Народні депутати України викликали до Верховної Ради міністра оборони Рустема Умєрова. Причиною виклику став нещодавній скандал щодо оборонних закупівель для Сил оборони, зокрема закупівлі неякісних мін. За це рішення проголосували 153 народних обранців.
Про це повідомив депутат від “Голосу” Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі. Він зазначив, що для прийняття подібних процедурних рішень потрібно мінімум 150+ голосів. Згодом міністр оборони має доповісти в парламенті про ситуацію з неякісними мінами для Збройних Сил України та куди міністерство планує виділити ще 23 млрд гривень.
“Що у нас з мінами? Що у нас з 23 млрд, які хочуть виділити незрозуміло куди. Питань купа!”, – наголосив вже інший народний депутат Олексій Гончаренко у своїх соціальних мережах.
Міністерство оборони України вже приблизно місяць проводить розслідування причин браку 120-мм мін, які отримали бійці на фронті. Наразі їхнє використання призупинено, а самі снаряди вилучили для дослідження. Натомість військовим пообіцяли поставити імпортні міни. Державне бюро розслідувань також розпочало кримінальне провадження.
Скандал з неякісними мінами
За попередніми результатами розслідування, вже відомо декілька причин браку мін – зокрема неякісні порохові заряди або порушення умов зберігання боєприпасів призвели до їх пошкодження. Через чутливість питання деталі розслідування наразі залишаються закритими.
Наприкінці листопада ексміністр внутрішніх справ та військовий Юрій Луценко звинуватив у постачанні неякісних боєприпасів саме українську владу. Зокрема, він звинуватив ексміністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна. За словами Луценка, Камишін, очолюючи міністерство, доповідав про успішно виконане завдання президента: казав, що кількість мінометних пострілів зросла у 42 рази. Однак Луценко заявив, що 8 з 10 таких мін були браковані, тому 100 тисяч снарядів повернули на завод.
Реакція депутатів
Народна депутатка Мар’яна Безугла у своєму дописі від 26 листопада виклала перелік системних проблем, які, за її словами, загрожують обороноздатності України та державності загалом. Вона назвала дії керівництва “саботажем” і “інтригами”. Зокрема вона відзначила постачання неякісних боєприпасів бійцям. Попри це, міністр оборони Рустем Умєров, як зазначила Безугла, “досі на посаді, піариться презентаціями та рукостисканнями”.
Водночас нардеп від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко заявив, що гроші сплачені, однак значна частина боєприпасів виявилася бракованою, а контракт було розірвано. Він також критикує керівництво Міноборони за неефективність. Міністра оборони Рустема Умєрова він назвав “диверсантом”, який, за словами депутата, замість вирішення кризової ситуації перебував на той момент у відрядженні за кордоном.
Як зазначає Гончаренко, про проблеми з постачанням, згідно з аудитом Міноборони, було відомо ще у липні. При цьому, за словами нардепа, Умєров “проводив гендерні зустрічі та розвивав кластери потужності”.
“Мінами та пострілами не займався. Бо в Києві у нього все дуже добре. Бо ні він, ні його друзі не знаходяться під Покровськом”, – наголосив нардеп.
Реакція суспільства
Журналіст Юрій Бутусов та генерал-майор запасу Сергій Кривонос додали, що браковані міни, які вже надійшли на фронт, несуть пряму загрозу життю військових. За їхніми даними, частина снарядів не спрацьовує, що змушує мінометників ризикувати, вилучаючи снаряди вручну. За словами Кривоноса, безкарність у таких питаннях породжує безвідповідальність, після якої починається хаос. Це, зокрема, призводить до системних провалів обороноздатності держави.
“Дуже б хотілося, щоб ті, хто винен у цій неякісній техніці, потрапили б на фронт і безпосередньо самі приймали б ці, як ми кажемо, “пологи” (викачування міни зі ствола, яка не вилетіла після пуску) разом з нашими мінометниками”, – заявив Кривонос.
Бутусов також звернув увагу на діяльність Олександра Камишіна. Замість того, щоб працювати над виправленням проблем із бракованими мінами або допомагати фронтовикам, Камишін, за словами Бутусова, займався відкриттям шахових турнірів у Києві. Журналіст вважає, що така безвідповідальність та цинізм від посадовців руйнують обороноздатність країни, а винуватці провалу озброєння мають нести відповідальність нарівні з генералами на полі бою.
“Камишін мав би зараз сидіти у посадці з автоматом, щоб його прикривали вогнем тими самими мінами, які він поставив у війська”, – іронізував Бутусов.
Перевірки та обіцянки компенсацій
Член парламентського комітету з питань нацбезпеки Федір Веніславський запевняє, що всі дефектні боєприпаси вилучено, а виробник зобов’язаний за власний кошт виготовити якісні міни. При цьому, за словами Веніславського, причини браку з’ясовують правоохоронці. Однак військові експерти наголошують на необхідності притягнення винних до відповідальності, адже безкарність лише поглиблює хаос у системі обороноздатності.
“Цей брак не є критичним для сектору безпеки і оборони. Хоча, звичайно, будь-які нештатні спрацювання мають достатньо далекоглядні наслідки. Тому це з’ясовується, і, я думаю, в майбутньому Мінстратегпром, військова прийомка працюватимуть так, щоб не допустити такого браку”, – сказав Веніславський.
Нагадаємо, що наприкінці листопада США офіційно дали дозвіл на передачу Україні протипіхотних мін, зокрема й ненаправленої дії. Київ використовуватиме їх тільки на території України та поза населеними пунктами, щоб захистити цивільних. Також є підтвердження, що міни передали вже в останньому пакеті допомоги.