Останній метеорний потік 2024 року: де і коли спостерігати

Середина грудня – найкраща пора для спостереження метеорного потоку Гемініди, який щорічно входить до списків найяскравіших астрономічних подій року. Метеорний потік року в Північній півкулі, який триває з 2 до 21 грудня, досягне піку 13-14 грудня. У ці дати розпочнеться також останній цього року метеорний потік Урсіди: у небі буде до 5-10 зірок на годину.

Гемініди – єдиний щорічний метеорний потік, викликаний астероїдом, а не кометою, пише Live Science. Зазвичай у пікові моменти потоку Гемініди на нічному небі можна побачити до 120 зірок, що “падають”, на годину. Однак 15 грудня сходить грудневий повний “Холодний місяць”, що ускладнить спостереження за метеоритами.  Проте ви зможете побачити кілька яскравих метеорів, якщо зумієте чимось затулити Місяць – наприклад, деревом або будівлею.

Для кращого огляду знайдіть місце якомога далі від штучного освітлення, поверніться спиною до місяця і подивіться вгору, даючи очам звикнути до темряви. Метеорні потоки найкраще спостерігати неозброєним оком: не потрібні біноклі для спостереження за небом або телескопи. Починайте шукати метеори після опівночі, незалежно від вашого місця розташування. Із Землі здається, що Гемініди з’являються із сузір’я Близнюків, біля зірки Кастор, де розташована їхня точка радіанта. Але вам необов’язково дивитися прямо на сузір’я Близнюків. Насправді, навіть краще дивитися трохи вбік: так ви побачите більше метеорів з довгими хвостами.

Гемініди – єдиний потужний потік, який утворився не з частинок комети, а з осколків астероїда (3200) Фаетон. Це гігантська кам’яна брила діаметром 6 кілометрів, яку було названо на честь героя грецького міфу – Фаетона, сина бога сонця Геліоса. Орбіта Фаетона дуже витягнута і більше нагадує орбіту комети. Цей астероїд проходить орбіту за півтора року, залишаючи за собою слід з осколків. Щоправда, у нього немає хвоста з газу або пилу, тому Фаетон не вважається кометою.

У той час як Гемініди досягають піку цього року, останній метеорний потік 2024 року також почнеться. Урсиди, які, мабуть, приходять із Великої Ведмедиці – найвідомішої за своєю формою зірок, що називається Великою Ведмедицею, – відбуватимуться з п’ятниці 13 грудня до вівторка 24 грудня, досягаючи піку вночі в суботу 21 грудня та неділю 22 грудня, коли в темнішому нічному небі можна буде побачити 5-10 падаючих зірок. 

Джерело