Патріотичні монети НБУ подорожчали у 2-12 раза: як заробляють нумізмати

Фінансовий аналітик Олексій Козирев розповів про інвестиції в українську нумізматику. Він зосередив увагу на трьох пам’ятних монетах на тему української історії, які виявились дуже вдалою інвестицією для їхніх власників. Що важливо: у момент випуску за своєю початковою, нацбанківською, вартістю вони були доступні більшості колекціонерів та громадянам, які захоплюються історією України. 

Монета «Передова»

Ця монета належить до серії українських пам’ятних монет, під час випуску яких використовувалися найпрогресивніші технології карбування. В даному випадку, на реверсі (зворотний бік монети) зображені образи медика та військового у кольорі з використанням тамподруку. Завдяки цьому вона виглядає дуже естетично. Монета присвячена медикам та військовим, а в їх особі й усім професіоналам своєї справи, що забезпечують безпеку громадян нашої країни.

Випуск монети виявився дуже своєчасним, вона відразу ж здобула величезну популярність у колекціонерів, що забезпечило монеті не лише постійний суспільний інтерес, а й зробило її чудовою інвестицією.

“За початкової вартості у жовтні 2020 р. в 96 грн і досить великому тиражі в 45 тис., монета моментально розкуповувалась, щойно з’являлася в інтернет-магазині НБУ та у банків-дилерів. Нині середня ціна її продажу становить близько 795 грн, а розкид цін на аукціонних майданчиках для колекціонерів коливається від 785 грн до 1 200 грн. Таким чином, громадяни, які купили її у 2020 р. за ціною близько 100 грн, зараз можуть отримати за неї у 8−12 раза більше. Монета виявилася багато в чому пророчою, з огляду на всі події. Крім того, через такий проникливий для всіх українців сюжет за мотивами даної монети Укрпошта випустила марку, яка також користується величезною популярністю у філателістів і теж продається у 8−12 раза дорожче за її первісну вартість”, – зазначив Олексій Козирев.

Монета «Ой у лузі червона калина»

  • Номіналом 5 грн у нейзильбері та 10 гривень у сріблі.
  • Випущено в обіг 18 липня 2022 року тиражами 5 гривень — до 250 тис. штук, 10 грн — до 5 тис. штук.

Як писано в анотації Нацбанку, монета присвячена українській народній пісні авторського походження, яка під час безжальної війни росії проти України зазвучала з новою силою, стала українським символом незламності та гімном мужнього протистояння.

Патріотичні монети НБУ подорожчали у 2-12 раза: як заробляють нумізмати 2

Спочатку досить великий тираж монети 5 грн у нейзильбері зіграв проти її активного зростання колекційної вартості. На старті на нумізматичному ринку її продавали майже втричі дорожче (близько 300 гривень), ніж в інтернет-магазині НБУ. Але коли Нацбанк розпочав активний продаж монети через аукціони та банки-дилери, ціна на неї у нумізматів знизилася (до рівня близько 1,5 початкової, нацбанківської, ціни).

Патріотичні монети НБУ подорожчали у 2-12 раза: як заробляють нумізмати 3

“Втім, як тільки у Нацбанку закінчився її запас для реалізації, монета знову стала продаватися за ціною в 2,6−2,8 раза вище від первісної вартості. Тобто ринок досить швидко поглинув навіть такий тираж популярної монети. Ще цікавішою виявилася інвестиційна доля цієї монети у сріблі, номіналом 10 гривень. Попри чималий, як для срібних українських пам’ятних монет, тираж — до 5 тис. штук, завдяки своїй патріотичній тематиці та естетичним рішенням вона стала популярною у нумізматів. На певному етапі через проблеми з її покупкою в інтернет-магазині Нацбанку та у банків-дилерів вартість цієї монети злетіла взагалі майже до 12 тис. грн. І це при тому, що її «нацбанківська» ціна в той період була близько 2 110 грн. І навіть після її активного розпродажу Нацбанком ціна на монету вже понад рік стабільно тримається в межах від 4 300 грн до 7 000 грн. «Робочі» цінники, залежно від вартості срібла на зовнішніх ринках та курсу долара щодо гривні, наразі перебувають у межах близько 4 500−4 900 грн. Це щонайменше у 2 раза вище за первісну вартість цієї срібної монети. Ті ж із нумізматів, хто вчасно зорієнтувався та продав її на піку ажіотажу у грудні 2022 р. за ціною близько 12 тис. грн, заробили на ній майже у 6 разів більше, ніж вклали спочатку”, – каже Олексій Козирев.

