україні та жорстко – на адресу тих, хто не хоче воювати. Наприклад, у лютому 2024 року він заявив, що до лав ЗСУ необхідно якомога швидше мобілізовувати всіх, кого можна. Вже не стоїть питання мотивованості – “пора дорослішати”, вважає Найєм, бо Україні наразі загрожує втрата незалежності.
“Тепер цю “мотивацію” можна собі засунути і їхати жити в Польщу… Ти тепер маєш обрати мотивацію: ти сам або включиш себе і будеш захищати цю державу, або їдь до поляків”, – зазначив Найєм.
Хто з українців отримує повістки в першу чергу
29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, виступаючи у Верховній Раді, заявив, що мобілізація ще понад 160 тисяч осіб дозволить укомплектувати частини до 85%. За його словами, на цей час до Сил оборони вже призвали 1 мільйон 50 тисяч громадян. Пізніше заступник голови парламентського Комітету з прав людини, Руслан Горбенко, заявив, що цього року планується мобілізувати близько 120 тисяч осіб.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що здивований цифрами, якими оперує Литвиненко. За словами глави держави, людей не вистачає. 7 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що повістки на мобілізацію через систему “Оберіг” у першу чергу отримали ті військовозобов’язані, які не платять податки. Тобто ті, хто не працюють – діє принцип “воюй або працюй”.
При цьому зараз мобілізовані, потрапляючи в сили оборони, стикаються з перспективою “воювати до кінця війни”, оскільки термін служби не обмежений, а обіцяний закон про демобілізацію влада все ще не розробила. Десятки тисяч людей пішли захищати Україну ще в лютому 2022 року (а багато – і раніше), і вважають несправедливим, що тепер звільнитися з ЗСУ до скасування воєнного стану вони не мають шансу.