Через масовані обстріли українських об’єктів енергосистеми Польщі слід готуватися до нової хвилі біженців з України. Так вважають польські служби та представники української діаспори, пише 19 листопада Rzeczpospolita. Парадокс, але в Польщі гадають, що й дозвіл Україні бити по Росії ракетами ATACMS викличе збільшення числа біженців, оскільки військова ситуація в результаті загостриться і кількість обстрілів з боку РФ зросте.
Президент Асоціації українців Польщі Мирослав Скурка наводить дані українських ЗМІ, які прогнозують виїзд з України ще 500 тисяч громадян. Він вказує на важкі умови у таких містах, як Одеса, де не вистачає електрики, води та опалення. Скурка підкреслив, що ніхто не знає, скільки людей доведеться покинути свої будинки цієї зими. Але “слід очікувати, що більше людей будуть змушені покинути свої будинки, щоб пережити осінь і зиму десь у Польщі чи Європі”.
Як вважає Ігор Горків, голова Пшемислського відділення Асоціації українців Польщі, “ситуація трагічна”. Асоціація керує двома прикордонними гуртожитками, які є притулком для людей, які рятуються від війни. Горків очікує збільшення напливу біженців, хоч і не такого великого, як це було у лютому та березні 2022 року.
“Нам багато дзвонять і запитують, чи можемо ми допомогти, чи є у нас місце”, – сказав він.
Горків каже, що багато хто з біженців – це люди, які раніше повернулися в Україну, але тепер знову шукають притулку. Проте нині у діаспори у Пшемислі небагато варіантів, щоб їм допомогти.
“Наша допомога обмежена місцем, яке є невеликим, яке постійно заповнене. Ми хочемо завершити другий поверх протягом двох-трьох тижнів, щоб ми могли розмістити 40 осіб, тобто вдвічі більше людей”, – пояснив він.
За даними Головного управління прикордонної служби, з 1 вересня по 17 листопада до Польщі в’їхало понад 1,961 млн громадян України, з них 1,766 млн перетнули кордон з Україною. Виїхали з Польщі на понад 70 тисяч українців менше. Статистика не показує великого масштабу хвилі біженців до Польщі. Але, як наголошує Горків, транспорт все одно є проблемою. За його словами, зараз квитки на потяг до Пшемисля розкуповують за два-три тижні. І не до кожного місця в Україні можна доїхати автобусом, пояснює він.
Ще у липні директор Департаменту цивільного захисту та кризового управління Міністерства внутрішніх справ та управління Даріуш Марчинський попереджав у Сеймі, що восени може бути ще одна велика хвиля біженців. Заступник міністра Чеслав Мрочок сьогодні підтверджує, що такий сценарій враховується у зв’язку з останніми подіями в Україні.
На думку депутатки та голови парламентського комітету Польщі з внутрішніх справ та управління Марії Яніської, рішення президента США Джо Байдена дозволити Україні використовувати ракети ATACMS великої дальності на території Росії може призвести до активізації бойових дій та збільшення припливу біженців. Яніська наголосила, що Польща має підготуватися до важких часів та надати підтримку тим, хто тікає від війни.
Що нового для українців у Польщі
Від жовтня 2024 року українські родини з дітьми, які вимушено переїхали до Польщі після початку повномасштабного вторгнення, зможуть розраховувати на додаткову фінансову підтримку. Нова програма допомоги має на меті полегшити адаптацію та забезпечити більш стабільне життя українських біженців у країні. До речі, біженці від війни у Польщі заробляють вдвічі більше, ніж в Україні.
Українські біженці в Польщі отримають можливість легалізувати своє проживання на три роки завдяки новим змінам до Закону про допомогу Україні. Вони набрали чинності 1 липня цього року. Заявки на отримання спеціальної посвідки на проживання можна буде подавати з 2025 року.
Крім того, у Польщі стартує ініціатива “Разом до незалежності”, мета якої — допомогти українським біженцям перейти з колективних центрів проживання в самостійне житло. На реалізацію цього проєкту виділено майже 22 мільйони євро, більшість з яких фінансує Єврокомісія. Проєкт реалізується за участю Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі, Польського Червоного Хреста та PCPM.
В рамках ініціативи планується надати допомогу 6000 українських біженців, які мають PESEL UKR та проживають у колективних центрах. Програма передбачає співфінансування витрат на переселення протягом шість місяців. Відповідальність за вибір учасників проєкту та надання підтримки поклали на неурядові організації.
Також Польща вжила заходів, щоб підтримати українських переселенців, які вже встигли працевлаштуватися в країні. Зокрема, з вересня соціальну допомогу отримують лише ті українці, діти яких навчаються в польських школах. Речниця Міграційної платформи EWL Маргарита Ситник заявила, що Польща зацікавлена в тому, щоб українці залишалися в країні та продовжували працювати.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Польщі проживало від 1,5 до 2 мільйони українців. Після 24 лютого 2022 року ще 1,3 мільйона українців виїхали до Польщі. Однак, за даними на травень 2024 року, кількість біженців з України зменшилась до 950 тисяч.
Тим часом Зеленський вважає, що частина українців повернеться додому, бо соцпідтримка за кордоном закінчиться. Він говорив про тих, хто не намагається знайти роботу та живе на соціальні виплати.