У середу, 4 грудня, в Україні відзначають День ракетних військ і артилерії, а православна церква шанує пам’ять великомучениці Варвари. Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Анастасія, Варвара, Василь, Геннадій, Дмитро, Катерина, Іван, Кіра, Микола, Микола, Юлія. А які ще свята відзначають цього дня у світі – розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату ліпили вареники з маком.
4 грудня – яке сьогодні свято в різних країнах
День ракетних військ і артилерії України відзначався 3 листопада за Указом Президента від 31-го жовтня 1997 року. День був пов’язаний з подіями Другої світової війни та мав радянське коріння. Проте з 2024 року День ракетних військ і артилерії України перенесено на 4 грудня (указ Президента України від 2 листопада 2024 року). З цією ініціативою виступило командування ракетних військ і артилерії. Започаткування святкування 4 грудня, у День Святої Варвари, відповідає духу і суті героїчних воїнів ракетних військ і артилерії, які захищають нашу свободу і Незалежність у боротьбі проти російських окупантів.
У європейській традиції покровителькою артилеристів вважається свята Варвара – одна з найшанованіших святих в українській християнській культурі. У її життєписі є подія, пов’язана з блискавкою та громом, що символізують потужну руйнівну силу артилерійських гармат. Згідно з переказом, Варвара була дочкою багатого язичника Діоскора. Коли вона прийняла християнство, батько розгнівався і власноруч стратив її. Але відразу після цього загримів грім, вдарила блискавка, і Діоскор загинув на місці. Відтоді блискавка і грім стали символом покровительства святої Варвари над усіма, хто має справу з вибухами та потужною зброєю. Тому в середньовіччі артилеристи стали вважати її своєю заступницею. Також варто згадати практику вшанування святої Варвари як покровительки артилеристів у збройних силах різних країн, зокрема Іспанії, Франції, Польщі та США.
День печива відзначається 4 грудня, започаткований у США та набув популярності у багатьох країнах. Це свято, присвячене солодким ласощам та процесу їх створення, вшановує печиво у всіх його різноманітних формах, від класичного шоколадного до інноваційних нових смаків. Це день, коли можна пекти, ділитися і, звісно, насолоджуватися цими чудовими ласощами.
Походження печива сягає 7-го століття в Персії, одному з перших регіонів, де почали вирощувати цукор. Цей солодкий інгредієнт здійснив революцію у випічці та призвів до створення печива. Подорожуючи та мігруючи, європейці принесли мистецтво виготовлення печива на нові землі, в тому числі до Америки. До 14 століття печиво було поширеним ласощами в Європі, яким насолоджувалися люди всіх соціальних класів. Сам Національний день печива був заснований у 1987 році Меттом Надером з компанії Blue Chip Cookie Company, що базується в Сан-Франциско. Він задумав його як веселе свято, схоже на День національних секретарів. День набув подальшої популярності завдяки Печивному Монстру з “Вулиці Сезам”, який був палким прихильником усього, що пов’язано з печивом. З часом Національний день печива перетворився на всесвітнє свято, і в різних країнах з’явилися власні версії цього дня.
День списку Санта Клауса, що відзначається щороку 4 грудня, – це химерне свято, яке увібрало в себе суть дитячого хвилювання та магію Різдва. Цей день присвячений моменту, коли Санта Клаус складає свій список дітей, які були неслухняними або чемними протягом року. Ті, хто потрапляє до списку чемних, можуть очікувати на іграшки, цукерки та інші чудові подарунки напередодні Різдва, а неслухняні можуть знайти вугілля у своїх панчохах.
Отже, у Санта Клауса є свій власний Список Санта Клауса, заглянувши у який, він одразу розуміє – хто та як поводився у цьому році. Багато інтернет-ресурсів подають неправильний переклад назви цього свята, День списку Санта Клауса, називаючи його Днем написання листів Святому Миколаю. Однак, ця “неточність” не лише дезінформує, а й зовсім не передає сутність події.
День списку Санти – це чарівне свято, яке втілює дух і хвилювання різдвяного сезону. Цей день пов’язаний з очікуванням і радістю, які приходять з приходом святкового періоду, особливо для дітей. Це день, присвячений міфічній постаті Санта Клауса, який, згідно з легендою, складає список дітей по всьому світу, які були або неслухняними, або чемними. Концепція проста, але потужна: ті, хто поводився добре, можуть розраховувати на те, що потраплять до “хорошого” списку й отримають винагороду у вигляді подарунків, тоді як тим, хто потрапив до “поганого” списку, може пощастити менше. Ця традиція глибоко вкорінена в культурну тканину різдвяних святкувань, слугуючи грайливим, але змістовним нагадуванням про цінності гарної поведінки та доброти.
Працівники банківської сфери 4 грудня кожного року відзначають Міжнародний день банків. Він був запроваджений Генеральною Асамблеєю ООН у 2019 році на підставі прийнятої резолюції 74/245. Таким чином відзначається суттєвий внесок світових банків у покращення рівня доходів і умов життя різних національних спільнот.
