На Софіївській Борщагівці у передмісті Києва у п’ятницю, 22 листопада вибухнули два трансформатори. У новобудовах навколо них зникло світло, втім, сказати точно, скільки споживачів знеструмило внаслідок інциденту, наразі складно. Фахівці вбачають у цьому наслідки безконтрольної забудови, коли житлові квартали вводилися в експлуатацію без притомного оснащення підстанціями.
Відео вибуху на одній з підстанцій розповсюдили київські Telegram-канали. На ньому видно, як над трансформаторами підіймається електрична дуга блакитного кольору, після чого стається вибух (на відео не зафіксовано звуку, втім, він і не мав бути гучним). Після цього у навколишніх будинках починає гаснути світло.
На Софіївській Борщагівці у передмісті Києва 22 листопада вибухнули два трансформатори. У новобудовах навколо зникло світло. Для їхніх мешканців блекаут може тривати від 1-2 днів у разі, якщо трансформатори були на балансі ДТЕК, до кількох тижнів, якщо ними володіли забудовники. pic.twitter.com/jkGWxzRiL1
— Інформатор (@informatorua) November 23, 2024
Фахівці вбачають у цьому інциденті закономірність: забудовникам невигідно було будувати трансформаторні підстанції (адже кожна така коштує близько 50 млн грн), відтак, питання з контролюючими органами “закривали” шляхом неформальних домовленостей і таки здавали будинки. Внаслідок цього існуючі станції перевантажені, а зі зниженням температури та збільшенням навантаження на мережу підстанції не витримують і починають горіти.
“Це все через владу, забудовників та контролюючі органи, одні дали добро на масову забудову, інші все це забудували, ввели в експлуатацію, але не все – окрім електричної частини, адже за гроші в нас можуть прийняти все, що захочеш. У підсумку на одну ТПшку (трансформаторну підстанцію – Ред.) припадає не 2-3 тис абонентів, а 8-10 тис. І горіти й вибухати вони будуть з похолодшанням з таким самим темпом, як шахеди літають над Києвом”, – пояснив фахівець з питань ЖКГ Олег Попенко.
За його словами, для цих конкретних будинків на Софіївській Борщагівці знеструмлення триватиме від дня-двох у разі, якщо трансформатори перебували на балансі ОСР (оператора системи розподілу), і аж до тижня, або й кількох у разі, якщо вони є приватними. Загалом по Київській області ситуація з ТП катастрофічна, каже фахівець: трансформаторів, не прийнятих на баланс, – сотні, а будинків, що так і не були здані в експлуатацію саме через електричну частину, – більше тисячі.
Восени мешканці семи будинків на Київщині прожили без електроенергії понад тиждень: у чому була причина
Нагадаємо, у жовтні Інформатор розповідав про сім багатоквартирних будинків на Київщині, що залишилися без світла більше, ніж на тиждень, через згорілий трансформатор. Це сталося у селі Чубинське на Бориспольщині: люди опинилися без світла і води, але, що найгірше, – вимушені були ходити по замкненому колу між ДТЕК Київські регіональні електромережі, Пристоличною сільрадою, до якої приписані їхні помешкання, та забудовником, який був власником згорілої підстанції.
Також ми писали про те, чому замість напруги у 220В у Києві в будинки подається напруга у 160-170В. Справа в тому, що ще влітку кияни почали скаржитися на напругу та вибивання трансформаторів. А фахівці роз’яснили, що енергосистема столиці і без нинішніх ударів росіян та знеструмлень була переобтяженою “зайвими” будинками.