У неділю, 1 грудня, в Україні відзначають День працівників прокуратури, а православна церква шанує пам’ять святого Наума. Іменини сьогодні святкують Антон, Дмитро. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату слід дарувати подарунки вчителям.
1 грудня – яке сьогодні свято в різних країнах
1 грудня кожного року в Україні святкується День працівників прокуратури – це офіційне професійне державне свято, яке, проте, не стало вихідним днем. Таку подію запровадив президент Леонід Кучма 2 листопада 2000 року, дата святкування обрана на честь дати прийняття Закону України “Про прокуратуру” у 1991 році.
Ще у давніх скіфів існували власні правові норми, а у 6-4 століттях до наших часів у Північному Причорномор’ї були так звані номофілаки, які виконували функції сучасних прокурорів, тобто стежили за людською поведінкою та виконанням законів. Княже законодавство Київської Русі почало формуватися у 10 столітті. Метою свята є подяка працівникам прокуратури та повага до ролі органів прокуратури у захисті людських прав, зміцненні законності.
День “Вдягни сукню” відзначається двічі на рік взимку та у перший день літа. 1 грудня, у перший день зими, вдягніть свою найгарнішу, найулюбленішу та найтеплішу сукню. День “Вдягни сукню” – це день, присвячений елегантності, комфорту та стилю суконь. Цей день заохочує людей обох статей виражати свою індивідуальність і стиль, одягаючи улюблений одяг. Це свято особистої свободи, самовираження та еволюції моди на сукні.
Історія суконь така ж давня, як і сама мода, а їхні фасони кардинально змінювалися протягом століть. Від суконь зі спідницею-обручем 1800-х років до укорочених спідниць під час Другої світової війни та появи міні-суконь у 1960-х роках, сукні завжди були символом часу. Трансформація фасонів суконь відображає суспільні зміни, особливо в моді та правах жінок.
День “Вдягни сукню” – це не просто модна тенденція, це день святкування жіночності, розширення прав і можливостей та багатої історії суконь. Беручи участь у цій події, ви долучаєтесь до руху, який вшановує індивідуальність, кидає виклик суспільним нормам і підтримує важливі справи. Тож 1 грудня одягніть свою улюблену сукню та прийміть красу і силу, яку вона уособлює.
Кожного року 1 грудня світ відзначає День невролога. Свято не є офіційним та широко відомим, проте здатне об’єднувати людей цієї професії. Невролог (до 1980-х років невропатолог) – це лікар, який спеціалізується на хворобах, пов’язаних з нервовою системою. Сюди відносяться: невралгія, інсульт, епілепсія, пухлина мозку, остеохондроз, радикуліт тощо. Неврологічні захворювання дуже розповсюджені, бо, як-то кажуть: “Усі хвороби від нервів”.
До Дня невролога організовуються різноманітні благодійні акції, які містять в собі консультації з рекомендаціями. Україна, наприклад, проводить щорічну акцію “Зупинимо інсульт разом”, де учасникам видають магніти відповідно до артеріального тиску кожного, а потім з цих магнітів складається загальна скульптура. Стосовно самих неврологів, 1 грудня лікарні нагороджують найкращих спеціалістів, проводяться науково-медичні конференції, семінари тощо.
День святкування традиції прикрашати домівки різдвяними вогнями у Сполучених Штатах Америки відзначають 1 грудня у Національний день різдвяних вогнів. Ця святкова подія знаменує початок святкового сезону. Цей день присвячений традиції прикрашати будинки, вулиці та міста сліпучими різдвяними вогнями – практиці, яка розвивалася протягом багатьох років і стала символом святкового настрою та духу громади.
Традиція прикрашати будинки на Різдво вогнями сягає корінням у часи, коли сім’ї розвішували свічки на гілках своїх ялинок. Однак ця практика становила пожежну небезпеку. Винахід електричних різдвяних гірлянд Томасом Едісоном у 1880 році докорінно змінив цю традицію. Соратник Едісона, Едвард Г. Джонсон, пішов далі, повісивши ці гірлянди на свою ялинку в 1882 році, але широкої популярності вони набули лише після того, як президент Клівленд використав їх у Білому домі в 1895 році.
