Організатори схем, які пропонують “послуги” щодо ухилення від мобілізації, підіймають ціни. Розцінки в деяких випадках сягають уже 20 тисяч доларів. Інформатор дізнався про це завдяки роботі Служби безпеки України та Офісу генпрокурора, які припинили роботу чергових угруповань, які допомагають військовозобов’язаним відкосити від служби у ЗСУ.
СБУ повідомляє, що спільно з Нацполіцією затримали ще п’ятьох організаторів “ухилянтських схем” у різних регіонах України. Тож ліквідовано чотири нові схеми ухилення від мобілізації та нелегального виїзду за кордон чоловіків призовного віку.
“До організації оборудок причетні п’ятеро ділків із різних регіонів України. За суми до 20 тис. доларів США вони допомагали ухилянтам уникнути призову і втекти за межі України на підставі фіктивних документів”, – йдеться у повідомленні служби.
Підозрюваним загрожує до дев’яти років тюрми з конфіскацією майна. Наразі перевіряють причетність до злочинів інших осіб. За всіма викритими фактами затриманим повідомлено про підозру (відповідно до вчинених злочинів) за декількома статтями Кримінального кодексу України:
▪️ ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 332 (замах на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене організованою групою);
▪️ ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 368 (пособництво у прийнятті пропозиції, обіцянки або одержанні неправомірної вигоди службовою особою);
▪️ чч. 2, 3 ст. 369-2 (зловживання впливом).
Зухвала схема для ухилянтів у Києві
У Києві затримано 35-річного тренера з боксу та столичного студента, які намагалися “заробити” на працевлаштуванні призовників на підприємство критичної інфраструктури. Мова йде про одну з найбільших поліграфічних компаній регіону, яка має право на бронювання своїх працівників в умовах воєнного стану. Щоб реалізувати оборудку ділки залучили особисті зв’язки у компанії. Наразі встановлюються всі особи, причетні до схеми.
Офіс генпрокурора додає, що у Києві один із підозрюваних пропонував організувати переправлення через кордон на човні через Вінницьку область поза КПП за 10 тисяч доларів США. Інший за таку ж суму пропонував фіктивне працевлаштування для бронювання від мобілізації, а за 10 тисяч доларів додатково – організацію службових відряджень для виїзду за кордон. Він навіть гарантував віддати назад 8 тисяч доларів, у разі повернення з відрядження.
Для одного з “клієнтів” чоловік допоміг організувати зняття з військового обліку. У ході контрольної операції у ресторані Києва задокументували передачу підозрюваним 10 тисяч доларів за переправлення та 48 тисяч доларів за бронювання двох осіб.
На Хмельниччині підозру отримав колишній заступник начальника обласного ТЦК
Експосадовець військкомату на Хмельниччині, як кажуть у СБУ, продавав військовозобов’язаним фіктивні довідки про розлад психічного здоров’я. Надалі потенційні призовники намагалися використати підробку для “списання” з військового обліку. Для вчинення злочину організатор використовував особисті зв’язки серед посадовців ТЦК та лікарів.
Також у Запоріжжі “на гарячому” затримали місцевого жителя, коли він брав гроші за фіктивний висновок ВЛК про непридатність до служби за станом здоров’я. За 18 тисяч доларів США він пропонував організувати стаціонарне лікування з фіктивним встановленням діагнозу. Це дозволяло його клієнтам уникати мобілізації через виключення з військового обліку.
МСЕК та інвалідність – вічна тема
На Прикарпатті затримано 66-річного ділка, який через зв’язки у МСЕК продавав довідки про інвалідність. Це давало можливість чоловікам отримати відстрочку від призову.
“Вирішити питання” щодо прискорення призначення групи інвалідності матері знайомого військовозобов’язаного чоловік взявся за 3 тисячі доларів США. Він домовився із посадовцями МСЕК про видання довідки на рік та пообіцяв згодом її продовжити.
Хабарі в ТЦК та нові схеми для ухилянтів
Інформатор писав, що в Україні у листопаді з’явилася нова схема ухилення від мобілізації – військовозобов’язаним почали продавати пусті повістки з печатками. Це допомагає ухилитися від отримання справжньої повістки. Ціна такого пустого документу смішна – стартує від тисячі гривень. Схема не тільки дешева, а й не дуже надійна, але, як показує практика, заплативши 10-20 тисяч доларів “серйозним людям”, горе-ухилянти так само залишаються ні з чим.
У Закарпатській області начальник районного ТЦК та СП та заступник командира однієї з бригад тероборони налагодили схему для військовозобов’язаних, які бажають уникнути мобілізації. За хабар від чотирьох до шести тисяч доларів потенційний боєць Сил оборони України перетворювався на непридатного до служби громадянина.
Працівник ТЦК в Одесі (молодший сержант) у жовтні отримав штраф у сумі 80 750 гривень. Він у травні 2024 року вимагав хабар в 4000 доларів від військовозобов’язаного. Військовий хотів отримати чималу суму, щоб не вручати повістку про мобілізацію.
Інформатор розповідав також про те, що 24 жовтня 2024-го у Києві ДБР затримала трьох посадовців Голосіївського районного ТЦК та СП та трьох цивільних, які організували схему незаконного ухилення від мобілізації військовозобов’язаними. Заробили чимало: тільки під час обшуків було виявлено та вилучено понад 1,2 млн доларів та 45 тисяч євро готівкою. Крім того, у фігурантів знайдено 11 автомобілів преміумкласу, зароблених “важкою працею” – вартість кожного становить приблизно 100 тисяч доларів.