Кілька нових досліджень показують, що ранній контакт з брудом знижує ризик розвитку алергії та аутоімунних захворювань у дітей. Іншими словами, це може захистити від станів, за яких імунна система марно реагує на алергени або на тканини організму, повідомляє LiveScience. Імунна система дитини розвивається в перші роки життя. Тож армія захисних клітин в організмі повинна навчитися відрізняти власні клітини організму від чужих, як от бактерії й віруси. Організм повинен навчитися розпізнавати хвороботворні мікроби, щоб атакувати їх.
Виявляється, що молекулярні сигнали, які стимулюють імунну систему, надходять від мікробів у кишечнику. Про це розповів британський професор медичної мікробіології Грем Рук. Саме ця сукупність мікробів називається кишковим мікробіомом і є важливою для здоров’я. Наприклад, деякі з цих мікробів допомагають виробляти вітаміни й перетравлювати їжу.
Перший рік життя дитини має вирішальне значення для розвитку мікробіому. Діти отримують бактерії під час пологів і з молоком матері. Коли вони ростуть, то постійно піддаються впливу мікробів звідусіль. Гіпотеза старих друзів припускає, що тим краще наша імунна система розпізнаватиме друга від ворога. Термін “старі друзі” стосується корисних мікробів, які живуть на тілі та в ньому, не завдаючи шкоди.
Експерименти на користь алергіків
Ця теорія, запропонована у 2003 році, подібна до більш широко відомої гігієнічної гіпотези, яка передбачає, що відсутність раннього контакту з мікробами робить людей більш схильними до імунних станів. Дослідження продемонстрували зв’язок між дитинством на фермі або в сім’ї з домашніми тваринами та меншою ймовірністю розвитку алергії.
Дослідження у Фінляндії вивчало, чи можна зміцнити імунну систему міських дітей травою та ґрунтом, взятими з лісової підстилки. Вони виявили, що протягом місяця діти, які гралися в бруді, мали більш різноманітну колекцію нешкідливих бактерій на шкірі та більше сигнальних молекул у крові, ніж ті, хто грався на гравійних майданчиках.
Так само шведське дослідження, опубліковане в 2024 році, показало, що діти, які виросли на молочних фермах або мали домашніх тварин, мали нижчий рівень алергії, ніж ті, хто їх не мав. У них також було більше нешкідливих бактерій у кишечнику, тому автори дослідження дійшли висновку, що ці два явища можуть бути пов’язані.
Крім того, якщо у вас є собака, у вас може бути дещо нижчий шанс розвитку алергії.
Виїжджайте в ліс частіше
Хоча мікробіом важливий, є багато інших факторів, які впливають на ризик розвитку алергії, включно з генетикою. Втім, дітей слід заохочувати виходити на вулицю і гратися на землі. Проте, оскільки бруд може містити потенційно шкідливі хімікати, такі як свинець, і паразитів, подбайте про те, щоб діти не вдихали та не їли його.