Монета «Пектораль»

  • Унікальна та нестандартна українська срібна пам’ятна монета у формі ромба.
  • Складається із 4 частин, номінал кожної частини 10 гривень.
  • Випущена в обіг 23.12.2019 року, срібло.
  • Тираж 4 тис. штук.

Монета присвячена шедевру стародавнього ювелірного мистецтва скіфів — золотій нагрудній прикрасі скіфського царя, датованій IV століттям до н. е. Пектораль, знайдена у 1971 р. у скіфському кургані Товста Могила на Дніпропетровщині українським археологом Борисом Мозолевським, стала символом культурної спадщини України світового значення. Монета може розглядатися і як нестандартний подарунок, і як колекційний екземпляр.

Патріотичні монети НБУ подорожчали у 2-12 раза: як заробляють нумізмати 4

 “На початку 2020 року вона коштувала в межах 8−10 тис. грн, зараз її ціна на спеціалізованих аукціонних майданчиках коливається в межах від 36 тис. до 50 тис. грн. Тобто це щонайменше у 3,6 — 5 раза більше за її початкову вартість”, – каже Олексій Козирев.

Патріотичні монети НБУ подорожчали у 2-12 раза: як заробляють нумізмати 5

 Декілька важливих порад новачкам

  • Купуйте ліквідні позиції, які вже мало залежать від вартості металу, з якого вони виготовлені, а мають насамперед нумізматичну цінність і привертають суспільний інтерес. Це гарантія, що з роками загальна вартість колекції продовжуватиме зростати.
  • Бажано робити покупки лише у перевірених продавців із високим рейтингом на відомих аукціонних майданчиках. Інакше, є ризик отримати монету не в тому стані, який потрібний для створення колекції. Саме рейтинг продавця на аукціоні та відгуки щодо нього від інших покупців дають упевненість, що угода пройде без обману.
  • Зареєструйтесь в інтернет-магазині Нацбанку, що дозволить іноді купувати цікаві монети безпосередньо у НБУ за його цінами (зазвичай вони нижчі за монети та медалі в нейзильбері, а іноді — і в сріблі), коли він їх реалізовуватиме. Але варто врахувати, що найчастіше монети в інтернет-магазині Нацбанку розкуповують дуже швидко. Я сам багато разів намагався купити окремі позиції в інтернет-магазині НБУ, але виходило це дуже рідко. Незакритий попит на українську нумізматику з боку громадян ще раз говорить про те, що Нацбанк тут має ще над чим працювати. Крім того, Нацбанк так і не вирішив досі питання про випуск річних абонементів для колекціонерів, щоб ті могли гарантовано купувати необхідні екземпляри для своєї колекції.
  • Можна купувати монети у касах банків-дилерів. Але варто враховувати, що банкіри вже заклали до вартості монет, що продаються, свою націнку. Тому обов’язково варто порівняти їхню ціну з цінами на спеціалізованих нумізматичних інтернет-аукціонах, щоб вибрати оптимальний варіант покупки.
  • Якщо ж наважилися купити монету «з рук» у точках збирання нумізматів, то насамперед звертайте увагу на стан монети. Якщо щось у її стані бентежить, просто відмовтеся від покупки.
  • Обов’язково варто звертати увагу на тираж монети та її стан. Плями, подряпини, потертості на монеті, сліди пальців або її виймання з капсули — неприпустимі. Це відразу ж знижує вартість монети. І треба пам’ятати, що, навіть за підвищеного суспільного інтересу до тієї чи іншої монети, її тираж все одно має значення, оскільки він у будь-якому випадку впливає на ціноутворення.
  • Монети з дорогоцінних металів обов’язково повинні мати сертифікат НБУ, ідеальну капсулу і нацбанківську коробочку для зберігання. Відсутність у продавця цих елементів повинні насторожити, як і відсутність полірованого дзеркального відображення на придбаваних монетах. Адже це може призвести до втрати такими монетами частини колекційної вартості через неналежні умови зберігання або недокомплект (монета + сертифікат).

