У Міністерстві освіти та науки України назвали кількість відрахованих студентів-чоловіків мобілізаційного віку. Заступник міністра освіти та науки вважає, що відраховані здобувачі освіти не планували бути студентами та навчатись. На його думку, вони хотіли використати цей статус “для уникнення інших обов’язків”, ймовірно, не бути призваними на військову службу, отримавши відстрочку від мобілізації завдяки навчанню у вишах.
За інформацією заступника міністра освіти Михайла Винницького, за період з квітня по серпень 2024 року з українських вишів відрахували 23 448 чоловіків віком від 30 років. Причиною відрахування він назвав неуспішність та неявку студентів на навчання. Окремо Винницький зазначив, що 5 805 осіб від загальної кількості здобувачів освіти відраховано за результатами перевірки Державної служби якості освіти (ДСЯО). Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook. Винницький зауважив, що відрахування студентів не слід вважати позитивним явищем для системи освіти, однак подякував керівникам вишів за “дбайливе ставлення” до забезпечення якості освітнього процесу.
“Очевидно, що відраховані це ті “студенти”, які насправді не планували бути студентами, а хотіли використати цей статус для уникнення інших обов’язків. Те, що їх вже немає в системі вищої освіти – ознака того, що система самоочищується”, – пояснив Винницький.
Також, за поданням ДСЯО, Національна поліція України відкрила 8 кримінальних проваджень щодо посадових осіб у закладах вищої освіти. Винницький наголосив, що відкриття кримінальних проваджень проти осіб серед викладацького складу та адміністрації українських університетів є чітким сигналом, що корупції не місце у вищій освіті України. Нагадаємо, нещодавно правоохоронці затримали депутатку міської ради на Чернігівщині. Вона “допомагала” військовозобов’язаним зараховуватись до місцевого навчального закладу. Через це чоловіки отримували право на відстрочку від призову на військову службу.
В Україні з 2025 року також планують скасувати право на відстрочку від мобілізації для аспірантів-контрактників. Причиною такого кроку стало те, що за час повномасштабної війни різко зросла кількість охочих здобувати освіту аж до 90 тисяч, у той час, коли до війни вона не перевищувала й кількох тисяч. У Верховній Раді України переконані, що аспірантура стала інструментом ухилення від призову, а тому мають намір серйозно боротися з таким “прикриттям”.
Затримання в українських університетах
Нещодавно правоохоронці ліквідували три нові схеми ухилення від мобілізації, в яких брали участь представники вищих навчальних закладів. Серед затриманих – професор і доцентка українських університетів. Так на Полтавщині Служба безпеки України викрила професора приватного університету, який допомагав призовникам уникнути мобілізації. Чоловіків зараховували на бакалаврат, магістратуру та аспірантуру місцевого державного університету без необхідних вступних іспитів.
Також на Закарпатті затримали доцентку історичного факультету місцевого університету, яка брала хабарі за незаконне оформлення абітурієнтів призовного віку для вступу до вишу. На Харківщині правоохоронці затримали місцевого підприємця та двох його спільників, які організували фіктивне зарахування призовників до місцевого коледжу для отримання відстрочки від мобілізації. Усім зловмисникам загрожує до 10 років позбавлення волі.