Зеленський наказав ліквідувати МСЕК до кінця 2024 року

Зеленський ввів в дію рішення РНБО від 22 жовтня 2024 року, яке передбачає боротьбу з корупцією під час встановлення статусу інвалідності державним посадовцям. Уряд доручив провести перевірки медико-соціальних експертних комісій, розробити план цифровізації їх роботи та ініціювати законодавчі зміни для реформування системи, передбачивши ліквідацію МСЕК.

Указом 732/2024 президента України плануються реформи у системі медико-соціальної експертизи. Ці реформи передбачають ліквідацію МСЕК з 31 грудня 2024 року. Кабміну було доручено розробити та внести на розгляд Верховної Ради України дані нововведення. 

“Разом із Міністерством охорони здоров’я України у місячний строк законопроєкту про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року“, – йдеться в рішенні РНБО.

Зокрема Кабміну було доручено ще:

  • Забезпечити виконання попередніх рішень РНБО щодо військово-лікарської експертизи та вжити заходів до відповідальних посадових осіб, якщо рішення не виконуються.
  • Створити робочі групи у співпраці з МОЗ, ДБР, СБУ, Нацполіцією та місцевими адміністраціями для перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо інвалідності.
  • Доповісти через три місяці про результати перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям. У разі виявлення порушень – ініціювати перегляд цих рішень і повідомити правоохоронні органи.
  • Розробити план цифровізації МСЕК у співпраці з Мінцифри та подати його на розгляд уряду у двотижневий термін.
  • Провести аудит пенсійних виплат по інвалідності посадовим особам за участі Пенсійного фонду, СБУ, ДБР та Нацполіції.

Силовим органам (СБУ, ДБР, Нацполіції, НАБУ) упродовж місяця необхідно буде прозвітувати про проведені розслідування та вжиті заходи щодо порушень при встановленні інвалідності держслужбовцям.

“Рекомендувати Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України прозвітувати у місячний строк про вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. За результатами проведеної роботи запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення”, – йдеться в указі президента.

Засідання РНБО 22 жовтня 2024 року

На засідання РНБО 22 жовтня Зеленський заслухав доповіді представників СБУ, МВС, уряду та Генеральної прокуратури. Зеленський своїм указом затвердив низку рішень, які мають підвищити прозорість та ефективність у медико-соціальних експертних комісіях. Також він зазначив, що будуть прийняті відповідні кадрові зміни.

І одразу після засідання першою кадровою зміною стала відставка генерального прокурора Андрія Костіна. Причиною відставки Костін назвав аморальну ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. За його словами, зараз на всіх рівнях тривають кримінальні перевірки та розслідуються кримінальні провадження. 

Джерело