Новий транш від МВФ: Україна отримала 1,1 млрд доларів

Внаслідок успішного п’ятого перегляду програми EFF, до держбюджету України надійшов новий транш від Міжнародного валютного фонду у розмірі близько 1,1 млрд доларів США (майже 45,5 млрд гривень). Про це стало відомо після зустрічі міністра фінансів України Сергія Марченка з МВФ у Вашингтоні. Міністр висловив вдячність за співпрацю, адже це дозволяє підтримувати стабільність фінансової системи.

Сама зустріч відбулась на полях Щорічних зборів МВФ та Групи Світового Банку. У офіційній заяві Міністерства фінансів України зазначається, що після початку повномасштабного вторгнення Україна отримала понад 11,3 млрд доларів США від МВФ. На 2025 рік програмою EFF передбачено отримання до 2.7 млрд дол. 

“Важливим для нашої держави стало рішення про оптимізацію графіку траншів на 2025 рік, що дозволить залучити до державного бюджету більше коштів в рамках EFF у наступному році”, – повідомив Сергій Марченко. 

За словами директорки-розпорядниці МВФ Крісталіни Георгієвої Фонд й надалі всебічно підтримуватиме Україну. Однак міністр фінансів зазначив, що потреба у зовнішньому фінансуванні на наступний рік оцінюється майже в 38,4 млрд доларів. 

“Безпека та оборона залишається безперечним пріоритетом бюджету на 2025 рік і є найбільшою статтею видатків. Також важливою задачею є своєчасне забезпечення громадян соціальними послугами та допомогою. У цьому нам необхідна підтримка міжнародних партнерів”, – резюмував Сергій Марченко.

Extended Fund Facility (EFF) або розширене фінансування – це програма підтримки від МВФ. Вона призначена для країн, які стикаються зі значними економічними проблемами та потребують структурних реформ. На відміну від короткострокових програм, таких як Stand-By Arrangement (SBA), EFF має довгостроковий характер і передбачає фінансову допомогу на триваліший період. Зазвичай від трьох до чотирьох років. Мета EFF – допомогти країнам стабілізувати економіку та впровадити необхідні структурні зміни для стійкого зростання.

Транш отримали, а комунальні тарифи зростуть?

Нещодавно українська влада в листі про наміри до керівництва МВФ допускала поступове підвищення комунальних тарифів для населення під час війни. Також зазначалося, що у післявоєнний період тарифи зростатимуть. 

Однак на наступний день Міністерство фінансів заперечило дану новину. Оновлений Меморандум МВФ за результатом пʼятого перегляду програми Extended Fund Facility (EFF) не містить зобовʼязань для України щодо підвищення тарифів на енергоносії.

За даними Мінфіну, Меморандум від 18 жовтня 2024 року повторює потенційні заходи, які були в минулих оновленнях, не пропонує нові та не створює для України зобовʼязань щодо збільшення тарифів на енергоносії під час війни.

Джерело