Президент США Джо Байден після довгих дискусій щодо дозволу на удари Україні по території РФ, зрештою, наважився на такий крок. Щоправда, спершу удари вглиб РФ можуть обмежуватися лише Курською областю, де присутні війська КНДР. Утім, це ще не означає, що дія дозволу бити ATACMS не зможе розширюватися у перспективі.
Про те, що дозвіл на удари по РФ наразі діє лише для Курської області, повідомило видання Axios. Джерело, обізнане з ситуацією, підтвердило, що ці тактичні ракетні системи (ATACMS) були дозволені для використання лише у Курській області, де були розміщені північнокорейські війська.
Журналісти стверджують, що рішення Байдена повідомили Україні приблизно три дні тому. Мотивом цього рішення було стримування Північної Кореї від відправки додаткових військ до Росії для участі у війні проти України. Водночас представники Пентагону відмовилися коментувати ситуацію.
Представник аналітичного центру “Фонд оборони демократій” (FDD), зазначив, що цей дозвіл не має обмежуватися лише Курською областю, і Байдену варто скасувати це обмеження.
“Дозволивши Україні завдавати ударів по важливих цілях на території Росії, Київ може опинитися у кращій позиції для потенційних переговорів, зокрема, стимулюючи Москву погодитись на мораторій на удари по критичній енергетичній інфраструктурі”, — заявив він.
Водночас Україна може не обмежитись Курською областю при завданні ударів углиб РФ американською далекобійною зброєю, повідомляє газета Washington Post з посиланням на американського чиновника.
Як зазначає видання з посиланням на неназваного посадовця, Київ, як очікується, спершу зосередиться на завданні ударів по Курській області та околицях.
“Однак воно (використання ЗСУ далекобійних ракет – ред.) може поширитися (на інші території Росії – ред.)”, – пише газета.
Путін зрозуміє лише силу
Український президент Володимир Зеленський заявив, що президент Росії Володимир Путін реагує лише на силу, а не на дипломатію. “Ми повинні бути сильними. Нам потрібно вкладати час не в розмови з кимось у Москві, а в те, щоб дійсно змусити Росію припинити війну”, – додав він.
Війна загострилася після того, як у серпні українські війська здійснили раптове вторгнення в Курську область Росії. Атаку розцінили як прорив для України та поразку для Росії. Потім, у жовтні, Північна Корея направила тисячі своїх військ до Курська, щоб допомогти Росії відбити українське вторгнення.
Зміна політики США відбулася трохи більше ніж за два місяці до того, як новообраний президент Дональд Трамп повернеться в Білий дім. Трамп розкритикував обсяги допомоги, наданої Україні у її боротьбі з Росією, і заявив, що може завершити війну за 24 години, хоча він не пояснив, як.
Український військовий та історик Максим Свєженцев сказав, що він хотів би, щоб обмеження на ATACMS ніколи не існували, і сподівається, що адміністрація Трампа не відкличе цей дозвіл.
“Я не хочу здатися невдячним. Допомога США все ще неоціненна, але цього було недостатньо, щоб дозволити нам виграти війну. Я просто думаю, скільки життів можна було б врятувати, якби ці обмеження скасували рік тому?”, – сказав він.