Чоловік, який посеред білого дня 15 листопада влаштував стрілянину на території складу “Моршинської” у селі Щасливе на Київщині, входив до складу групи оповіщення, що перевіряла документи водіїв та пасажирів автомобілів, які рухалися дорогами громади. Але він був представником не ТЦК, а “Муніципальної варти” Пристоличної територіальної громади. А травматичну зброю застосував після того, як пасажир однієї з автівок, що була зупинена для перевірки, вдарив його та почав тікати.
Таке пояснення інциденту, що викликало хвилю обурень та сперечань, надала пресслужба Сухопутних військ ЗСУ. За її інформацією, до складу групи оповіщення у Пристоличній територіальній громаді входили військовослужбовці РТЦК та СП, працівники Національної поліції та «Муніципальної варти» громади. Вони біля складу перевіряли документи у водіїв та пасажирів автівок, що їхали повз, аж поки не натрапили на порушника.
“Під час однієї з таких перевірок виявилося, що водій автомобіля перебуває в розшуку за порушення правил військового обліку. А пасажир цього ж авто – вибіг з нього, вдарив працівника муніципальної варти і почав тікати. Працівник «Муніципальної варти», якого вдарили, побіг за чоловіком і вистрілив з травматичної зброї. Потерпілі відсутні, чоловік втік у невідомому напрямку”, – повідомили в Сухопутних військах.
Тобто “власна ініціатива”, яка, за інформацією поліції Київщини, спонукала добровільного помічника гнатися за втікачем та стріляти в його бік, виявилася особистою образою. Проте у правомірності таких дій мають розбиратися Сили територіальної оборони, яким підпорядковуються добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) – таку думку висловив на своїй сторінці у Facebook народний депутат від “Слуги народу” Олександр Федієнко . За його словами, представник ДФТГ, який почав стріляти по втікачу, є військовослужбовцем ДФТГ, має контузію, отриману у 2015-2016 роках, і наразі співпрацює з поліцією з приводу цього інциденту.
До речі, “Муніципальна варта” у Пристоличній громаді була створена влітку 2022 року. На сесії сільської ради тоді навіть було затверджено штатний розклад цієї структури для восьми сел, що входять до складу громади. Основними завдання вартових є допомога поліцейському офіцеру громади, органу місцевого самоврядування та дотримання громадського порядку.
У київському ТЦК розповіли, хто там служить, а хто – працює за контрактом
Нагадаємо, у п’ятницю, 15 листопада 2024-го Інформатор писав про те, що у мережі почало ширитися відео, на якому людина у формі, ймовірно, – співробітник ТЦК, застосовує зброю проти цивільного, який тікає від нього територією складу. Локація, на якій стався інцидент, відома – це склади “Моршинської” у селі Щасливе біля столиці. А от від ТЦК та СП області ще не було коментарів щодо обурюючого інциденту.
А ще раніше ми розповіли, що Київський міський ТЦК та СП пояснив, хто в ньому служить та працює. На тлі закликів до реформування системи ТЦК та звинувачень у “роздутому” штаті тут вирішили підняти завісу таємниці над тим, хто і чим займається. Але головне, що треба пам’ятати – ТЦК та СП є складником Збройних Сил України.