На відомих і зовсім невідомих маркетплейсах, зокрема тих, що продають і російські книжки, з’явилась дивна “шпаргалка” з правової допомоги. Серед інших є розділи щодо алгоритму спілкування з представниками Нацполіції, а ось про ТЦК зовсім цікаво – частина, присвячена їм, називається “Законність існування ТЦК та СП” . І, судячи із загального тону збірки, її невказані автори відмовляють територіальним центрам комплектації у праві на існування.
Крім цього, шпаргалка “швидкої правової допомоги” містить вибірку статей з Конституції України, положення про паспорт, зокрема, щодо виїзду за кордон, лист Міністерства юстиції з питань захисту персональних даних і чомусь тексти присяги держслужбовців, Президента, працівників СБУ та ДБР. Сумнівна книжечка самвидаву на 64 сторінки “зліплена” з відповідей на інформаційні запити, постанов Верховної ради за часів головування Івана Плюща у 1992 році, цитування статті Конституції щодо захисту Вітчизни. Співробітники Нацполіції називаються поліцаями, половина порад – на російській мові, і загалом хочеться помити руки просто від перегляду фотографій сторінок цього “спасіння від екстрених ситуацій”.
Автор сумнівного примірника правової літератури, на жаль, не вказаний, але, ймовірно, до його створення причетні такі ж самі сумнівні особистості. Адже серед іншого збірка містить відповіді на запити Сергія Величка із Запоріжжя, і, схоже, що мова йде про учасника незаконної організації, що була затримана у Запоріжжі влітку цього року за поширення завідомо неправдивої інформації щодо протиправної діяльності працівників поліції, ТЦК та СП. Вони, до речі, називали себе себе місцевими “правозахисниками” та “юридичними експертами”. Щодо Величка, він, за повідомленням запорізьких ЗМІ, ще з 2014 року очікував “руського миру”, а не дочекавшись, започаткував проєкт «Живі люди» («Живые люди» ), що створював деструктивний контент, зокрема, й у вигляді різного роду методичок.
Мобілізація та повістки: що відомо за останній час
29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, виступаючи у Верховній Раді, заявив, що мобілізація ще понад 160 тисяч осіб дозволить укомплектувати частини до 85%. За його словами, на цей час до Сил оборони вже призвали 1 мільйон 50 тисяч громадян. Пізніше заступник голови парламентського Комітету з прав людини, Руслан Горбенко, заявив, що цього року планується мобілізувати близько 120 тисяч осіб.
Президент України Володимир Зеленський сказав, що здивований цифрами, якими оперує Литвиненко. За словами глави держави, людей не вистачає. 7 листопада прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що повістки на мобілізацію через систему “Оберіг” у першу чергу отримали ті військовозобов’язані, які не платять податки. Тобто ті, хто не працюють – діє принцип “воюй або працюй”.
При цьому зараз мобілізовані, потрапляючи в сили оборони, стикаються з перспективою “воювати до кінця війни”, оскільки термін служби не обмежений, а обіцяний закон про демобілізацію влада все ще не розробила. Десятки тисяч людей пішли захищати Україну ще в лютому 2022 року (а багато – і раніше), і вважають несправедливим, що тепер звільнитися з ЗСУ до скасування воєнного стану вони не мають шансу.