Вас більше не обдурить кава – похвилинна інструкція

Ви помічали, що випивши кави зранку, ви хочете ще і ще. Так буває в більшості із нас. Отже, ранкова кава є початком цього замкненого кола потягу до кофеїну. Інформатор пояснить всі біологічні зміни, які починаються з ранкової кави.

Кава без сумніву працює як енергетик, пише The Telegraph. Проте поради щодо здоров’я щодо кофеїну іноді можуть збентежити. Одне дослідження показало, що вагітні жінки повинні повністю відмовитися від кофеїну, щоб уникнути викидня, низької ваги дитини при народженні та мертвонародження. 

Беззаперечним є те, що кофеїн викликає біологічні зміни в нашому організмі. Професор дієтології в Королівському коледжі Лондона Томас Сандерс пояснив цей процес.

08:00. Перший ковток кофеїну

І от ви робите найперший ковток кави сьогодні. Найперше важливо підкреслити, що існує багато реакцій на каву, каже експерт. Деякі особливості генетичні, а деякі залежать від нашої статі. Все це може впливати на те, як ми розщеплюємо каву. Як правило, середній період напіврозпаду кофеїну в організмі становить приблизно від п’яти до шести годин для дорослих людей. 

08:05. Ефект плацебо

Цікаво, що відчуття бадьорості, яке приходить до нас із першими ж ковтками цього чорного диво-напою, скоріше за все є ефектом плацебо. До нього призводять смак, аромат, асоціації, та аж ніяк не миттєва реакція організму. Щоб останній відреагував на каву, потрібно дещо більше, ніж пара секунд. Все стає цікавим після попадання кофеїну в кров, а для цього потрібно десь 20 хвилин.

“Щоб відчути дію кави, потрібно дати їй увібратися в кров. Те, що ви відчуваєте до цього, може бути лише психологічним ефектом”, – пояснює професор.

08:20. Заряд енергії: викид адреналіну й прискорення пульсу

Перше, що ви відчуваєте – це збільшення частоти серцевих скорочень. Якщо ви перебуваєте в стані низького збудження, це дасть вам легкий підйом, тому багато людей покладаються на свою чашку кави вранці. А от людям з аритмією рекомендується уникати міцного ранкового напою.

Потік кави в кров викликає викид адреналіну, активуючи наш режим “боротьби або втечі”. Це також протягом півгодини-години може загострити зір і розумову концентрацію, а ще викликати відчуття легкої ейфорії. 

Кава робить нас бадьорішими, проте як мінімум за 20 хвилин

08:30. Природа кличе: похід до туалету

Кофеїн є сечогінним засобом, тому приблизно через пів години після ранкової чашки ви можете відчути потребу сходити в туалет. Однак дослідження показало, що тим, хто споживає каву в помірних кількостях, не потрібно надмірно компенсувати додаткову кількість води. А от людям з проблемними простатою і сечовим міхуром треба бути з кавою обережнішими.

09:30. Вплив на кишечник

Кава здатна спровокувати бурчання в животі. Сполуки в каві стимулюють роботу кишечника, в результаті чого відходи виводяться швидше, ніж зазвичай. Це може статися за годину-півтори. Це також трапляється з кавою без кофеїну – саме речовина в каві, а не кофеїн, викликає бурчання.

“Вживання кави пов’язують із меншим ризиком колоректального раку, кава добре впливає на перистальтику кишечника”, – переконаний професор.

В декого чорна кава може збільшити секрецію шлункової кислоти, але не завжди. Отже, такий напій підійде людям зі зниженою кислотністю шлунку. Кава також знижує ризик діабету 2 типу. Гарвардське дослідження показало, що люди, які збільшували споживання кави протягом чотирьох років, мали на 11% менший ризик захворювання.

11:00. Знову втома

На спаді рівня кофеїну люди відчувають ниючу втому. Ознаки вживання кофеїну включають головний біль, надмірну втому, нездатність зосередитися та дратівливість. Те завдання, яке ви з ейфорією обіцяли виконати сьогодні вранці, раптом виглядає набагато менш привабливим.

“Якщо ви випили свою першу чашку кави о 8 ранку, ймовірно, що вплив на ваше тіло повністю зникне до 11. Вам потрібні його регулярні прийоми, щоб підтримувати цей ефект”, – сказав професор.

12:00. Сильна тяга до кофеїну

Тут існує заковика. Коли ви споживаєте щось деякий час, рецептори у вашому мозку адаптуються. Саме тому організм потребує трохи часу, щоб адаптуватися, коли кава більше не діє. Цей час просто слід перечекати, каже дієтолог. Інакше ви потрапите в замкнене коло.

Вживання кави пізно вдень може порушити сон. Одне дослідження виявило, що кофеїн, який споживали за шість годин до сну, все ще впливав на сон – навіть якщо учасники більше не відчували його впливу. Звичайно, поганий нічний сон може означати лише одне – занадто міцну каву вранці. 

Правило 90-хвилинної кави

Нейробіолог Ендрю Губерман, який ввів термін “правило 90 хвилин”, вважає, що найкращий час для вживання ранкової кави для досягнення оптимальної продуктивності – 90-120 хвилин після пробудження. Кажуть, що це допоможе вам уникнути страшного ранкового падіння енергії та стрибка кортизолу, що вплине на ваш сон.

Кава натщесерце

Дієтологиня і харчова терапевтка Лаура Кларк вважає, що немає шкоди від пиття кави натщесерце. Це залежить від того, наскільки міцну каву ви любите й вмісту кофеїну у ній.

Проте люди з чутливим шлунком або шлунково-кишковими проблемами можуть бути більш схильні до дискомфорту через кислотність або кофеїн у каві. Сніданок або легка закуска перед кавою може допомогти уповільнити всмоктування кофеїну в кров, потенційно зменшивши неприємні симптоми.

Ну і наостанок. Оскільки ваше тіло засвоює каву і, отже, кофеїн швидше, надмірне споживання може спричинити відчуття тривоги, нервозності та дратівливості.

Джерело