Представникам російської політичної верхівки не сподобалася новина про те, що США, Велика Британія та Франція дозволили Україні використати свої далекобійні ракети для ударів по території РФ. Зокрема перший заступник голови комітету з міжнародних справ Раді Федерації РФ Володимир Джабаров назвав рішення Вашингтона “безпрецедентним кроком”. На цей дозвіл Москва має відповісти “негайно”, передає 18 листопада його слова пропагандистська агенція ТАСС.
Російський сенатор вважає, що президент США Джо Байден таким чином наближає ескалацію. До речі, анонімний представник команди Дональда Трампа, як стверджує ТАСС, заявив агенції, що Трамп згодом може переглянути це рішення Байдена.
“Це дуже великий крок до початку третьої світової війни, і американці зроблять його руками старця, що йде, і який ні за що вже не відповідатиме через два місяці”, – заявив Джабаров.
Представник МЗС РФ Марія Захарова також відреагувала на новину про західний дозвіл України на далекобійні удари по РФ. Але нічого нового не сказала. Пропагандистка лише нагадала, що російський правитель Володимир Путін вже висловлювався на цю тему.
Взагалі реакцій у РФ поки що небагато, але це тому, що про дозвіл на далекобійні удари стало відомо пізно ввечері в неділю, 17 листопада. Основний вал коментарів від російських пропагандистів, зокрема рупора Кремля – Дмитра Пєскова, очікується сьогодні вдень.
Нагадаємо, син новообраного президента США Дональда Трампа вже відреагував на інформацію щодо дозволу Україні на удари вглиб РФ. Він вважає цей крок хибним, а причетних до цього рішення назвав імбецилами. Він, як і російський сенатор, боїться Третьої світової війни, яка тепер, через побоювання Трампа-молодшого, може початися раніше, ніж його батько встигне налагодити мир.
Що казав Путін про дозвіл на “дальнобій”
25 вересня Путін зазначив, що в оновленій доктрині пропонується розглядати агресію проти Росії з боку будь-якої неядерної держави, яка діє за підтримки ядерної країни, як спільний напад на РФ. Під цю ухвалу може потрапити й війна в Україні, зокрема удари зброєю США, Франції та Британії по РФ.
Натомість в Офісі президента України зазначили, що це черговий сеанс ядерного залякування. Виступ Путіна підтверджує, що решту своїх можливостей у війні з Україною РФ вичерпала і нічого не досягла, вважають у Зеленського.
Раніше Путін наголошував, що дозвіл ЗСУ на застосування цієї зброї буде “прямою участю країн НАТО у війні в Україні”. Бо він вважає, що застосування далекобійної зброї Силами оборони України можливе лише з використанням даних супутників НАТО, а “польотні завдання” у ці системи нібито можуть вносити тільки військові країн НАТО.
“Це буде означати, що США, європейські країни воюють з Росією. А якщо це так, то, маючи на увазі зміну самої суті цього конфлікту, ми будемо ухвалювати відповідні рішення, з огляду на ті загрози, які нам будуть створюватися”, – попереджував кремлівський правитель.
Влітку він також назвав удари України по Росії західною зброєю “близькими до агресії. Путін не виключив, що Москва у такому разі постачатиме зброю в інші регіони світу, звідки завдаватимуться удари по об’єктах країн, які постачають Києву озброєння.
Дозвіл Україні бити далекобійними ракетами по РФ – що відомо
17 листопада The New York Times повідомила, що президент США Джо Байден дозволив Україні використати далекобійні ракети ATACMS для ударів по Росії. Рішення пов’язане з появою військових КНДР у Курській області РФ, тому цілями можуть стати російські та північнокорейські війська, які загрожують українським силам у Курській області. Проте Байден може дозволити Києву використати далекобійну зброю і в інших місцях, повідомили неназвані американські чиновники. За інформацією Reuters, Київ збирається вдарити далекобійною зброєю по Росії найближчими днями.
Відразу після цього французька Le Figaro, не вказавши джерело, написала, що Франція та Велика Британія також зняли обмеження для України на використання далекобійних ракет SCALP та Storm Shadow для ударів по Росії. Білий дім і Пентагон, а також влада Франції та Великої Британії не коментували ці повідомлення.
Президент України Володимир Зеленський, який кілька місяців вимагав від Заходу дозволу на використання далекобійних ракет для ударів по РФ, не став підтверджувати його наявність. Він 17 листопада зауважив, що такі речі не анонсують, а “ракети самі за себе скажуть”.