Голова Держагентства з відновлення та розвитку інфраструктури Сергій Сухомлин оголосив про плани збудувати 6200 квартир соціального житла найближчим часом, а загалом – 50 тисяч квартир. Інформатор спробував дізнатися, кому дістануться ці помешкання. В першу чергу на них претендуватимуть ВПО. Європейський інвестиційний банк на будівництво соціального житла в Україні готовий виділити 400 млн євро.
Очільник Держвідновлення Сергій Сухомлин на конференції ReBuild Ukraine заявив, що цього року його Агентство починає новий пілотний проєкт з будівництва 6200 квартир соціального житла. Загалом на першому етапі планується побудувати 50 тисяч квартир. Їх збудують у центральних та західних регіонах України.
“Друга задача – повернути людей з-за кордону. Повернути тих, хто виїхав, хто втратив житло і можливо надію. Це соціальне житло, яке має, зокрема, бути додатковим аргументом, щоб люди поступово поверталися до України”, – розповів держслужбовець.
Інформатор надіслав запит до Держвідновлення, щоб дізнатися деталі цього проєкту – хто будуватиме, де будуть будувати (в яких містах), які саме будинки, в якому пріоритеті надаватиметься житло та яким категоріям громадян, на яких умовах. Втім, у відповідь ми отримали бюрократичну відписку. У Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури України нам повідомили, що запитувані нами відомості “не є публічною інформацією”, адже потребують додаткового створення інформації/документів, відомості не систематизовано. Тобто в Агентстві, грубо кажучи, не знають, що і де та для кого вони будуть будувати.
У своїй відповіді Інформатору Сергій Сухомлин повідомив, що наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 23.10.2024 №1167 “Про утворення робочої групи з напрацювання проекту створення житлових фондів соціального житла та соціальної оренди для забезпечення доступу до житла осіб, які його потребують, у т.ч. внутрішньо переміщених осіб” створено робочу групу, завданням якої є напрацювання проєкту створення житлових фондів соціального житла та соціальної оренди для тих громадян, які цього потребують.
На жаль, цього документу на сайті Міністерства розвитку громад немає у відкритому доступі. Тож ми попросили його надати. А відповідь Держвідновлення змусила нас звернутися за коментарем до міністерства, на який ми з нетерпінням будемо чекати, щоб внести ясність у цей масштабний проєкт з забезпечення українців житлом.
Згідно з законодавством, соціальне житло надається безоплатно громадянам України, які потребують соцзахисту, на підставі договору найму на певний строк. Проте за користування треба вносити плату, яка може складатися також із державної допомоги.
Соціальним житлом є квартири в багатоквартирних житлових будинках, садибні (одноквартирні) житлові будинки та житлові приміщення у соціальних гуртожитках. Доступ до такого житла надається переселенцям, дітям-сиротам, особам з інвалідністю та іншим вразливим категоріям, які перебувають на соціальному квартирному обліку.
“Будівництво соціального житла має на меті збільшити кількість доступного житла для українців, які втратили внаслідок війни власні оселі, а також повернути наших громадян з-за кордону”, – пише народний депутат України Павло Фролов.
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) у червні 2024 року оголосив про виділення 400 млн євро на будівництво соціального житла в Україні. Втім, реальні потреби в 10 разів більші.
“В рамках такого проєкту буде розвиватися соціальне житло в деяких містах України, які будуть відібрані спільно з Міністерством відновлення. Це житло має бути побудоване як соціальне. Тобто житло, яке надається по ренту, за пільговими ставками, воно має надаватися на безпечних умовах. Це житло має мати високий клас енергозбереження, має бути якісне, розташоване поблизу соціальної інфраструктури, мати просто гарні і безпечні умови проживання на довгий період людям, які цього потребують. ВПО, а також і місцеві громадяни”, – зазначив у коментарі Суспільного представник ЄІБ Гжегож Гайда.
За інформацією Світового банку, росіяни зруйнували або пошкодили 10% житлового фонду України. Згідно з даними обласних військових адміністрацій на лютий 2024 року, в Україні зруйнували або пошкодили понад 143 тис. приватних та понад 24 тис. багатоквартирних будинків. У пʼятірці найбільш постраждалих регіонів за руйнуваннями – Харківська, Донецька, Київська, Херсонська та Луганська області, підрахували журналісти.
Голова комітету Верховної Ради України з питань органів державної влади, місцевого самоврядування та містобудування Олена Шуляк інформувала, що в Україні понад 600 тисяч людей стоїть у черзі на отримання квартир. При цьому право на поліпшення своїх житлових умов передбачено в Житловому кодексі України.
Переселенці витрачають більшість коштів на оренду житла
В Україні 60% переселенців більше половини доходу своєї сім’ї витрачають на оренду житла. У середньому це 8 500 гривень з комунальними послугами. Для 38% переселенців витрати на житло сягають 70% від доходу сім’ї. Про це свідчать дані опитування Міжнародної організації з міграції (МОМ). Середній дохід опитаних переселенців становить 13 561 гривню.
Водночас ті, хто не переїжджав, у середньому заробляють 20 тисяч гривень, а їхні витрати на житло також становлять переважно 8 500 гривень. А втім, 50% опитаних, які не переїжджали, відповіли, що витрачають на житло понад половини свого доходу. Значна частина ВПО повідомили, що проживають у квартирах (53%) і будинках (33%). Близько 8% із них проживають у кімнатах, а ще 5% – у тимчасовому житлі.
Станом на жовтень 2024 року в Україні нараховувалося 4,9 млн переселенців. Кількість тих, хто з 2022 року став переселенцем або повторно перемістився, сягнула 3,6 млн людей. З початку повномасштабної війни уряд підтримував громадян, які змушені були стати ВПО, запровадивши допомогу на проживання.
З 1 березня виплати продовжили ще на 6 місяців, проте не всім переселенцям. Першочергово – тим людям, які не мають можливості працювати, доглядають дітей або важкохворих чи людей з інвалідністю, не мають доходів чи мають низькі доходи.