Попри те, що ми всі визнаємо бджіл за їхню роль запилювачів у харчовому ланцюзі, ці хитрі створіння мають низку інших талантів, включаючи математичні здібності, розпізнавання облич і навіть використання інструментів. На відео, опублікованому на X, видно, як пара бджіл відкручує помаранчеву кришку Fanta, щоб дістатися до солодкої рідини всередині.
Момент був спійманий у Сан-Паулу, Бразилія, робітником під час обідньої перерви, повідомляє ScienceAlert. Можливо, бджоли просто перекинули кришку пляшки, яка вже нещільно сиділа. У будь-якому випадку, цікаво, чи дійсно вистачить у бджіл мізків, щоб здійснити таке викрадення газованої води. Бо м’яка майстерність, з якою ці дві бджоли, здається, відкручують кришку пляшки газованої води, спантеличила багатьох в Інтернеті.
Дехто дивувався, як такий інтелект існує в дуже крихітному мозку. Однак, як ми дізналися за останні роки, розмір мозку тварини – це ще не все. По-перше, крихітні тварини мають набагато меншу масу тіла, тому природно їм знадобляться менші мізки. Крім того, складність зв’язків між нейронами може бути більш важливою.
У 1962 році, за десять років до отримання Нобелівської премії за дослідження комунікації бджіл, зоолог Карл фон Фріш оголосив, що джмелі мають занадто малий мозок, щоб думати, й звів їхню геніальну природу до закріпленого інстинкту.
Хоча вчений визнавав, що бджоли можуть досягати дивовижних інтелектуальних подвигів, він стверджував, що вони робили це лише завдяки інстинкту, зазнаючи невдачі, раптово стикаючись з незнайомими завданнями.
Проте бджоли виявилися напрочуд розумними в останніх дослідженнях. Ці комахи можуть не тільки вчитися одна в одної та використовувати інструменти, але вони також можуть рахувати та виконувати основні математичні рівняння.
Відкручування кришки солодкого напою навряд чи є роботою, яку в бджіл закладено вирішувати природою. Цілком можливо, що цього разу бджолам просто пощастило, коли вони виявили всередині солодку нагороду. З іншого боку, природа ще може нас здивувати.
В мозку бджоли, наприклад, одна нервова клітина іноді може контактувати зі 100 тисячами інших клітин. У дослідженні 2017 року джмелів навчили закочувати м’яч у ворота за винагороду. Щоб забити, комахам потрібно було копіювати рухи один одного та вчитися на своїх помилках, що вони могли робити з вражаючою легкістю.
“Таке використання знарядь приписували лише людям, а потім приматам, поряд із морськими ссавцями, а пізніше й птахам. Тепер ми визнаємо, що багато видів мають здатність уявляти, як певний об’єкт може бути використаний для досягнення мети”, – писали дослідники в 2017 році.
Навіть з невеликою схемою нейронів бджоли цілком можуть бути здатні на більше, ніж ми думали. Наступного разу, коли побалуєте себе обідом на свіжому повітрі, простежте за своїм напоєм!