В США пройшов вдалі випробування новий препарат ленакапавір, який може допомогти вилікувати у людини вірус імунодефіциту – ВІЛ. На тестах препарат показав ефективність у 99%. За даними тестів, з 2179 добровольців у групах ризику заразилися тільки двоє, а решта отримала імунітет проти вірусу.
Про це повідомляє Emoly University. Зазначається, що якщо результати використання ленакапавіру будуть стабільними, у 2025 році він може отримати дозвіл на продаж у США. В Європейському Союзі використання ленакапавіру вже дозволили.
Ленакапавір працює, як “інгібітор капсиду”: діюча речовина препарату блокує конусоподібну білкову оболонку навколо геному ВІЛ та пригнічує розмноження вірусу. При цьому на відміну від антиретровірусних препаратів ленакапавір діє на кількох етапах життя ВІЛ, захищаючи людину дуже довгий час. Його потрібно вводити лише двічі на рік, тоді як таблетки приймати щоденно, а ін’єкції інших препаратів – раз на один або два місяці.
З іншого боку, ленакапавір залишається дуже дорогим. Розробник, американська фармацевтична компанія Gilead Sciences, пропонує препарат за ціною понад 40 тисяч доларів США за дві дози на рік. При цьому інші препарати, попри їхню значно меншу ефективність, коштують максимум 600-700 євро на рік.
А в Україні діє програма “Доступні ліки”
В Україні е-рецепт запрацював у квітні 2019 року в рамках відпуску препаратів за програмою реімбурсації “Доступні ліки”. Так, пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу отримали можливість отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом.
А з 1 жовтня 2021 року до програми “Доступні ліки” додались препарати для лікування психічних захворювань, таких як шизофренія, епілепсія, депресія, ПТСР, афективні та невротичні розлади. Також стало можливо отримати електронний рецепт на інсулінові препарати. В межах програми реімбурсації пацієнт може отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою у будь-якій аптеці, яка має договір з Національною службою здоровʼя України. Дізнатися адресу найближчої аптеки, яка працює з “Доступними ліками” можна, звернувшись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677.
У жовтні 2024 року “Доступні ліки” розширили до 544 лікарських засобів та медичних виробів. Міністерство охорони здоров’я затвердило оновлений перелік медпрепаратів і виробів, які входять в програму реімбурсації. Про це повідомив народний депутат, голова комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.