Мирний план Трампа: санкції з РФ почнуть знімати, як тільки вона погодиться на переговори

Новообраний президент США Дональд Трамп висунув генерала Кіта Келлога на роль спеціального представника щодо України та Росії. Представлений ним план щоло “досягнення миру через силу” пропонує припинення вогню, заморожування фронту та демілітаризацію. Однак експерти застерігають, що ці кроки навряд чи гарантують тривалий мир.

Як пише видання СNN, пропозиція Келлога виглядає як виклик дипломатії та вже отримала суперечливі оцінки. У своєму дописі в Truth Social Келлог заявляв:

“Разом ми забезпечимо мир силою та зробимо світ і Америку знову безпечними!”

Келлог, якому 80 років, ще в квітні детально виклав свій план для політичного інституту America First. Основна ідея – припинення вогню, заморожування лінії фронту та початок переговорів між Україною й Росією. Однак подальші деталі плану Келлога викликають сумніви (перелічимо їх тезово):

  • Погодившись на переговори Росія отримає обмежене послаблення санкцій.
  • Повне зняття санкцій відбудеться лише у разі укладання мирної угоди, яка сподобається Україні.
  • Експорт російських енергоносіїв буде обкладений спеціальним збором, яким будуть фінансувати відновлення України.
  • Україна не повинна відмовлятися від окупованих територій, але зобов’язується добиватися повернення тільки дипломатичним шляхом.
  • Щодо останнього пункту Келлог визнає, що це стане можливим лише після усунення Путіна від влади.

Критика Байдена та зміна курсу США

У своєму плані Келлог наголошує на недоліках політики адміністрації Джо Байдена, яка, за його словами, втягнула США в “нескінченну війну”. Він зазначає, що адміністрація Трампа була ефективнішою, надаючи Україні летальну допомогу з 2018 року, що мало б зміцнити її здатність протистояти Росії.

Келлог пропонує, щоб США зосередилися на власних стратегічних інтересах, обмеживши втручання у конфлікт. Він також вважає, що питання вступу України до НАТО має бути відкладено на невизначений термін в обмін на “гарантії безпеки”.

Демілітаризована зона та складні умови для України

Ключовий елемент плану – припинення вогню з демілітаризованою зоною вздовж лінії фронту. Росії пропонується часткове зняття санкцій за цю згоду, а повне зняття стане можливим лише після укладення мирної угоди.

Келлог визнає, що Україна не повинна відмовлятися від своїх територій, але відновлення контролю над ними має відбуватися виключно дипломатичним шляхом, що малоймовірно за умов перебування Путіна при владі.

У плані зазначається, що США не можуть забезпечити необхідного рівня озброєння для України через власні обмеження. Мовляв, це посилює ризики для Америки у випадку можливого конфлікту з Китаєм.

Заморожування фронту може створити період жорстоких боїв, оскільки Москва намагатиметься захопити більше територій. Демілітаризовану зону доведеться контролювати за участі НАТО чи інших міжнародних сил, що вимагатиме значних ресурсів.

Критики плану наголошують, що він несе небезпеку подальшого руйнування єдності Заходу та відкриває шлях до нової фази конфлікту, де Росія, використовуючи слабкості міжнародної спільноти, посилюватиме свої позиції. Ця пропозиція Келлога виглядає як спроба закінчити війну швидко, однак її наслідки можуть лише погіршити ситуацію, давши Путіну нові важелі впливу на міжнародній арені, зауважує видання.

Найгірший сценарій: боротьба України без допомоги США

Після інавгурації президента Дональда Трампа США можуть скоротити військову підтримку України. В такому випадку Європі доведеться активізуватися, щоб заповнити цю “прогалину”. Зробити це буде нелегко, але можливо. Як пише Bloomberg, у такому випадку, на ЄС, ймовірно, чекає найгірший сценарій.

Нагадаємо, що 47-й президент США Дональд Трамп вважає, що для досягнення миру необхідно почати прямі переговори між Києвом і Москвою. Трамп не ставив за мету продовження військового конфлікту, а прагне будь-яким шляхом зупинити його.

Майбутня адміністрація Трампа вже працює над варіантами припинення війни в Україні. Журналісти зазначають, що робота над пропозиціями триває. Наразі основні варіанти такі: Ідея Келлога, ідея Гренелла зі створенням в Україні ряда “автономних регіонів”. Щоправда та вступ України до НАТО в обмін на території. 

Джерело