Під час сутички у ресторані готелю Sky Loft, що сталася у ніч на 23 листопада 2024 року, постраждали представники муніципальної варти з міста Південне (Южне) Одеської області. Що саме вони робили у столиці, поки загадка: за однією з версій, представники парамілітарного формування брали участь у переділі сфер впливу. Це може пояснювати також участь у сутичці Дмитра “Рашика” Рашевського – як писав Інформатор, він був задіяний у кримінальній діяльності і звинувачувався у справах про розбій, викрадання та вимагання. Але в сутичці були задіяні й значно більш впливові особи – зокрема, колишній правоохоронець, що, ймовірно, нині бере участь у надприбутковому бізнесі з експорту зерна з України.
Транспорт, земля, Труханов
Імена, подробиці про характер уражень і навіть службові посвідчення постраждалих і загиблого під час сутички у ресторані київського готеля Sky Loft виклав у мережу одеський активіст і громадський діяч Дем’ян Ганул. За його словами, йдеться про штатних співробітників міськради міста Південне (Южне). Саме там розташований один з найбільших портів України, задіяний у експорті зерна з серпня 2022-го (це важливо). Причому постраждали не троє людей, як повідомляли раніше, а лише двоє – загиблий та його колега.
Так, під час конфлікту загинув Олександр Іванович Каназірський, що, за словами Ганула, був штатним співробітником Южненської міськради, і, начебто, “на громадських засадах” допомагав місцевій муніципальній варті (“але його офіційно затвердили на сесії міськради та видали службове посвідчення”, – додає Ганул). Каназірський отримав вогнепальне поранення грудної клітки, що призвело до смерті: у кареті “швидкої” на шляху до лікарні помер саме він.
Другим постраждалим, за словами Ганула, є Георгій Георгійович Арабаджи. Він отримав вогнепальне поранення грудної клітки зліва. Що Арабаджи робив у Києві – загадка: буквально напередодні, 22 листопада, людина з таким самим прізвищем із Болграда на Одещині стала керівником ТОВ “Агроцентр-Плюс” (логістика і оптова торгівля продуктами). Також на нього записано ТОВ “Рапс” (вирощування зернових культур, м. Ізмаїл) і ТОВ “Лінт” (логістика, виробництво олій, м. Ізмаїл – діяльність припинено). Компанія “Агроцентр-Плюс”, щасливим керівником якої став Арабаджи, вела активну діяльність зі скупки землі аграрного призначення: про це, зокрема, відомо з позову до Регіонального центру аукціонів на Полтавщині – бізнесменам відмовили у праві участі в земельних торгах.
Також у ресторані готеля був присутнім начальник КП “Муніципальна варта” міста Південне (Южне) Іван Костянтинович Сур’єв. Він є керівником кількох компаній у Одесі, “Сек’юріті технолоджі” та “Служба безпеки “Спецпідрозділ”, а також, судячи з картки на сайті логістичної компанії “Ukrtrain”, що займається надприбутковими нині залізничними та морськими перевезеннями (у тому числі – зерна), працює начальником її служби безпеки, куди “прийшов із силових структур”.
“Він на фото в форменому одязі разом з іншими представниками комунального підприємства, серед яких є загиблий та поранений. На фото чітко видно шеврони, що підтверджує приналежність до мунварти”, – стверджує активіст Ганул.
Попри успіхи пана Арабаджи, увагу на себе звертає саме особа Івана Сур’єва. Згадок про його минуле в системах МВС чи інших силових структур нам знайти не вдалося. Однак окрім фірм, пов’язаних з безпекою, він є ще керівником ТОВ “Трансгруплогістика” – а це досить потужна компанія, що веде торговельну діяльність, займається логістикою (вантажний автотранспорт) і навіть може проводити розслідування: власне, основним видом діяльності в неї вказана саме “діяльність приватних охоронних служб”.
Цікаво, що до неї причетні “найкращі люди Одеси”: так, зарплатню у ній, судячи з декларації, отримував Артем Сидоренко, якого у 2021-му призначив керувати міським транспортом Одеси міський голова Геннадій Труханов. Та все ж магістральною для Сур’єва є діяльність “Ukrtrain” – це один з головних перевізників зерна напіввагонами Україною, а також до Румунії та Молдови, він надає “ексклюзивні” умови, у т.ч. допомагає з оформленням документів і страхування. А його гендиректорка Юлія Хомяк є у переліку експедиторських організацій, що мають договори з “Укрзалізницею” на транзитні перевезення країною на 2024-й рік.
