Гравці Pokemon Go – мобільної гри з доповненою реальністю AR, яка захопила світ після випуску в 2016 році – несвідомо тренували модель штучного інтелекту. Компанія-розробник Pokemon Go збирає скани користувачів, щоб створити модель, яка допоможе роботам орієнтуватися у фізичному просторі. Експерти стурбовані можливим застосуванням зібраних даних, повідомляє LiveScience.
Компанія Niantic, що стоїть за популярною грою, розкрила, що використовуватиме дані, зібрані зі своїх програм AR, для створення так званої великої геопросторової моделі. Та дозволить роботам та іншим пристроям краще орієнтуватися у фізичному світі – навіть якщо вони мають обмежену інформацію.
Компанія зібрала дані з понад 10 мільйонів зісканованих місць, а користувачі щотижня додають ще близько 1 мільйона нових сканувань. За словами компанії, ці дані вже були використані для навчання 50 мільйонів локальних нейронних мереж – колекцій алгоритмів машинного навчання, структурованих як людський мозок – для роботи в більш ніж мільйоні місць по всьому світу.
Ця модель дозволить комп’ютерам не тільки сприймати і розуміти фізичні простори, але й взаємодіяти з ними по-новому, утворюючи критичний компонент окулярів AR і полів за їхніми межами, включаючи робототехніку, створення контенту та автономні системи, пояснили в компанії.
“У нашому баченні Великої геопросторової моделі (LGM) кожна з цих локальних мереж сприятиме створенню глобальної великої моделі, впроваджуючи спільне розуміння географічного розташування та осягаючи місця, які ще належить повністю відсканувати”, – пояснив науковий співробітник Niantic Ерік Брахманн.
Подібно до того, як великі мовні моделі, такі як ChatGPT, споживають величезну кількість тексту, щоб точно вгадати найбільш вірогідні слова для завершення речення, просторова модель використовує геодані, щоб визначити, як мають виглядати будівлі у фізичному просторі.
Як працює нова модель
Clearview AI і моторошна технологія, яка може ідентифікувати вас за одним зображенням. Люди з легкістю орієнтуються в просторі, адже мають просторове уявлення, як вбудовану опцію мислення. Але для машин це завдання надзвичайно складне. Навіть найдосконалішим моделям ШІ сьогодні важко візуалізувати та зробити висновки про відсутні частини локації або уявити місце під новим кутом, кажуть розробники.
Просторову модель від Niantic побудовано на системі візуального позиціонування. Вона використовує одне зображення камери смартфона, щоб точно визначити положення та орієнтацію об’єкта з точністю до сантиметра.
ШІ як зброя
Що стосується шанувальників Pokemon Go, то багато з них, здається, не бентежаться і не здивовані тим, що їхні дані були зібрані для використання системою ШІ. Проте критики побоюються, що деякі з потенційних застосувань технології Niantic можуть бути далеко не доброякісними.
“2020-ті роки настільки неймовірно закодовані, що Pokemon Go використовується для створення системи штучного інтелекту, яка майже неминуче буде використана автоматизованими системами зброї для вбивства людей”, – написала на X старший аналітик розвідки в Інституті стратегічного діалогу Еліз Томас.