У Тбілісі, біля центрального офісу правлячої партії “Грузинська мрія”, увечері відбувся стихійний мітинг. Причиною стала заява прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про те, що Грузія відкладає переговори про вступ до Європейського Союзу щонайменше до 2028 року. Це рішення обурило громадян, які вважають його зрадою національних інтересів і порушенням статті 78 Конституції, яка гарантує прагнення країни до євроінтеграції.
Учасники протесту наголосили, що такий курс руйнує багаторічні зусилля на шляху до Європи та ставить під загрозу майбутнє країни, повідомляє Ехо Кавказа. Організація акції відбулася через соціальні мережі, і протестувальники зібралися не лише біля офісу партії, а й біля будівлі парламенту на проспекті Руставелі. Тим часом президентка Грузії Саломе Зурабішвілі проводить термінові консультації з дипломатами й готується до публічної заяви щодо цієї ситуації.
Іраклій Кобахідзе на брифінгу підтвердив, що Грузія не лише відкладає євроінтеграцію. Країна також відмовляється від європейських грантів до 2028 року:
“Ми вирішили не розглядати питання про початок переговорів із Європейським Союзом до кінця 2028 року, а також відмовитися від будь-якої бюджетної допомоги з боку ЄС до цього часу”, – заявив він.
Ця позиція викликала різку реакцію як усередині країни, так і за її межами. Багато хто вбачає у діях влади поступове зближення з російським курсом, що викликає серйозне занепокоєння. Попри протести, проросійська політика уряду продовжує набирати обертів, а громадянське суспільство залишається у пошуках ефективних методів тиску на уряд.
Позиція Кобахідзе змінилася на 180 градусів
Ще у травні прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявляв про намір повернути Абхазію та Південну Осетію до складу країни. Він також відкрито казав про плани Грузії стати членом Євросоюзу до 2030 року. В цьому, на його думку, і полягає грузинська мрія.
При цьому президентка Грузії Саломе Зурабішвілі попереджала про загрозу для європейського майбутнього Грузії та наголошувала на важливості майбутніх парламентських виборів. Вона закликала громадян не впадати у безнадійність та залишатися міцними на тлі останніх подій. Натомість прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе у своїй промові на день незалежності Грузії називав президентку Саломі Зурабішвілі “зрадницею”.
У жовтні саміт Європейської Ради оголосив про призупинення вступу Грузії до Євросоюзу. У якості причин називали зміну політичного курсу країни, який тепер йде у розріз з європейським. Щоб знову відновити шлях до ЄС владі Грузії треба провести реформи, які відповідатимуть принципам європейської інтеграції.
Нагадаємо, що наприкінці жовтня у Грузії відбулися парламентські вибори, які пройшли з величезною кількістю порушень. Президент Грузії Саломе Зурабішвілі за результатами парламентських виборів у Грузії заявила, що не визнає перемогу “Грузинської мрії”. Проросійська партія влади, яка “намалювала” собі 54% голосів, за її словами, не є легітимним урядом. Також Зурабішвілі анонсувала протести.