Міністр фінансів вибачився перед суддями, що призначили величезні пенсії прокурорам

Міністр фінансів Сергій Марченко 14 листопада вибачився за свою емоційну промову під час парламентської години запитань до Уряду 20 вересня 2024 року. На питання щодо строків виплати боргу у 140 млрд грн за позовами громадян проти Пенсійного фонду міністр заявив, що варто було б провести окреме обговорення, чому суди України приймають рішення, які фактично шкодять інтересам держави Україна, розбалансовуючи бюджет. Про це 18 листопада повідомила Судово-юридична газета. 

Що сказав міністр фінансів 

Міністр фінансів Сергій Марченко вважає за доцільне провести окреме обговорення, чому українські суди «приймають рішення, які фактично шкодять інтересам держави Україна, розбалансовуючи бюджет». Про це він зазначив під час години запитань до Кабміну 20 вересня, відповідаючи на питання голови Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галини Третьякової. 

Третьякова зазначила, що заборгованість за рішеннями національних і міжнародних судів тільки у Пенсійного фонду України сягає сьогодні 140 мільярдів. Тобто, за рішеннями на користь громадян, які відсуджують у держави належні їм виплати.

«Водночас єдиною бюджетною програми по погашенню заборгованості по міжнародних і національних судах досі не створено, хоча прийнята стратегія уряду. В мене питання, чи буде така створена програма і чому бухгалтерський облік у Пенсійному фонді дозволяє частину рішень національних судів брати на збільшення пенсій, а це не йде з державного бюджету?» – запитала голова соціального комітету.

На це міністр фінансів Сергій Марченко вказав, що спроба шукати кошти на виплати за цими рішеннями є «потенційним злочином». 

«З приводу судових рішень. Давайте визначимося і будемо відвертими. 140 мільярдів гривень – це досить непомірна ціна в мирних умовах. Я вважаю, це потенційним злочином в умовах військового часу намагатися вирішувати питання з виплатами такими і шукати ці кошти. Тому у нас є відповідна бюджетна програма, яка забезпечує виплати коштів відповідно до прийнятих судових рішень. Ви знаєте, ця програма є в казначействі України. І ми в межах доступного і наявного ресурсу поступово здійснюємо погашення таких судових рішень. Інше питання, що варто було б провести окреме обговорення, чому у нас такі рішення виникають, чому суди України приймають рішення, які фактично шкодять інтересам держави Україна, розбалансовуючи бюджет і створюючи передумови, коли ми не зможемо профінансувати базові потреби. Це окреме питання, і я сподіваюсь, що ви також дасте належну оцінку і таким рішенням, і способу, яким чином ми як Міністерство фінансів можемо реалізувати таку політику» – зауважив Сергій Марченко.

Судді примусили міністра вибачитись

Звинувачення міністра фінансів обурили суддівську спільноту та деяких народних депутатів – членів Комітету Верховної Ради з питань правової політики. Ініціатором пропозиції виклику міністра фінансів на засідання Комітету та заслуховування виступив представник Верховної Ради України у КСУ, народний депутат, член Комітету з питань правової політики Максим Дирдін.
Зокрема, на заяву Сергія Марченка відреагував голова Ради суддів України Богдан Моніч.

«Судова влада ухвалює рішення на основі законів, а не бюджетних чи політичних інтересів. Заборгованість за судовими рішеннями є наслідком невиконання державою своїх зобов’язань перед громадянами. Рішення судів, які захищають права громадян, не можуть вважатися злочинними чи такими, що шкодять державі. Навпаки, невиконання таких рішень є прямим порушенням прав людини і шкодить державі як інституції», – повідомив у відповідь міністру Богдан Моніч.

Під час засідання Комітету ВРУ з питань правової політики 14 листопада, куди міністра фінансів запросили народні депутати, Сергій Марченко визнав, що був занадто емоційним під час години запитань до Уряду та вибачився за свою промову.

«Взагалі, я вважаю, що коментувати рішення судів – це не прерогатива міністра. У мене немає сумнівів, що ми маємо виконувати рішення судів. Я з повагою відношуся до представників судової влади та до рішень, які ними ухвалюються. Я з великою повагою відношуся до судової влади України в цілому і ніяким чином не буду впливати на суди», – повідомив Сергій Марченко.

Він розповів, що його реакція була обумовлена виключно станом державних фінансів, які не дозволяють здійснювати соціальні виплати згідно до рішень судів у належному обсязі.
«Останнім часом доводиться стримувати велику кількість звернень громадян, які намагаються використати нинішній стан, щоб максимізувати свої вигоди. Враховуючи, що ми зараз дуже вразливі, мене це турбує. Проблема в тому, що всі ці рішення судів ми не можемо виконати. Ані в мирний час, ані у військовий час», – підкреслив Сергій Марченко.

Фантастичні пенсії, отримані через суд

В Україні найбільша пенсійна виплата станом на сьогодні становить 390,1 тисячі гривень на місяць. Водночас понад 5 тисяч українців отримаують пенсію у розмірі понад 59 тисяч грн. Здебільшого високі пенсії отримують судді, прокурори, військові та “чорнобильці” завдяки відповідним судовим рішенням.

За законом, в Україні розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних – це наразі 23,6 тисячі гривень. Зазначається, що тисячі пенсіонерів в Україні звернулися до суду з вимогою, щоб Пенсійний фонд перерахував їхні виплати, зокрема, заднім числом. Через це ПФУ довелося виділити ще мільйони гривень.

Станом на 1 листопада в Україні налічується 24,6 тис. осіб, які отримують понад 23 610,00 грн пенсії. А ща 4,9 тис. українців отримують пенсійні виплати понад 50 000 грн.

“Йдеться про суддів, прокурорів, військових, чорнобильців та інші “спеціальні” пенсії. Щомісяця на їхні виплати витрачають 9,9 млрд грн”, – повідомили у Мінсоцполітики.

Водночас найбільша пенсія в Україні становить 390 184 гривні. Кому її призначено – достеменно невідомо.

 

Пенсії в Україні

10,34 мільйона пенсіонерів нараховується в Україні станом на 1 жовтня 2024 року за даними Пенсійного фонду України (ПФУ). 25% українських пенсіонерів отримують близько 2 760 грн (66 доларів). Найбільші виплати у пенсіонерів з Києва, а найменші — у західних регіонах. 

Водночас в Україні на початок поточного року середній розмір довічного грошового утримання суддів становив 99,74 тисячі гривень, а розмір пенсії прокурорів – 21,94 тисячі гривень. Як зазначають у Мінсоцполітики, кількість спецпенсіонерів зростає попри те, що загальна чисельність українських пенсіонерів скорочується. Про це йдеться у матеріалі “Економічної правди”.

Нагадаємо, що в липні 2025 року в Україні має відбутися пенсійна реформа. Її закладено у проєкті держбюджету. Інформатор поспілкувався з народним депутатом України Сергієм Гривком щодо того, як може змінитися пенсійна реформа. За його словами, скоріше за все буде запроваджена накопичувальна пенсійна система, яку ще на початку 2023 року запропонували Давид Арахамія з колегами. Також уріжуть пенсії прокурорам та чорнобильцям. Детальніше – у матеріалі Інформатора.

Джерело