Боєголовки ядерні, фугасні чи навчальні: що відомо про ракету Рубіж, якими Росія може вдарити по Україні

На фоні попереджень про ймовірний обстріл України 20 листопада в соціальних мережах обговорюють можливість застосування міжконтинентальної російської балістичної ракети РС-26 “Рубіж”. Окупанти можуть вдарити цим озброєнням по населених пунктах України. Серед боєголовок, які є в ракеті, можуть бути фугасні або ядерні.

Зокрема, в телеграм-каналі “Бахмутський демон”, який ведеться начебто від імені військового, з’явилося подібне повідомлення. Там пишуть, що Росія готується використати “Рубіж” проти України.

“Інформація про можливість використання РС-26 “Рубеж” – не фейк. Побачимо чи використають”, – йдеться у повідомленні.

Що відомо про ракету “Рубіж”

Ракета РС-26 “Рубіж” є міжконтинентальною балістичною ракетою Росії. Вона може бути оснащена від 10 до 15 боєголовок, серед яких можуть бути як навчальні, так і ядерні чи фугасні. Ракета не оснащується звичайними вибухівками, її бойові частини є більш потужними. Однією з основних особливостей РС-26 є її здатність маневрувати, що робить її складною ціллю для сучасних систем протиповітряної оборони.

“Рубіж” також називають похідною версією більш відомого РС-24 “Ярс”. Комплекс включає самохідну пускову установку та триступеневу балістичну ракету, що має дальність польоту від 2000 до 6000 км (схоже на південнокорейський комплекс Hyunmoo-V). З огляду на ці характеристики, РС-26 “Рубіж” може бути більш руйнівним порівняно зі стандартними ракетами, наприклад, комплексу “Іскандер”, через більшу масу бойової частини.

Однак варто згадати, що розробку цих ракет припинили ще у 2018 році, коли комплекс РС-26 “Рубіж” виключили з державної програми озброєнь до 2027 року. Тоді ж відмовились і від інших комплексів, таких як БЖРК “Баргузін”, обравши на їх місце більш перспективний комплекс – “Авангард”. Причиною таких змін стала неможливість одночасно фінансувати всі програми.

Зважаючи на це, інформація про відродження програми РС-26 або можливість її застосування в нинішніх умовах викликає певне здивування, однак військові експерти не виключають, що цей комплекс може бути перепрофільований чи модернізований для нових умов.

Також у мережі є інформація, що є ймовірність, що мова йде не про РС-26 “Рубіж”, а про іншу ракету. Цього року на полігоні Капустін Яр проводились випробування нової версії ракети 9М723 комплексу “Іскандер-М”, яка має збільшену дальність до 1000-1500 км. Це також може бути одним із варіантів, який планують використовувати окупанти.

Характеристики РС-26 “Рубіж”:

  • Тип: міжконтинентальна балістична ракета (МБР)
  • Кількість боєголовок: 10-15 (можуть бути як ядерними, так і навчальними)
  • Важлива особливість: ракета не оснащується звичайними вибухівками
  • Особливість: здатність до маневрування, що ускладнює її знищення системами протиповітряної оборони
  • Розробка припинена у 2018 році в рамках державної програми озброєнь.

Загроза масштабного обстрілу 20 листопада

20 листопада в Києві закривається низка іноземних дипломатичних представництв через підвищену загрозу авіаударів по Україні. Спочатку повідомлення про тимчасове закриття надійшло від Посольства США, яке попередило про можливість сильного удару з боку Росії. Американське відомство повідомило, що отримало конкретну інформацію про можливість масштабної атаки, зокрема, вказавши на готовність російської авіації, кораблів та накопичення ракетних запасів для подальших обстрілів.

Невдовзі до цього рішення приєдналися й інші дипломатичні представництва. Після США, 20 листопада, закрилося й Іспанське посольство в Києві, яке також підтвердило закриття з підвищеним ризиком повітряних ударів по столиці України. У заяві зазначається, що таке рішення було ухвалене через побоювання щодо можливого масштабного удару. Також цього дня закриваються і посольства Греції та Італії в Києві.

Водночас керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко додав, що Росія продовжує накопичувати ракети, зокрема, Х-101 та “Калібри”, а також балістичні ракети для майбутніх атак на стратегічні цілі в Україні. Крім того, за словами Коваленка, ворожі авіація та ракети вже перебувають на аеродромах стратегічної авіації та на кораблях, що готові до застосування.

Як повідомило “Суспільне”, закриття посольств у Києві, зокрема американського та інших іноземних представництв, пов’язано не з посиленням ядерної риторики Кремля, а з реальною загрозою комбінованої атаки на Україну. За інформацією, отриманою від джерел у дипломатичних колах США, мова йде про можливість застосування безпілотних літальних апаратів (БПЛА) у поєднанні з балістичними ракетами.

Джерело