У Дніпрі співробітники Служби безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань викрили масштабну схему ухилення від мобілізації. Під час спецоперації було виявлено та нейтралізовано групу осіб, до складу якої входили працівники територіальних центрів комплектування, військовослужбовці, медики та цивільні. Вони займалися організацією незаконних “послуг” для уникнення призову.
За матеріалами слідства, учасники схеми штучно створювали діагнози, які робили клієнтів непридатними до служби. Після цього видавали фальшиві медичні висновки, які передавали до центрів комплектування. Там ухилянтів або знімали з обліку, або надавали їм відстрочку.
Вартість таких “послуг” стартувала від 12 тисяч доларів за одну особу. У ході розслідування задокументовано численні факти протиправної діяльності, а також затримано п’ятьох ключових учасників.
Під час обшуків правоохоронці вилучили підроблені медичні документи, чорнові записи, електронні носії інформації, понад 2 мільйони гривень у різній валюті та зброю. Затриманим висунули підозри за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ);
- ч. 3 ст. 368 (отримання неправомірної вигоди службовими особами);
- ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через кордон);
- ч. 1 ст. 358 (підроблення документів і їх використання);
- ч. 3 ст. 366 (службове підроблення).
Фігуранти перебувають під вартою. Їм загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Слідчі дії проводилися під керівництвом Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
Як діють інші схеми ухилення від мобілізації в різних регіонах України
У листопаді працівники ДБР спільно із СБУ та Нацполіцією ліквідували злочинну групу, яка допомагала чоловікам отримувати фальшиві довідки про психічні розлади для виїзду за кордон. Відомо, що послуга коштувала близько 14 тисяч доларів. Як працювала схема: чоловіків, які бажали уникнути мобілізації, скеровували до “спеціальних” лікарів. Медики вигадували потрібні діагнози, а для створення видимості правдивості “пацієнтів” навіть тримали на стаціонарі. Після цього клієнти отримували медичні довідки про непридатність до військової служби. На основі цих документів посадовиця ТЦК забезпечувала виключення чоловіків із військового обліку.
Також ми писали, як українська служба безпеки у середині жовтня ліквідувала ще чотири схеми ухилення від мобілізації. Останнім часом схеми ділків стають “креативнішими”. Приміром, одна з них передбачала шлюб з жінками з інвалідністю, інша – переправлення за кордон через прикордонну річку. До набору “послуг” навіть входили рятувальні жилети. Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у Львові ділок за $7 тисяч робив чоловіків інвалідами для ухилення від мобілізації. А нещодавно на кордоні з Молдовою затримали німого, який дивним чином перетворився на ухилянта. Документи затриманого про інвалідність виявилися підробленими, а організаторкою схеми стала водійка, в авто якої й знайшли підроблені довідки за 3500 євро.