Адміністрація президента США Джо Байдена після перемоги Дональда Трампа на виборах розглядала можливість офіційного запрошення України до НАТО, як і закликав президент Володимир Зеленський. Однак у результаті у Білому домі від цієї ідеї відмовилися і просто продовжили постачати Україні зброю. Про це повідомляє 23 листопада Bloomberg із посиланням на власні джерела.
Враховуючи загальні побоювання, що Трамп скоротить допомогу Україні та вестиме справу до переговорів та заморозки війни, адміністрація Байдена шукала шляхи посилити підтримку Києва. У тому числі розглядалася можливість публічно закликати до офіційного запрошення Києву вступити до НАТО.
Однак у Білому домі зважили шанси й не стали ризикувати із запрошенням України до Альянсу (що, нагадаємо, передбачав план перемоги Зеленського). Причиною відмови від такого кроку стала саме “незначна ймовірність успіху в короткостроковій перспективі”, з’ясували журналісти.
За даними видання, у Байдена вважають більш реалістичним укладення низки двосторонніх безпекових угод. Чинний президент США прагне надати максимальну допомогу Києву до закінчення свого терміну, зазначає Bloomberg.
Нагадаємо, що під час зустрічі 16 жовтня між Байденом та лідерами Німеччини, Великої Британії та Франції – Олафом Шольцом, Кіром Стармером та Еммануелем Макроном – не вдалося досягти консенсусу щодо плану перемоги Зеленського, і малоймовірно, що це стане до американських виборів. Проте, як писало видання, США вже не мають принципових заперечень проти “простого запрошення” України в НАТО. Прогнозувалося, що якщо Камала Гарріс стане президентом, Байден може розпочати роботу над цим.
Чому Україну не запрошують до НАТО
Після представлення Володимиром Зеленським Плану перемоги, в якому одним із ключових пунктів є вступ України до НАТО, генсек Північноатлантичного Альянсу Марк Рютте прокоментував це. Він заявив, що місце 33-го члена НАТО залишається вільним для України, однак запрошення варто очікувати лише у майбутньому, а не зараз.
Американський конгресмен Джеррі Конноллі, голова Парламентської асамблеї НАТО, пояснив, що в Україні триває війна, і перед вступом в НАТО необхідно відновити суверенітет над усіма територіями. Le Monde писала, до цього часу США та Німеччина блокували можливості розширення НАТО коштом України. Водночас Франція та Великобританія підтримують більш швидкі дії в цьому питанні.