Кам’яна скеля в Туреччині, відома як Арслан Кая, є пам’ятником зі стародавнім написом, значення якого вчені довго не розуміли. Ця назва в перекладі з турецької означає “левова скеля”, що й недивно, адже на ньому висічені леви та сфінкси. Нещодавно один з дослідників нібито розшифрував сильно пошкоджений напис, викарбуваний на 2600-річному камені, повідомляє LiveScience.
У написі вказано ім’я Матеран – фрігійської богині, яка процвітала на території сучасної Туреччини приблизно з 1200 до 600 років до нашої ери. Тут знали її просто як Матір, розповів американський професор історії та археології Стародавньої Греції Марк Манн. Інші стародавні культури також шанували Матеран.
“Греки знали її як Матір богів, а римляни називали її Magna Mater або Велика мати. У той час, коли пам’ятник був побудований, королівство, відоме як Лідія, яке також високо поважало Матеран, могло керувати цією територією”, – написав Манн у своїй статті.
Пам’ятник сильно пошкоджений погодними впливами та грабіжниками, тому напис надзвичайно важко прочитати. Те, що в ньому сказано, було джерелом дискусій з XIX століття, зазначив учений. Щоб розгадати таємницю, він детально сфотографував напис при гарному освітленні й повторно вивчив старіші фотографії та записи.
“Має сенс, що пам’ятник носитиме ім’я Матеран, оскільки він також містить зображення богині. Це ім’я, ймовірно, було частиною більшого напису, який пояснював, хто його замовив, і ким була Матеран”, – зазначив дослідник.
Він також вивчив різні стилістичні деталі пам’ятника, які підтверджують дату напису першою половиною або серединою VI століття до нашої ери. Водночас викладач Ростислав Орешко у Франції каже, що ця робота не пропонує нової інтерпретації.
“Прочитання Матеран стосується відомої фрігійської богині й було запропоноване ще в XIX столітті, а висновки Манна лише підтверджують цю інтерпретацію”, – пояснив він.
Дебати навколо напису тривають більше століття, і час покаже, чи закінчилися вони.