“На завершення нагадаю, що вкладення в нумізматику можуть бути двох типів — купівля монети та подальший її продаж на піку інтересу до неї, як у випадку зі срібною монетою «Ой у лузі червона калина». Або — це досить довгострокове вкладення, як в описаному випадку з монетою «Пектораль», ціна якої справді «вистрілила» тільки через 2−3 роки після випуску її в обіг. Плюс, на той час суттєво подорожчало і срібло, з якого вона зроблена, і відбулася певна девальвація гривні щодо долара, до якого прив’язана ціна срібла на міжнародних ринках. Все це разом і призвело до такого значного фінансового виграшу для їхніх нинішніх власників. І ще — з практики: вкладення у купівлю монет варто планувати з обрієм інвестування щонайменше в 3−5 років. Зазвичай, саме за цей період розкривається інвестиційний потенціал більшості монет як і нейзильбері, так і у дорогоцінних металах”, – зазначив Олексій Козирев.

НБУ відкрив каси інвестиційних монет в 4 містах України

Національний банк відновив надання послуг з реалізації громадянам інвестиційних монет України; купівлі у громадян інвестиційних монет України; приймання пошкоджених інвестиційних монет України для оцінки.

Національний банк відновлює надання послуг з: 

  • реалізації громадянам інвестиційних монет України;
  • купівлі у громадян інвестиційних монет України;
  • приймання пошкоджених інвестиційних монет України для оцінки.

Купівля в населення та реалізація інвестиційних монет здійснюватиметься за закупівельними цінами та цінами продажу інвестиційних монет України, визначеними згідно з порядком розрахунку і встановлення цін на банківські та дорогоцінні метали. Операції з інвестиційними монетами України можна буде здійснити в касах Національного банку, що розташовані в Києві за адресою: Контрактова площа, 2а. Каси працюватимуть за таким графіком: 

  • понеділок – четвер: з 09.30 до 17.00;
  • п’ятниця: з 09.30 до 15.45;
  • кожен останній робочий день місяця: з 09.30 до 15.45;
  • субота – неділя: неробочі дні.

Національний банк розширює мережу з купівлі інвестиційних монет у населення та приймання пошкоджених для оцінки. З 1 листопада каси НБУ запрацюють у Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі. 

Адреси кас інвестиційних монет:

  • Львів, вул. Коперника, буд. 4;
  • Одеса, вул. Рішельєвська, буд. 8;
  • Харків, пл. Театральна, буд. 1;
  • Дніпро, вул. Воскресенська, буд. 13.

Усі каси працюватимуть за єдиним графіком: 

  • понеділок – четвер: з 09.30 до 17.00;
  • п’ятниця: з 09.30 до 15.45;
  • кожен останній робочий день місяця: з 09.30 до 15.45;
  • субота – неділя: неробочі дні.

Під час оголошення повітряної тривоги каси НБУ не працюватимуть, відвідувачам потрібно буде залишити приміщення банку і прямувати до найближчого укриття. Переглянути перелік інвестиційних монет та дізнатися їх вартість можна на сайті Національного банку.

Джерело