У 1998 році світлодіодні лампи з’явилися як екологічно чиста та економічно вигідна альтернатива різдвяним гірляндам. Відтоді вони стали мейнстрімом, пропонуючи безпечніший і довговічніший варіант святкових прикрас.
Прикрашання будинків різдвяними вогнями – популярний спосіб відсвяткувати цей день. Людей заохочують використовувати світлодіодні лампи для їхньої енергоефективності. Зовнішні світлові дисплеї також стали більш креативними та вишуканими, і багато домогосподарств переходять на світлодіодні ліхтарі як для внутрішніх, так і для зовнішніх прикрас.
День Антарктиди відзначають 1 грудня. Перший день зими 1959 року ознаменувався підписанням у Вашингтоні дванадцятьма країнами Договору про Антарктиду, який запобігає мілітаризації та забезпечує суверенітет континенту. Саме на честь міжнародної угоди у 2010 році було започатковано День Антарктиди, який відзначають у всьому світі щороку 1 грудня.
Безстроковий Антарктичний договір набув чинності у червні 1961 року, його дія поширюється на всю територію континенту. Угода гарантує материку статус природного заповідника, простори якого використовуватимуться виключно у мирних та наукових цілях.
Згідно з міжнародною домовленістю накладена заборона на видобуток в Антарктиді корисних копалин та проведення будь-яких військових заходів. Це перша угода, укладена в цілях глобальної безпеки в епоху холодної війни, що була спрямована на контроль застосування та використання зброї.
Зараз кількість країн-учасниць договору сягає понад п’ять десятків, серед яких є й Україна. Це відображає дедалі більше міжнародне визнання наукових та екологічних цінностей найхолоднішого континенту планети.
1 грудня – яке сьогодні церковне свято
1 грудня у церковному календарі – день пам’яті святого Наума. Він був одним із 12 малих пророків. Народився біля північного Ізраїлю, багато проповідував. За церковними переказами жив приблизно між 727 і 698 роками. до зв. е. У той час правителем був цар Єзекія.
Тоді було зруйновано ізраїльське царство. Святий Наум у своїй книзі виклав перелік моральних та політичних подій, які вплинуть на Ізраїль, передбачивши його падіння. Помер у віці 45 років та похований у рідному місті.
Традицією цього дня було дарувати подарунки вчителям, щоправда, тоді подарунки були трохи іншими, ніж сучасні – вчителю підносили коровай чи вручали щось їстівне. День Наума – добрий час для починань, все, розпочате сьогодні, буде успішним.
Хто народився 1 грудня
1 грудня 1978 р. – Дмитро Вільямович Карпачов – український телеведучий та шоумен. Працював ведучим передач “Правила життя”, “Кохана, ми вбиваємо дітей”, “Врятуйте нашу сім’ю”, “Детектор брехні”, “Вагітна в 16”, “Один за всіх”.
1 грудня 1982 р. – Різван “Різ” Ахмед – британо-пакистанський актор, музикант і активіст. Найбільшу популярність здобув ролями у фільмах: “Дорога на Гуантанамо”, “Чотири леви”, “Стрингер”, “Ізгой-один. Зоряні війни: Історії”, “Звук металу”, а також у телесеріалі “Одного разу вночі”.
1 грудня 1984 р. – Йоланді Фіссер – південноафриканська співачка, акторка та реперка. Вокалістка реп-рейв-групи Die Antwoord.
1 грудня 1987 р. – Сара Снук – австралійська актриса. Найбільш відома за фільмами “Допоможіть стати батьком”, “Останній годинник”, “Патруль часу” і головною роллю у фільмі “Джезабель”.
1 грудня 1988 р. – Зої Ізабелла Кравіц – американська актриса, співачка і модель. Дебютувала в романтичній комедії “Смак життя”.