Розбірки через “офіси” чи зерно
Дем’ян Ганул підтверджує дані Інформатора про спортивне минуле Дмитра Рашевського – пише, що той вирішив “обрати життя кримінального авторитета”, і є судимим за низкою статей. А також пише, що затриманий напередодні Рашевський здійснив стрільбу з пістолета “Glok”. Ганул виклав скрін з камер відеоспостереження, на якому видно, як людина у спортивному костюмі, схожий на стрільця зовні, ховає щось (ймовірно пістолет) під машиною – за словами активіста, ця автівка належить самому “Рашику”. Йдеться про Toyota Land Cruiser Prado орієнтовно 2020-2021 року випуску, що була запаркована під готелем (судячи з ракурсу камери – просто біля центрального входу).
Також Ганул виклав фото пістолета “Glok”, що лежить просто на бруківці – саме такою замощена під’їзна доріжка до готеля Sky Loft. На скрін-шоті помітно номер автомобіля: “КХ 0088 КР”. Цікаво, що ще у серпні 2024-го ці номери “прикрашали” автівку Porsche Cayenne 2012 року випуску, яку продавали через один з профільних майданчиків у Києві. Це може означати, що Рашевський змінив автівку на новішу, лишивши старі номери.
Ключове питання тепер таке: що стало справжньою причиною для конфлікту, який переріс у збройне протистояння. Участь у сутичці членів парамілітарного формування – “мунварти” міста Южне (Південне) – лише данина часу. Вже зараз можна припустити, що для міського голови Южного, і для місцевої влади в принципі тема муніципальної варти не буде найбільш бажаною для коментування найближчим часом.
Офіційно мер Володимир Новацький нічого не коментував, а одеський активіст стверджує, що, буцімто, у міськраді “відхрещуються” від співробітників (мовляв, не контролюють тих у неробочий час). Однак навряд чи “кращі люди Одеси” приїхали до Києва, аби просто відпочити у ресторані в комендантську годину.
“Очевидно, хлопці з Одеської області не просто так були о першій годині ночі в столичному готелі-ресторані. Версія щодо переділу сфер впливу, поки сама актуальна… Причиною сутички можуть бути звичайні розбірки, повʼязані з так званими “офісами”, які почали зʼявлятися в Південному, та які хотіли взяти під свою опіку представники мунварти”, – зазначає у дописі Дем’ян Ганул.
Ще однією версією, зважаючи на зацікавленість одеських гостей у аграрному та логістичному бізнесах, є тема експорту зерна. Зрозуміло за замовчуванням, що саме цей бізнес сьогодні є найбільш прибутковим в Україні, і логічно, що він викликає цікавість з боку різних сфер впливу.
Прикметно, що у сусідньому місті Болград, що на Одещині, до створення місцевої мунварти долучився ймовірний родич загиблого Олександра Каназірського, Микола (також збігаються по-батькові – “Іванович”). Судячи з даних YouControl, він є “засновником” громадського формування з “охорони громадського порядку і державного кордону, добровільної народної дружини”. Відтак, не можна виключати, що стрілянина у київському готелі у ніч на суботу є далеко не останньою через цей конфлікт.
Як розгорталися події та ким насправді був стрілець Дмитро “Рашик” Рашевський
Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що у центрі Києва в готелі Sky Loft сталася бійка між двома компаніями, яка завершилася стріляниною. 27-річний чоловік загинув на місці, а охоронець і товариш потерпілого отримали поранення.
Також ми розповідали, що молодик Дмитро Рашевський на прізвисько “Рашик”, що зчинив смертельну стрілянину у ресторані київського готеля, був досить відомим українським спортсменом, і цілком міг би обрати іншу кар’єру – продовжити тренування та участь у чемпіонатах, або й стати тренером чи наставником для молодих талантів. Втім, він став на іншу колію. Впродовж п’яти років він є звинувачуваним у справі про вимагання, викрадання, розбій тощо, а разом з ним у справі фігурують відомі у кримінальному світі персони. Інформатор дослідив, чим відомий Дмитро “Рашик” Рашевський і які тепер має перспективи.