Важливим фактором є участь фінансових установ в довгостроковій Програмі стійкого розвитку. Ключові засади цієї програми – подолання бідності, соціальної та майнової нерівності, боротьба з глобальними проблемами екології.
День коричневого взуття відзначається 4 грудня, це свято, присвячене вшануванню та носінню коричневого взуття. Колись коричневі туфлі вважалися менш престижними, ніж чорні, але вони зазнали значних змін у світі моди. Сьогодні вони відомі своєю елегантністю, універсальністю та виразністю.
Походження Дня носіння коричневого взуття оповите таємницею, можливо, його започаткував ентузіаст стилю або звичайна людина, яка хотіла розбавити монотонність чорного взуття. Історично коричневі туфлі виготовлялися з дубленої шкіри, що надавало їм характерного кольору. З часом, коли стали популярними чорний та інші кольорові барвники, коричневе взуття стало менш престижним і часто асоціювалося з селянами, які працювали в багнюці та ґрунті.
Коричневі туфлі обирали безстрашні шукачі пригод та респектабельні, заможні люди, які віддають перевагу розслабленому стилю. Вони символізують впевненість і автентичність, адже коричневий – це природний колір шкіри, не змінений барвниками. Ця зміна у сприйнятті призвела до повернення коричневого взуття як знаку довіри та впевненості.
День носіння коричневого взуття – це більше, ніж свято моди, це свято індивідуальності, впевненості та життєвих дрібниць, які заслуговують на нашу увагу. Це день, щоб оцінити універсальність та елегантність коричневого взуття, а також те, як воно може підкреслити наш особистий стиль і впевненість у собі.
4 грудня – яке сьогодні церковне свято
4 грудня в церковному календарі – день пам’яті великомучениці Варвари. Катом дівчини, страченої 306 року, став її батько, який сповідував язичництво і не зміг прийняти той факт, що його дочка вирішила присвятити себе християнству. Народилася Варвара в знатній родині в Малій Азії. У ранньому дитинстві залишилася без матері. Виросла дівчина дуже вродливою, тому батько довгий час ховав її від людських очей.
Коли дівчина вступила в той вік, коли потрібно виходити заміж, до неї почали свататися багаті чоловіки. Але всім вона відмовила. Батькові вона сказала, що не збирається виходити заміж. Батько вирішив змінити погляди доньки, тому почав випускати її з дому в місто. Там вона познайомилася з християнами та прийняла віру в Бога.
Згодом батько дізнався про віру дівчини, розлютився і привів її до місцевого правителя. Публічно відмовившись від своєї дитини, він віддав її на суд. Тривалий час правитель умовляв дівчину зректися християнства, але вона відмовлялася. Тоді почалися тортури. Зрештою, власний батько відрубав Варварі голову.
Цього дня добре піти до церкви. Варвару вважають жіночою заступницею, до неї звертаються з молитвами допомогти завагітніти, вберегти дітей від хвороб. Свята Варвара захищає від насильницької та раптової смерті, а також допомагає вирішити сімейні негаразди. Вважається, що Варвара приносить у дім мир, спокій і фінансове благополуччя.
Хто народився 4 грудня
4 грудня 1949 р. – Джеффрі Леон Бріджес – американський актор кіно, телебачення й озвучування, кінопродюсер. Лауреат премій “Оскар” і “Золотий глобус” за найкращу чоловічу роль у фільмі “Скажене серце”.
4 грудня 1954 р. – Ентоні Тайран “Тоні” Тодд – американський актор, сценарист, режисер і продюсер. Найвідоміший за ролями у фільмах жахів, зокрема, в серії фільмів “Кендімен”.
4 грудня 1959 р. – Єрема Анатолій Васильович – креативний продюсер телеканалу 1+1 (2012-2020), ведучий каналу “1+1” (1997-2010), ведучий каналу “Перший”. Також є ведучим слоту Першого каналу суспільного мовника телемарафоні “Єдині новини”.
4 грудня 1964 р. – Маріса Томей – американська актриса. 2000-ті роки принесли актрисі дві номінації на премію “Оскар” за роль другого плану – 2002 року за фільм “У спальні”, 2009 року – за фільм “Рестлер”.
4 грудня 1984 р. – Олександр Петрович Жеребко – український режисер, актор, телеведучий та науковець. Лауреат премії “Celebrity Awards 2020” в номінації “Молодий діяч мистецтв”. Жеребко зіграв головну роль у фільмі “Битва за “Жовтень””.
4 грудня 1998 р. – Іванюк Анастасія Миколаївна – українська актриса театру і кіно. Популярність їй принесла роль парамедика Рити в серіалі “Швидка”, який став для неї дебютом на екрані. Пізніше успішно знялася у стрічках “Старший слідчий”, “Сильна жінка”, “Кримінальний журналіст”, “FAKE”.