Від 150 до 250 євро за тур: іноземні туристи все частіше їдуть до України, щоб побачити місця бойових дій

Іноземні туристи їдуть в Україну, щоб побачити місця, які зазнали значних руйнувань через російську агресію та бойові дії. За даними іноземних ЗМІ, послугами так званого “чорного туризму” займаються десятки українських компаній. Екскурсії проводяться, зокрема, в Ірпені та Харкові.

Про новий вид “туризму” в Україні розповіли у швейцарському виданні Sarganserländer. Тури здебільшого зосереджені на передмістях Києва, де російські окупанти здійснювали масові вбивства та катування мирного населення на початку повномасштабного вторгнення. Зазначається, що Ірпінь є одним з головних місць, куди прибувають іноземці, щоб на власні очі побачити жахливі наслідки війни.

Іспанський 23-річний “турист” Бласко Вентас обрав послуги компанії War Tours та відвідав зруйнований міст в Ірпені, який підірвали у 2022 році, щоб зупинити наступ російських окупантів. За словами компанії, яку цитує видання, цьогоріч вона супроводила близько 30 клієнтів, переважно з Європи та США. 

Співзасновник агентства War Tours Дмитро Никифоров повідомив, що частина прибутків йде на допомогу Збройним Силам України. Однак, на його думку, мета турів “не гроші, а пам’ять про війну“. У виданні зазначають, що вартість таких турів становить від 150 до 250 євро (6,5 – 10,3 тис. гривень). Зі схожою думкою виступив менеджер компанії Capital Tours Kyiv Святозар Моісеєв. Він вважає, що такого роду відвідини мають насамперед освітню цінність

“Це як щеплення, щоб запобігти повторенню таких подій у майбутньому”, – заяви він. 

У виданні зазначають, що турист-іспанець Бласко Вентас фільмував “кожен крок своєї подорожі”. Згодом він публікував відзняті матеріали російської агресії на своєму YouTube-каналі, який має понад 100 тисяч підписників, що привертає увагу до жахів війни в Україні. 

Деякі туристичні агентства пропонують за кілька тисяч євро тури поблизу зони бойових дій. Американець Нік Тан у влітку відвідав Харків. Він хотів наблизитися до самої лінії фронту, однак гід йому заборонив це робити.

“Я хотів це побачити, тому що вважаю, що наше життя на Заході надто комфортне та просте”, – повідомив американець.

Етичне питання “військового туризму”

Шведське видання повідомило, що українці до такого роду занять відносяться неоднозначно. Однак більшість населення Ірпеня ставляться до чорного туризму схвально, заявила депутатка міської ради Михайлина Скорик-Шкарівська. Хоча інколи зустрічається критика, адже деякі люди не розуміють “навіщо інші хочуть побачити наше горе”. Керівниця Національного агентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів також бачить етичні проблеми такого туризму. Вона повідомила, що агентство готує спеціальні тренінги для гідів. Також житель Ірпеня, 52-річний Руслан Савчук, поділився своїми враженнями щодо питання чорного туризму.

“Днями дрон “Шахед” впав за 300 метрів від мого будинку. У мене не виникає бажання пережити щось подібне. Але якщо люди цього хочуть, це їхнє право”, – цитує пана Руслана видання.

Іноземці їдуть до Києва, щоб побачити руїни Бучі та Гостомеля

Ще влітку Інформатор писав, що серед іноземців, передовсім американських громадян, а також британців, німців та японців різко набув популярності туризм до місць воєнних злочинів РФ під Києвом. Тури в Бучу, Ірпінь та Гостомель пропонують клієнтам десятки столичних туристичних агенцій. Офіційні цифри також підтверджують цю тенденцію: тургалузь Києва сплатила найбільше податків до бюджету серед усіх українських міст. 

Про подорожі іноземців до міст, деокупованих навесні 2022 року також повідомляло британське видання The Times. Тури недешеві: тижнева подорож деокупованими територіями стане в 3 тисячі британських фунтів, 6-годинний візит до Бучі, Ірпеня та Гостомеля – 130 фунтів.

 

Джерело