В Кличка кажуть, що відновлювати ТЕЦ їм заважає поліція: що не так з цією заявою

Ввечері у п’ятницю, 22 листопада, міська влада у Києві виступила з гучною, та досить дивною, заявою про нібито тиск з боку Нацполіції. Її суть зводиться до наступного: правоохоронці заважають ремонтувати пошкоджене під час обстрілів обладнання своїми розслідуваннями. А ще – забирають важливу проєктну документацію, що стосується захисту об’єктів, і навіть… приводять на ТЕЦ “сторонніх осіб”, хоча доступ до таких об’єктів обмежений законодавчо під час воєнного стану.

Заява з’явилася на сайті КМДА ввечері 22 листопада. Вона не містить підпису, проте з контексту зрозуміло, що писали її у КП “Київтеплоенерго” – останнім часом його посадовці не раз потрапляли в поле зору правоохоронців з різних причин. У ній йдеться про візит слідчих на одну з київських ТЕЦ (судячи з обмовки, що об’єкт забезпечує 40% тепла та електроенергії столиці, – мова про ТЕЦ-6 у Деснянському районі міста).

“ГУ Нацполіції у Києві вже вчетверте проводить слідчі дії на території стратегічного об’єкта. При цьому залучає сторонніх осіб на ТЕЦ, де зараз тривають масштабні відновлювальні роботи”, – скаржаться у “Київенерго”.

Зміст розслідування не розкривається, проте є окремі фрази, з яких можна здогадатися, що цікавість правоохоронців викликана діями енергетиків з відновлення ТЕЦ. Так, у заяві стверджується, що об’єкт відновлено “за рахунок обладнання, отриманого, як гуманітарна допомога” (також там іронічно зазначено: “згідно з процесуальними документами, предметом кримінального розслідування є взагалі інший об’єкт”).

“Як з’ясувалося, приводом для кримінального провадження стала не заява або виявлення факту про вчинення злочину, а лише інформація зі слів осіб, які не мали жодного стосунку до виконання робіт”, – стверджують енергетики: можна лише припустити, що саме ці “сторонні особи” малися на увазі у першій цитаті.

Крім того, у КП “Київенерго” жаліються на те, що слідчі вилучили в них проєктну та виконавчу документацію – зокрема, ту, де йдеться про “фізичний захист критичних елементів ТЕЦ”. Це, кажуть енергетики, може призвести до невідворотних наслідків для захисту системи, хоч інформація і не має стосунку до нинішнього провадження, “а є лише проєктною документацією для виконання робіт у майбутньому”.

“Такі дії фактично зумовлюють втрату вчасного влаштування як об’єктів електроенергетики, так і їх захисту від терору загарбника”, – наголошують столичні тепловики.

Зрештою, зміст претензій правоохоронців до КП “Київтеплоенерго” розкрито у останньому абзаці. Там мовиться, що метою візиту правоохоронців було запобігти правопорушенням. І зазначається: можливість виправити “невідповідності та неточності” в підрядників існує, доки роботи не були завершені, а замовник – не розрахувався за них. З цієї фрази можна зробити цікаві висновки.

По-перше, йдеться про можливе повідомлення, яке отримали в ГУ Нацполіції (“від сторонніх осіб” – можливо, навіть журналістів) про певні порушення, що здійснювали підрядники під час відновлення ТЕЦ-6. По-друге, що, коли слідчі разом з цими “особами” завітали на об’єкт, це збурило тепловиків. Мастила у вогонь додала виїмка документів в рамках провадження. По-третє, правоохоронці все ж відшукали на об’єкті порушення, і підрядник зобов’язався все виправити.

Стосунки між тепловиками і правоохоронцями натягнуті через “нещасливу” вулицю Антоновича

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що чи не найбільшою проблемою у Київтеплоенерго у весняно-літній період став ремонт магістральних трубопроводів під вул. Антоновича біля Ocean Plaza. Коли у травні там вчергове заструменіли потоки від пориву труб, столична прокуратура повідомила про початок досудового розслідування (підстава – можлива розтрата бюджетних коштів на капреконструкцію). Тепловики заперечили: мовляв, реконструкцію там взагалі не проводили.

Ситуація стала ще більш напруженою наприкінці серпня 2024-го, коли правоохоронці почали обшуки на території КП “Київтеплоенерго” через ті-таки ремонти на вул. Антоновича. Пориви труб там стаються з регулярністю щороку – так само сталося і 2024-го. Щоправда, нинішній епізод стосується ще 2016 року, коли ремонт вели попередники з ПАТ “Київенерго” – тому, кажуть комунальники, претензії “не за тією адресою”.

Джерело