У Київраді готові до прийняття бюджету-2025: про що точилися основні дискусії

У Київраді завершилися бюджетні баталії. Врешті-решт, після приблизно трьох тижнів суперечок і декількох днів напружених баталій з образами та гучними заявами, бюджетна комісія погодила декілька важливих змін до проєкту основного фінансового документу на 2025 рік. У цілому, він готовий до голосування у сесійній залі, кажуть його автори.

Про особливості прийняття документу повідомив очільник постійної комісії Київради з питань бюджету Андрій Вітренко у Telegram. Депутат розповів, що комісія прийняла рішення “після тривалих дискусій” ухвалити бюджет і програму соцекономрозвитку на 2025 рік.

“Я утримався від голосування, адже, на мою думку, цей бюджет не відповідає викликам, які стоять перед столицею у часи війни”, – додав Вітренко.

В бюджеті, каже голова комісії, були прийняті досить “суперечливі рішення”. Низку з них він навів у своєму дописі: це, по-перше, проведення “Форуму взаємодії бізнесу і влади” за 3,5 млн грн. Представник Департаменту промисловості, зазначив Вітренко, не зміг пояснити необхідність цих витрат (“і навіть функціональність самого департаменту під час війни”, – додав депутат).

По-друге, Постійна комісія Київради з питань ЖКГ та ПЕК запропонувала збільшити статутні капітали комунальних керуючих компаній на 50 млн грн. кожній. У результаті, каже він, погодили збільшення лише на 20 млн грн. із подальшим контролем використання цих коштів.

По-третє, збільшили фінансування на надання соціальних послуг, компенсації за зубопротезування та стоматологічні послуги для пільгових категорій населення за програмою “Турбота”. А от новий порядок оренди житла, що пропонував КП “Спецжитлофонд”, вирішили відправити на доопрацювання, для цього вже створили робочу групу.

Крім того, з бюджету-2025 Київ допомагатиме громаді міста Конотоп, де склалася важка ситуація зі світлом і водопостачанням. З цією метою місто передбачило на наступний рік 800 тис грн. Зміни чекають і на бюджет поточного, 2024, року: комісія підтримала збільшення дохідної та видаткової частин бюджету на 7,1 млрд грн.

Посадовці перебувають у теплій ванні

Що саме очільник комісії вважає ставленням до виконання бюджету, як до документу мирного часу, він пояснив напередодні в інтерв’ю Каштан news. Так, за його словами, КМДА демонструє певну “розслабленість” – а розпорядників бюджетних коштів, хто намагається виконати і використати усі бюджетні призначення, можна “перелічити на пальцях однієї руки”.

“Всі інші перебувають у теплій ванні, як у режимі мирного часу. Вони щось роблять, щось – не роблять. Звіти про виконання муніципальних програм іноді жахають. Ніхто не виніс жодних висновків з 2024 року. Ми зараз формуємо бюджет так, що, наприклад, допомога ЗСУ складає 547 млн грн”, – розповів Вітренко.

За словами депутата, в країні є невеличкі міста, що витрачають на оборонні заходи та ЗСУ загалом 25-30% бюджету. А місто Київ, як мегаполіс, дає навіть менше за 5% – співвідношення витрат явно не на користь столиці.

З чого складатиметься проєкт бюджета-2025 і як його узгоджують

Нагадаємо, Інформатор писав про проєкт бюджету на 2025 рік ще у середині листопада. З особливо цікавого: суми на утримання міської влади знову зросли (що й не дивно, враховуючи рівень інфляції у країні загалом). Та все ж деякі витрати виглядають гротескними, а деякі – навіть дивними: так, заплановано витратити загалом близько 8 млрд грн на “регулювання цін на послуги” міського транспорту, включаючи метро, автобуси та наземний електротранспорт.

А от як саме узгоджується та приймається цей надважливий документ, ми писали з посиланням на депутатку Київради, членкиню “бюджетної” комісії Людмилу Ковалевську ще наприкінці жовтня. Вона розповіла, що ще до того, як проєкт з’явиться у Київраді, починаються консультації з депутатськими фракціями, кожна з яких пропонуватиме свої зміни до головного фінансового документу столиці. В цілому ж голосування за бюджет очікується в грудні.

Джерело