Внаслідок ракетної атаки РФ вранці 17 листопада було пошкоджено кілька підстанцій, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС. А самі АЕС зменшили виробництво електроенергії. Про це заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
У МАГАТЕ наголосили, що Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС не зазнали безпосередніх прямих ударів і не зупинили роботу. Але “кілька електричних підстанцій, від яких вони залежать, отримали подальші пошкодження під час ударів”. Основні лінії електропередач від чотирьох підстанцій було відключено. На цей час лише два з дев’яти діючих реакторів країни виробляють електроенергію на 100% потужності, підкреслили у МАГАТЕ.
“”Вранці діючі АЕС України зменшили виробництво електроенергії як запобіжний засіб після широкомасштабних військових дій по всій країні, які, за повідомленнями, були спрямовані на енергетичну інфраструктуру. Це ще більше посилило ризики для ядерної та фізичної ядерної безпеки”, – заявив Гроссі.
За його словами, шість реакторів знизили вихідну потужність вранці, варіюючи від трохи понад 40 відсотків максимальної потужності до понад 90 відсотків, а один зупинено на технічне обслуговування.
Гендиректор зазначив, що команди МАГАТЕ відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій країні, у вересні та жовтні, щоб оцінити збитки, завдані серпневими атаками. Експерти також вони визначать, чи потрібні подальші візити після атак 17 листопада.
“Команди МАГАТЕ, що базуються на АЕС, чули дії протиповітряної оборони та шукали укриття під час сигналів повітряної тривоги. На Хмельницькій АЕС команда МАГАТЕ почула гучний вибух. На Рівненській АЕС дві лінії електропередач напругою 330 кіловольт були недоступні”, – додав Гроссі.
Нагадаємо, по всій Україні 18 листопада вимушено відключатимуть світло. Обмеження (дві черги, тобто до 8 годин без світла) діють з 6:00 по 22:00, попередили в Укренерго. Графіки запроваджено через пошкодження, які отримала енергосистема України внаслідок російської масованої атаки 17 листопада.
Україна попереджала МАГАТЕ про небезпечний російський сценарій ударів по ядерній енергетиці
Нагадаємо, в Україні ще у вересні 2024 року почали попереджати, що ціллю нових російських ударів стане інфраструктура атомної енергетики країни, зокрема розподільні підстанції біля АЕС. Окупантів викрили у підготовці ударів. Зокрема президент України Володимир Зеленський виступив зі звинуваченнями на адресу Росії. За словами глави держави, РФ використовує китайські супутники для зйомки українських ядерних об’єктів. Це може свідчити про підготовку Кремля до майбутніх атак на них.
У відповідь на підготовку атак Росії на об’єкти атомної енергетики українське Міненерго закликало міжнародні інституції терміново активізувати моніторинг для запобігання ядерним інцидентам. З приводу російських загроз голова МЗС України Андрій Сибіга також мав зустріч з гендиректором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі. Вони обговорили, як не дати Росії втілити свої плани щодо завдання ударів по об’єктах української ядерної енергетичної системи.
Масована атака РФ 17 листопада
Нагадаємо, 17 листопада Росія атакувала об’єкти української енергетики 120 ракетами та 90 дронами. Більшість повітряних цілей збили сили оборони України, але були й попадання. Російськи влучення викликали жертви та руйнування на об’єктах енергетики.
У низці областей запроваджувалися екстрені відключення (найнапруженіша ситуація була в Одеській області). Проте після обіду 17 листопада ситуація з електрикою в Україні в цілому повернулася в норму, у більшости регіонів скасували обмеження.